Lifestyle

Luksuz u netaknutom prirodnom okruženju

Kada se pomene arhitektura grčkih ostrva, svakako prva asocijacija su beli zidovi i plavi prozori, koji se kupaju u svetlosti zalazećeg sunca. U dizajn studiju Sinas Architects su prilikom projektovanja kuće na ostrvu Serifos, definitivno odlučili da razbiju stereotipe. Ništa od pomenutih elemenata nije upotrebljeno, a dizajneri su se uglavnom oslonili na lokalne materijale koji se i vizuelno uklapaju u okruženje.

Cilj je bio da ovaj objekat što manje remeti prirodni ambijent. Kuća je smeštena na jednom od obronaka okrenutih ka moru. Prostor za gradnju je oslobođen ukopavanjem u teren, tako da objekat ne dominira nad okolnim pejzažom. Kako bi se kuća dodatno uklopila, zidovi imaju talasastu formu, kao da prate prirodne krivine pejzaža. Po rečima dizajnera, inspiracija je bila traka na vetru.

Ispred kuće se nalaze dve terase koje čine potporu, a ovim kaskadama je ublažena strmina, tako da se napravljena i neka vrsta dvorišta. Ono što je veoma interesantno je to da je krov posut zemljom i na njemu je posađeno rastinje isto kakvo se nalazi na kaskadama ispred kuće, ali i na većem delu ostrva, tako da je gledano iz vazduha, ili sa zadnje strane, kuća praktično nevidljiva.

Tek gledano iz pravca mora ova luksuzna vikendica blista u svoj svojoj lepoti. Izrađena je od lokalnog kamena koji je složen bez upotrebe maltera ili bilo kakvog drugog vezivnog materijala, što još jednom naglašava vezu sa prirodom. Prozori su naravno drveni, a prostor ispred kuće je natkriven drvenim gredama i bambusom u prirodnoj boji.

Bambus je složen u formu riblje kosti, što izgleda interesantno, a pravi i dopadljivu senku na terasama. Motiv drvenih greda i bambusa je vidljiv i u unutrašnjosti, s tim da se za enterijer može reći da nije baš spartanski opremljen. Jeste donekle minimalistički, ali komoditeta definitivno ne dostaje. Daleko od toga da unutrašnjost podseća na skromnu kamenu kućicu ili pećinu, što bi pogled spolja mogao da nagovesti.