Uradi sam

Kada je potrebno čišćenje dimnjaka kod kotlova na pelet?

Kako ustanoviti kada je dimnjak kotla na pelet do te mere zaprljan da otežava rad kotla? Da li sme i koliko dugo kotao na pelet da radi sa zaprljanim dimnjakom? Koliko redovno je potrebno čistiti dimnjak kotla na pelet?

Kod grejanja na drva ili ugalj čišćenje dimnjaka, zavisno od kvaliteta ogreva i podešenosti kotla, odnosno kvaliteta i temperature sagorevanja, mora da se vrši minimum jednom godišnje. Taj interval je veoma često i kraći, pa je dimnjak potrebno očistiti i tokom grejne sezone.

PROČITAJTE JOŠ:

Kako očistiti dimnjak u sopstvenoj režiji – mini vodič

Kako da kotao i peć na pelet rade bez greške

Kako pripremiti kotao na pelet za “letnji san”

Jedna od mnogobrojnih prednosti grejanja na pelet je i ta što se čišćenje domnjaka obavlja u principu jednom godišnje. Ta radnja se po pravilu vrši po završetku grejne sezone, tokom arila i maja meseca, najbolje zajedno sa godišnjim servisom i  čišćenjem samog kotla.

Ipak, ponekad se desi, istina veoma retko, da u slučaju ture peleta lošeg kvaiteta, čišćenje mora da se obavi i pre isteka grejne sezone, obično pred njen kraj. Takođe, nije retkost da neko ne obavi čišćenje dimnjaka još od prošle sezone, pa tokom sledeće dimnjak jednostavno više ne može da obezbedi dovoljan protok.

Kod kotlova na drva se problem zaprljanog dimnjaka manifestuje vraćanjem dima. Kod kotlova na pelet, s druge strae, cirkulacija gasva je, pored prirodne u vidu penjanja toplijeg vazduha uvis, ujedno i prinudna, uz pomoć snažnog ventilatora.

Taj ventilator je najbučniji deo samog kotla. Ukoliko je dimnjak zaprljan do te mere da nečistoće ometaju protok gasova, kod većine kotlova će to da se manifestuje potresima i bučnim radom propraćenim nekom vrstom zvučnih udara koji vrlo jasno ukazuju da nešto nije u redu. To se dešava u fazi kada kotao iz pripreme i provere krene u režim rada, što sve može da se prati na displeju kotla.

Takođe, kao propratni efekat može u prostoriji u kojoj se nalazi kotao da se pojavi i dim, koji je “pronašao” put izvan dimnjaka. Naime, kako ventilator šalje gasove u dimnjak koji nema dovoljan protok, dolazi do porasta pritiska gasova, koji na nekom od spojeva, pronalaze drugi izlaz.

U tom slučaju je kotao potrebno što pre ugasiti, kako bi izbegli pojavu ozbiljnijih oštećenja i skupih kvarova. U takvim uslovima rada veoma lako može da dođe do kvara na motoru ventilatora, jer radi pod velikim opterećenjem.

PROČITAJTE JOŠ: Prohromski ili keramički dimnjak – Koje rešenje je bolje

Kotao se najčešće nalazi u podrumskim prostorijama, pa ovaj problem može dugo da ostane neprimećen. Stoga na svaku pojavu mirisa dima treba reagovati i povremeno ispratiti sam proces uključivanja kotla i njegovo dostizanje pune radne temperture.

Osluškivanjem neuobičjenih zvukova ili mirisa, kao i praćenjem poruka na displeju kotla, lako možete da utvrdite da li je potrebno čišćenje dimnjaka i na taj način izbegnete skupe kvarove kotla.