Lifestyle

Ekokapsula – Minimalizam ili hir modernog društva

Slovačka firma Ecocapsule već izvesno vreme tržištu nudi veoma interesantan koncept stanovanja – Ekokapsulu, minijaturnu stambenu jedinicu sposobnu da sama proizvodi energiju za svoje funkcionisanje

Koncept je interesantan već na prvi pogled. Mala kapsula gde god da je smeštena, bio to proplanak usred prirode, ili zgodno mestu u nekom urbanom okruženju, uvek izgleda kao da je na to mesto lagano spuštena pravo sa neba. Na originalan izgled su u slovačkoj kompaniji sigurno računali, ali oblik jajeta nije slučajnost. Time je ostvarena velika čvrstina, jer poznato je da je krta ljuska jajeta veoma otprona, jer se opterećenje ravnomerno raspoređuje kroz njegovu površinu.

A Ekokapsula je izrađena od dva sloja pleksiglasa koja su ispunjena termoizolujućom panastom masom. Na taj nalin je obezbeđena čvrstina, ali i otpornost na visoke i niske temperature, odnosno minimalni gubici energije. A energijom se ova kapsula snabdeva preko solarnih ploča, uz pomoć vetroturbine, ili kombinacijom ovih izvora energije, sve zavisno od podneblja kojem je namenjena. Vetroturbina ima snagu od 750 vati, dok solarni paneli mogu da generišu 880 vati. Zahvaljujući izolaciji, to je dovoljno za ugodan boravak sve dok je spoljna temperatura u opsegu od -16, pa sve do +40 stepeni Celzijusa. Ekokapsula u rezervoaru od 96 litara ispod poda sakuplja i kišnicu koja se filtrira i dezinfikuje specijalnim UV lampama.

Eko kapsula ima masu od 1,7 tona, dugačka je 4,7 metara, 2,2 metra široka i 2,5 metara visoka, a nudi koristan prostor od osam kvadratnih metara. Opremljena je tako da mogu u njoj da borave dve osobe. Mogućnosti opremanja su različite, ali u osnovi tu je sklopivi krevet za dve osobe, mini kuhinja, mini kupatilo, kao i dosta korisnih pregrada za odlagaje stvari. Naravno, sve je osmišljeno za one kojima odgovara ovakav minimalistički stil stanovanja, pa je pretpostavka da ni stvari nema baš mnogo.

Ekokapsula je prvi put predstavljena 2015. godine po ceni od 80.000 evra. U tom trenutku je bila hit među bogatom klijentelom koja preferira ekološki način življenja, a jedan od prvih kupaca je bila i poznata glumica Suzan Sarandon. Nedavno je predstavljena druga generacija Ekokapsule, koja je sa nepunih 50.000 dolara znatno pristupačnija, ali i dalje je to više igračka za bogate, a ne koncept ekološkog življenja budućnosti. Osnovni problem je to što Ekokapsuja koncepcijski nije osmišljena sa se stalno prevozi kao kamp prikolica, već je u pitanu stacionarni objekat. Dakle, za nju će se ipak odlučivati oni koji ovako nešto interesantno mogu da plate, a velikoj većini će praktičnije rešenje biti neki vid montažne kuće, nuporedivo veće prostranosti, a niže cene.