Tema

Perive boje za unutrašnje zidove – Cena, prednosti i mane

Koje su prednosti perivih boja za unutrašnje zidove, a šta su im nedostaci? Da li je cena jedina veća mana perivih boja? Koliko koštaju perive boje za zidove? Kako se nanose perive boje, a kako se održavaju i kako sa njih efikasno uklanjaju fleke?

Poslednjih godina za bojenje unutrašnjih zidova i krečenje sve popularnije su postale takozvane perive boje. Kao što im samo ime kaže, u pitanju su boje za zidove koje omogućavaju pranje zidova, odnosno uklanjanje eventualnih fleka, a da ne dođe i do skidanja i oštećenja same boje.

PROČITAJTE JOŠ:

Kako zid tamne boje prekrečiti u belo

Poludisperzije, disperzije, ili akrilne boje – Šta odabrati?

Bojenje betona – Sivo ne mora da bude sivo

Sa klasičnim bojama za zidove tako nešto nije moguće, jer se prilikom uklanjanja fleke, bez obzira kojom metodom da se služite, uklanja i sama boja, tako da dolazi do neizbežne promene boje zida na mestu čišćenja. To znači da sa zidova okrečenih klasičnim bojama, fleke nije moguće ukloniti, eventualno ih moguće ublažiti.

Kako se nanose perive boje

Perive boje se nanose istim altima kao i sve druge boje za unutrašnje zidove. Vreme sušenja se takođe ne razlikuje. U proseku su suve na dodir već pose par sati, a posle šest sati može da se nanosi drugi sloj. To svakako može da varira zavisno od temperture, provetrenosti prostorije i vlažnosti vazduha, a savet je da se pre nanošenja boje pročita uputstvo za rad.

Perive boje ne moraju da se nanose na sve zidove u stanu. Postoje zidovi koji se nalaze na mestima koja nisu izložena prljanju i tu mogu da se upotrebe standardne boje. Na frekventjinim mestima, u užim honicima, kuhinji, na zidovima na kojima se nalaze prekidači za svetlo, periva boja itekako može da se isplati kroz lakše održavanje.

Savet majstora je da, ukoliko nanosite perivu boju u sopstvenoj režiji, pre krečenja prvo dobro pripremite zidove. Naime, boja nije jeftina, a ima odličnu pokrivnu moć. To znači da će eventualne ogrebotine i oštećenja na zidu biti uočljivi. Stoga se savetuje da glet masom popunite eventualne neravnine i oštećenja pre nanošenja boje.

Kako se uklanjaju fleke sa perivih boja

Perive boje omogućavaju da se većina fleka ukloni bez ikakvih tragova. Proizvođači perivih boja savetuju da se fleke sa zidova uklanjaju vlažnom krpom ili sunđerom, kružnim pokretima.

Pritom ne treba trljati direktno mesto ge se nalazi sama fleka, već pokreti treba da zahvate veću površinu i da budu nežniji. Ukoliko je fleka “uporna” ne treba previše pritiskati, već je dobra ideja poslužiti se nekim blagim sredstvom za pranje, ali bez abraziva.

Koje su prednosti perivih boja

Prednosti perivih boja su brojne. Prva je svakako mogućnost uklanjanja fleka, čime se izbegavaju česta krečenja kompletnih zidova ili soba. Još jedna od značajnih prednosti je odlična pokrivna moć.

To znači da se boja lakše nanosi, lakše se prekrivaju fleke i postiže ujednačena nijasa. Takođe, mnogo lakše se postižu zadovoljavajući rezultati ukoliko se menja boja zida. Zahvaljujući tome, prilikom rada, pogotovo ukoliko je to u sopstvenoj režiji, trošiće se manja količina boje.

Perive boje mogu da se nanose na sve površine, uključujući glet, gips karton ploče, beton, već postojeću disperzivnu boju, čak i na ploče od iverice. Danas se na tržištu nalazi više vrsta perivih boja u ponudi velikog broja proizvođača, a najkvalitetnije su takozvane lateks (latex) boje.

Koji su nedostaci perivih boja

Na prvom mestu iste nedostataka se nalazi viša cena u poređenju sa standardnim bojama. Kao što smo napomenuli, ne mora ceo stan da se boji perivim bbojama, a olakšavajuća okolnost je i to što se prilikom nanošenja troši manja količina perive nego standardne boje.

PROČITAJTE JOŠ:

Krečenje – Lako, može svako

Gletovaje zidova – Uradi sam projekat, ili posao za profesionalce?

Cena varira, ali u principu startuje iznad 500 dinara po litru, ukoliko se kupuje u manjim količinama. Sa većim pakovanjima i cena pada. Naravno, najkvalitetniji proizvodi su skuplji, tako da su lateks perive boje i dvostruko skuplje.

Još jedan od nedostataka je slabija paroprpusnost perivih boja. To ima za posledicu lakše formiranje buđii ili kondenzacije. Ipak, ukoliko do toga i dođe, to često ukazuje na još neki problem u stanu, jer boja sama po sebi ne može da dovede do pojave buđi.

Foto: Pexels