Lifestyle

Kora breze za teksturu kakve nema u serijskoj proizvodnji nameštaja

Mongolska dizajnerka Sarina kreirala je kolekciju stolica obloženih svetlom korom breze, kao omaž zanatstvu naroda Oroqen. Oroqeni su etnička grupa poreklom iz regiona centralne Mongolije, koji hiljadama godina koriste koru breze u svojim rukotvorinama

Nameštaj bi pre mogao da se okarakteriše kao umetnički izraz mongolke dizajnerke, a ne kao komadi koji imaju potencijal za svakodnevnu upotrebu, a još manje su pogodni za serijsku proizvdnju. Ipak, određene promene u odnosu na vekovnu tradiciju mongolskih zanatlija postoje.

PROČITAJTE JOŠ:

“Reciklirani teraco” – Još jedno od rešenja za plastični otpad

Ovo su najpopularniji stilovi u uređenju enterijera – Koji je vaš?

Umesto smeđe unutrašnje kore koju koriste oroqenski zanatlije, Sarina je odlučila da koristi spoljašnju koru breze, koja ima jedinstvenu srebrnasto beličstu površinu sa sivim čvorićima i pukotinama.

Odabrala sam da sačuvam belu teksturu spoljašnje kore – ova tekstura ne samo da prikazuje jedinstvenu prirodnu lepotu svakog ožiljka na drvetu, već i dodaje nove vizuelne slojeve komadima nameštaja – navodi ova umetnica.

Talasasti spojevi rezultat su vekovima starog zanatskog umeća. Sirova kora je tretirana tradicionalnim metodama parenja kako bi se postigla konzistencija i mogućnost  savijanja i oblikovanja. Komadi su potom ručno spojeni korišćenjem tradicionalnih metoda spajanja kore, što je rezultiralo karakterističnim talasastim detaljima na spojevima.

Ideja je da se sedišta koriste u stambenim prostorima, a ideja je da bi se ova kolekcija vizuelno uklopila i se uklopila u enterijere dizajnirane u japanskom, skandi, minimalističkom i rustičnom stilu. Pitanje je samo koliko komada ovako atraktivnog nameštaja može da se proizvede s obzirom da se koristi kora drveta koje nema široku primenu.

Foto: Sarina