Aktuelno

Kamena vuna – Kad je zvučna izolacija na prvom mestu

Pored termičke izolacije, kamena vuna je veoma efikasna kada je potrebna kvalitetna termička izolacija. Koristi se na svim pozicijama – za fasade, krovne konstrukcije, pregradne zidove, podove…

Prema istraživanjima Svetske zdravstvene organizacije, “zagađenje” bukom ima veliki uticaj na zdravlje ljudi. Očekivano, najugroženiji su stanovnici gradova. Mnogo različitih izvora buke, kao i zgusnuta organizacija stanovanja, doveli su do toga da je danas u gradovima sve teže pronaći mirno i tiho mesto za rad, odmor, a poseban problem predstavlja to što je mnogima ugroženo i ono najosnovnije – miran san.

PROČITAJTE JOŠ:

Kamena vuna za ravne krovove sa solarnim panelima

Kamena vuna – Rešenje u borbi protiv vlage

Sve to ne znači da makar u svom domu ne možemo da uživamo u trenucima mira i tišine. Pored kvalitetne stolarije koja je presudna za minimalizovanje prodora buke, jedan od najvažnijih faktora koji smanjuju prodor buke je kvalitetna zvučna izolacija. Kao najoptimalnije rešenje nameće se kamena vuna. Osnovni razlog je taj što je postavljanje izolacije od kamene vune istovremeno preduslov za kvalitetnu zvučnu, ali i termičku izolaciju.

U ponudi brenda ROCKWOOL se nalaze proizvodi koji su namenjeni izolaciji fasada, pregradnih zidova, podova i plafona, ali i krovne konstrukcije. Ono što posebno treba da se istakne je da paneli kamene vune mogu da se primenjuju i kada je u pitanju gradnja novih objekata, ali i kada je u pitanju adaptacija sa ciljem da se poboljša kvalitet zvučne izolacije postojećih objekata.

Kamena vuna je odličan zvučnoizolujući materijal zato što ona, zahvaljujući vlaknastoj strukturi upija, a ne odbija zvuk. To kamenu vunu čini idealnom za izradu pregradnih zidova. Upotrebom krutih ili polukrutih ploča kamene vune moguće je popuniti svaki deo šupljine pregradnih zidova, čime se obezbeđuje maksimum zvučne izolacije. U idealnim uslovima kroz zid izolovan kamenom vunom će dopirati svega 50 odsto buke koja bi dopirala kroz neizolovan zid.

Zahvaljujući tome, kamena vuna je odlično rešenje prilikom izgradnje poslovnih prostora, gde se uglavnom nalaze suvo-montažni pregradni zidovi, a gde su minimalan prenos buke, adekvatan radni ambijent i privatnost od primarnog značaja. Takođe, istraživanje je pokazalo da su radnici izloženi buci u kancelariji, 15 posto manje produktivni. Više o ROCKWOOL Acoustic izolacionim pločama od kamene vune srednje gustine za zvučnu, toplotnu i protivpožarnu izolaciju, saznajte OVDE.

Buka u stanovima ne mora uvek da dopire kroz zidove, jer se ona prenosi i kroz podove. Merenja su utvrdila da podovi sa ugrađenim pločama od kamene vune debljine svega 20 milimetara mogu da redukuju prenos buke i do osam puta. To pravi razliku između stana u kojem može da se uživa u miru i tišini, od stana u kojem će konstantno da se čuje buka.

Pritom, ugradnjom izolacije debljine samo 20 milimetara se minimalno redukuje raspoloživa visina prostora. To je posebno značajno ukoliko se ugradnja izolacije vrši naknadno. Takođe, ROCKWOOL ploče za izolaciju podova tokom vremena minimalno menjaju svoje dimenzije, tako da dugo zadržavaju specifikacijama navedene izolacione sposobnosti. Više o ROCKWOOL Steprock – C pločama za ugradnju ispod cementnih i sličnih mokrih estriha, saznajte OVDE.

Još jedna pozicija gde ugradnja kamene vune može da redukuje prenos buke je krovna konstrukcija, pored toga što je kamena vuna primarno najbolje rešenje po pitanju termičke izolacije. Ukoliko se na krovu nalazi masivni pokrivač poput glinenog crepa, buka usled kiše će biti manje izražena, ali kod krovova pokrivenih limom, ugradnjom izolacije od kamene vune, buka može da se redukuje za 50 procenata u odnosu na druge vrste izolacije.