Tema

Sve o solarnim, odnosno fotonaponskim crepovima

Šta je to solarni crep i koje su njegove osnovne prednosti i mane. Šta je u ovom trenutku isplativije za ugradnju kada je cena u pitanju, fotonaponski crep ili solarni paneli?

Državne subvencije i sve pristupačnije cene su učinile da ugradnja solarnih panela za proizvodnju električne energije iz snage sunca postane prilično aktuelna i interesantna tema. Odnedavno se, pored klasičnih solarnih panela, pominju i takozvani fotonaponski, odnosno solarni crepovi i šindre.

POČITAJTE JOŠ:

Kako do subvencija za ugradnju solarnih panela

Šta su solarni paneli, a šta solarni kolektori

Kako se pravilno čiste solarni paneli

U startu je jasno u čemu je reč – u pitanju su crepovi i slične krovne pokrivke sa ugrađenim fotonaponskim poluprovodničkim elementima koji pod dejstvom sunca proizvode energiju. Dakle, umesto ugradnje panela, dovoljno je krov pokreti solarnim crepovma i on će biti pretvoren u solarnu elektranu. Ipak, sutuacija je malo složenija od toga, a solarni crepovi, bar u ovom trenutku, nisu logična zamena za solarne panele.

Šta su prednosti solarnih, odnosno fotonaponskih crepova?

Neke prednosti su očigledne, a na razvijenijim tržištima se kao prva i najočiglednija prednost solarnih odnosno fotonaponkih crepova ističe estetika. Naime, ugradnjom solarnih crepova umesto postavljanja solarnih panela se manje menja izgled samog  objekta.

PROČITAJTE JOŠ:

Ovo su najčešće zablude o solarnim panelima

Koje su vrste i koliko košta ugradnja solarnih panela

U nekim situacijama to može da da bude i od presudnog značaja, kao što je na primer uvođenje solarne energije u objekte koji su od istorijskog ili kulturnog značaja, pa naknadne modifikacije i intervencije na samom objektu zakonski nisu dozvoljene. Tada se prilikom restauracije ili adpatacije umesto starog crepa koji je sazreo za zamenu postavljaju fotonaponski crepovi.

Jedna od prednosti solarnih crepova je i činjenica da njihovom ugradnjom krov zadržava svoj osnovni oblik i funkciju. Ugradnja solarnih panela iziskuje postavljanje nosača koji se fiksiraju na krovnu konstrukciju, što su sve kasnije slabe tačke na kojima tokom godina može da dođe do prokišnjavanja.

A šta su osnovni nedostaci solarnog crepa?

Ipak, neki nedostaci fotonaponskih crepova ne mogu da se previde. U ovom trenutku je to cena. Obezbeđivanje iste količine električne energije ugradnjom solarnih crepova je značajno skuplje od ugradnje solarnih panela.

Razlog tome je znatno veća popularnost i tržišna ponuda solarnih panela. Ukoliko fotonaponskim crepovima bude rasla popularnost, može da se očekuje izjednačavanje ili bar približavanje cena.

Drugi nedostatak je manja efikasnost. Površina pokrivena solarnim crepovima će proizvoditi i do 15 odsto manje električne energije. Zavisno od klimatskog podneblja, veličine krova, konkretnih potreba za električnom energijom, to može da bude manji ili veći nedostatak.

Velika prednost solarnih panela u odnosu na fotonaponke crepove je mogućnost podešavanja. Naime, solarni paneli opciono mogu da se se usmeravju, kako bi tokom zimskih meseci bili okrenuti ka suncu koje je niže na horizontu i na taj način prikupljali više energije. Solarni crepovi su fiksirani na krovu i nije moguće menjati njihov položaj.

U našim klimatskim uslovima jedan od problema može da bude nakupljanje snega. Naime, i manja količina snega kada prekrije krov na njemu se dugo zadržava i time blokira sunčeve zrake. S druge strane, sa solarnih panela, koji su glatki, sneg laše sklizne, pogotovo ako se nalaze u uzdignutijem zimskom položaju.

Takođe, čišćenje glatkih solarnih panela od snega ili drugih nečistoća je mnogo lakše nego kada je u pitanju reljefna površina krova pokrivenog fotonaponskim crepom.

Foto: EDS