Uradi sam

Kako da održavanjem predupredite kvarove mašine za sudove

Kako se pravilno koristi sudomašina? Koliko puta godišnje treba da se čisti sudomašina? Da li su “kupovna” sredstva za čišćenje mašine za sudove efikasna? Koje su najefikasnije metode iz domaće radinosti koje će efikasno očistiti mašinu za sudove od kamenca i nečistoća?

Mašina za sudove je jedan od najkorisnijih uređaja u kući, a da bi radila ispravno, potrebno je i ona zahteva redovno održavanje. Istina, mašina za sudove će raditi i bez nekog posebnog održavanja, ali samo malo pažnje je dovoljno da se njen radni vek drastično produži.

U narednom tekstu donosimo nekoliko saveta kako da svakodnevnim korišćenjem i povremenim održavanjem vašoj sudomašini maksimalno produžite životni vek. 

Pravilno rukovanje je ključ dugovečnosti mašina za sudove

Pored održavanja, za pouzdan rad sudomašina i njenu dugovečnost od najvećeg značaja je pravilno rukovanje. To podrazumeva pravilno slaganje posuđa, bez prepunjavanja, jer to za posledicu ima loše oprano posuđe.

Danas većina korisnika sudomašina koristi tablete za pranje, koje su neuporedivo efikasnije. Svako će sam proceniti koje tablete najbolje rade u dati mašinu i uslove korišćenja, a jedino na šta treba da se obrati pažnja je da se kupuju tablete na kojima piše “all in one”.

PROČITAJTE JOŠ:

Najčešći kvarovi sudomašine koje možete sami da otklonite

Kako da veš mašina duže traje – mini vodič

U pitanju su tablete koje obezbeđuju kvalitetno pranje, sjaj posuđa, ali imaju u sebi i sredstvo koje sprečava taloženje kamenca i masnoća. Kupovina jeftinijih tableta isprva može da deluje kao racionalna ušteda, ali posle određenog broja pranja će doći do nagomilavanja kamenca i nečistoća i sudomašina će početi lošije da pere. 

Koje tablete za pranje treba da se koriste?

Upotreba “all in one” tableta je sasvim dovoljna da poštedi korisnika čestih procedura održavanja. Naime, često na internetu mogu da se pronađu saveti kako je čišćenje mašina za sudove potrebno raditi minimum četiri puta godišnje, što nikako nije dobar savet.

Verovatno ne postoji kuća u kojoj postoji neko ko će mašini za sudove da posvećuje posebnu pažnju četiri puta godišnje. Sasvim dovoljno će biti da se mašina za sudove detaljnije očisti jednom godišnje. Češće samo treba kontrolisati filter na dnu komore za pranje, kao i spremnik za so, koji se takođe nalazi na dnu komore za pranje.

Godišnje održavanje podrazumeva prvo čišćenje svih fizički vidljivih nečistoća, a posebnu pažnju treba obratiti na gumene dihtunge na vratima. Tu se najviše sakupljaju nečistoće, pa te mesta postaju leglo bakterija i neprijatnih mirisa.

Krpom ili nekom mekšom četkom i blagim sredstvom za pranje očistite sve pregibe oko gumenih dihtunga i sva teško dostupna mesta. Posebnu pažnju obratite na mesto u dnu vrata sa unutrašnje strane. Stavite rukavicu i prstima proverite da li se ispod vrata sudomašine sa unutrašnje strane nagomilala nečistoća. Često se tokom godina upotrebe nagomila velika količina nečistoće. 

Obratite pažnju na filter i mlaznice

Potom skinite i detaljno operite filter koji se nalazi na dnu komore za pranje. Prekontrolišite da neka od rupica na rotirajućim prskalicama nije začepila. Ako jeste, skinite prskalicu, čačkalicom oslobodite rupice na prskalici i isperite je pod mlazom vode. Prskalice se lako skidaju malo povlačenjem, a ako niste sigurni ili se plašite da nešto ne polomite, pronađite neki od tutorijala na internetu ili YouTube-u, ali konkretnu za vaš brend sudomašine.

Kada su očišćene, prskalice lako vratite na njihovo mesto. Tada možete da sprovedete i detaljno pranje sudomašine. Za to možete da koristite neka od sredstava za čišćenje sudomašine koja se prodaju u svim bolje opremljenim supermarketima. Generalno, ova sredstva efikasno čiste sudomašinu od masnoća i kamenca, a koriste se prema uputstvu koje dobijate uz njih.

Ukoliko više volite prirodnije metode, evo recepta za efikasno godišnje pranje sudomašine: Sipajte pola litra alkoholnog sirćeta na dno sudomašine i sipajte pola kilograma sode bikarbone. Drugih pola litra sirćeta sipajte u neku malo širu posudu, ne u čašu, i stavite je na gornju policu. Uključite sudomašinu na najduži program sa najvišom temperaturom.

Kombinacija sirćeta i sode bikarbone čini čuda kada je čišćenje kamenca i masnoća u pitanju. Za ovde navedeni godišnji “servis” vaše sudomašine biće vam potrebno oko pola sata posla i oko tri stotine dinara, a obezbediće vašoj sudomašini neuporedivo duži vek trajanja.