Tema

Šta su monoblok toplotne pumpe, koje su im prednosti i mane

Cena je samo jedan od aduta monoblok toplotnih pumpi u poređenju sa standardnim split sistemima. Monoblok tolotne pumpe na spisak vrlina dopisuju i ekonomičnost, kao i znatno jednostavniju proceduru ugradnje. Ipak, postoje i neki nedostaci u poređenju sa split sistemima

O toplotnim pumpama smo više puta pisali. U pitanju je najefikasniji sistem grejanja na električnu energiju. O tome kako toplotne pumpe rade i kako iz jednog kilovata utrošene električne energije uspevaju da proizvedu četiri kilovata toplotne energije, smo pisali OVDE.

Pored standardnih split uređaja koji imaju odvojenu unutrašnju i spoljšnju jedinicu, sve popularnije postaju u i takozvane monoblok toplotne pumpe. Pored povoljnije cene ovakvi sistemi donose brojne prednosti, pa njihova popularnost ne treba da čudi.

Kako zapravo funkcionišu monoblok toplotne pumpe

Kod standardnih split toplotnih pumpi postoje spoljašnja i unutrašnja jedinica, slično kao i kod klima uređaja. U spoljašnjoj jedinici se nalaze isparivač, kompresor i ekspanzioni ventil, dok se kondenzator nalazi u unutrašnjoj jedinici.

PROITAJTE JOŠ:

Pet najčešćih zabluda o toplotnim pumpama

Norveški radijatori – Koliko struje troše i da li se isplate

Grejanje na klima uređaj – za i protiv

Kod monoblok toplotnih pumpi se sve ove komponente nalaze u jednom uređaju. Prvo logično pitanje je – kako monoblok toplotne pumpe mogu da funkcionišu, jer suština je da se toplotna energija ili preuzima od spoljašnje sredine, ili se u nju iz zatvorenog prostora prenosi, sve zavisno da li je toplotna pumpa u režimu grejanja ili klimatizacije.

Trik je veoma jednostavan – veza sa spoljašnjom sredinom mora da posotoji, a ona se ostvaruje preko posebnih cevi koje služe da se u uređaj dovodi spoljašnji vazduh, odnosno da se kroz drugu cev ispušta ohlađeni vazduh.

To se odnosi na monoblok sisteme ugrađene u zatvorenom, a isti princip važi I za monoblok sisteme smeštene van objekta. Da, novi modeli monoblok toplotnih pumpi mogu da budu smešteni i napolju, ali i unutra.

Koje su prednosti monoblok toplotnih pumpi

Prva prednost je povoljnija cena. Činjenica da toplotna pumpa ima samo jedno kućište, da je količina instalacija rashladnog sredstva manja, dovodi do manjeg utroška materijala, pa je samim tim i cena povoljnija.

Sledeća značajna prednost je jednostavnost ugradnje. Naime, za ugradnju monoblok toplotne pumpe nije potreban majstor obučen za rad sa rashladnim uređajima i freonom. Prilikom montaže nema povezvanja vodova sa rashladnim sredstvom između spoljašnje i unutrašnje jedinice, pa samim tim nema ni potrebe za specijalizovano obučenim serviserom.

Najnoviji modeli monoblok toplotnih pumpi su se pokazali i kao veoma efikasni, a pojedini modeli ostvaruju bolji stepen iskorišćenja od ekvivalentnih split sistema etabliranih proizvođača.
Pomenimo i to da se monoblok toplotne pumpe danas nude u širokom rasponu snage od tri do 16 kilivata, tako da su pogodne za većinu domaćinstava. Pored grejnja i hlađenja, imaju i opciju grejanja sanitarne vode.

Koji su nedostaci monoblok toplotnih pumpi

Kao jedan od najznačajnijih nedostaka monoblok toplotnih pumpi se često pominju njihovi gabariti. Naime, kako je kompletna tehnika smeštena u jedno kućište, ono je većih dimenzija nego kada je u pitanju spoljašnja jedinica split sistema.

To može da komlikuje ugradnju ukoliko je uređaj potrebno ugraditi na fasadu ili krov objekta. Ipak, i ovaj problem je dobio rešenje. Naime, prvobitni modeli su bili isključivo namenjeni za spoljašnju montažu, dok se danas proizvode modeli koji mogu da se ugrade i u kući ili stanu.

Tako toplotna pumpa može da se ugradi u ormar ili neku od pomoćnih prostorija, na balkon ili terasu, tako da nimalo ne remeti izgled enterijera, a da pritom nije potrebno montirati uređaj izvan objekta. Često spoljašnja montaža nije ni moguća.