Tema

Koje su prednosti tegole (bitumenska šindra) u odnosu na crep

Da li je cena jedina značajna prednost tegole (bitumenska šindra) u odnosu na klasičan glineni crep? Zbog čega je tegola bolje rešenje za montažne objekte? Fleksibilnost daje prednost prilikom ugradnje na složene krovne konstrukcije. Izbor boja je još jedna prednost u odnosu na crep

PROČITAJTE JOŠ:

Izolacija kosih krovova sa spoljašnje strane

Paropropusne krovne folije – Zbog čega su važne

Kada je pokrivanje krova u pitanju, klasični glineni crep je najlogičnije i načešće rešenje. Ipak, već dugi niz godina na našem tržištu je dostupna i bitumenska šindra, popularno zvana tegola. Ako gledamo samo trajnost krovnog pokrivača, što je jedan od najznačajnijih faktora, crep odnosi laku i ubedljivu pobedu. Ipak, postoji još mnogo kriterijuma po kojim se bira krovni pokrivač, a često tegola može da se nametne kao prihvatljivije rešenje.

Glavni adut tekole je povoljnija cena

Prvi, ne i jedini, razlog zbog kojeg se većina odluči za tegolu umesto za crep, je povoljnija cena. Ipak, sa crepom je mnogo teže napraviti pogrešan izbor, bez obzira na cenu. Proizvodnja crepa je prilično kompleksna, tako da na tržištu ne postoje proizvodi neadekvatnog kvaliteta.

PROČITJTE JOŠ: Betonski crep – Da li mu je povoljnija cena jedini adut?

Sa tegolom je malo drugačija stuacija, pa je potreban oprez, a savet je opredeliti se samo za proverene proizvode kod prodavaca i od brendova od kojih dobijate i garanciju. Garancija za tegolu se kreće od 15 do 30 godina. Neki proizvođači tegole za svoj krovni pokrivač daju garanciju od 50 godina, ali pitanje je da li je i tada povoljna cena adut tegole u odnosu na crep.

Tegola ima manju masu od crepa

Po kvadratnom metru tegola u proseku ima i do pet puta manju masu. Ne uvek, ali ponekad je skromna masa velika prednost. Prilikom nadziđivanja postojećih objekata, prilikom pokrivanja splavova i kućica na vodi, masa igra značajnu ulogu. Takođe, tegola je prvi izbor projektanata montažnih kuća, zbog njihove lake konstrukcije i generalno manje nosivosti u odnosu na objekte klasične gradnje.

Ipak, treba imati u vidu jedan značajan faktor – što tegola ima veću masu, po pravilu je kvalitetnija. Table od bitumenske šindre koje su laganjije, su nižeg kvaliteta i trajnosti, pa se preporučuju za pokrivanje tendi i pomoćnih objekata. Upravo za pomoćne objekte, manje konstruktivne čvrstine, tegola je bolji izbor od crepa.

Izbor boja i estetika

Ono u čemu klasični crep ne može da konkuriše tegoli je izbor boja. To ponekad omogućava ispunjavanje nekih specifičnih dizajnerskih zahteva. Takođe, svojim izgledom se tegola bolje uklapa sa objektima modernijeg stila gradnje, dok je crep vizuelno prihvatljivije rešenje kod tradicionalnih objekata.

Fleksibilnost i nagib ugradnje

Jedna od najznačajnijih prednosti tegole kao krovnog pokrivača je činjenica da trpi bez posledica širi spektar nagiba krovne konstrukcije. Tegolu je moguće postaviti na krovne konstrukcije nagiba od samo pet stepeni, dakle koje su skoro u horizontalnoj ravni, pa do potpuno vertiklnih krovnih površina pod uglom od 90 stepeni.

Takođe, tegola je mnogo fleksibilnija i pogodnija za ugradnju na krovove složenije konstrukcije. Za klasičan krov na dve vode crep je idealno rešenje, ali kada su u pitanju krovovi sa mnogo pregiba i sa krovnim badžama, tegola je pogodnije rešenje.