Tema

Mikrocement – Zbog čega je sve popularniji

Šta su prednosti, a šta mane podnih i zidnih obloga od mikrocementa? Na koje površine može da se nanosi mikrocemnet. Kolika je cena materijala i koliko košta postavljanje mikrocementa. U kojim bojama je danas dostupan mikrocemnet

Mikrocement je zahvaljujući svojim karakteristikama prvobitno bio idealna industrijska podna obloga. Njegove brojne prednosti ga danas čine veoma atraktivnim rešenjem za oblaganje i podova i zidova u svim tipovima objekta, od onih najprestižnijih, a ponekad se nameće ao praktično i ekonomično rešenje za sanaciju već izgrađenih i starijih objekata.

Šta je zapravo mikrocement?

Mikrocement je prirodan materijal na bazi cementa koji zahvaljujući odrđenim aditivima ima veoma dobre fizičko mehaničke karakteristike. Njegova prirodna nijansa je siva, slična betonu, ali danas se u mikrocement dodaju različiti pigmenti, tako da je izbor boja praktično neograničen. Zavisno od finalne obrade, može da se razlikuje i površinska tekstura mikrocmenta, pa je na taj način njega moguće prilagođavati određenoj nameni, ili željama za određenim estetskim efektom.

Dodavanjem pigmenata mikrocementu, kreativne mogućnosti postaju neiscrpne

Mikrocement može biti mat ili sjajan, a krajnji izgled zavisi od završnih premaza koji se koriste, kao i od vrste finalne obrade, odnosno da li se vrši brušenje ili poliranje. Ovaj širok spektar teksture završne površine omogućava raličite namene mikrocementa, pa je tako sjajan mikrocement idealno rešenje za oblaganje kupatila, dok je onaj grublji na primer pogodniji za vanjseke obloge, kako površina ne bi bila klizava tokom zimskih meseci.

Kako se nanosi mikrocement

Mikrocement se nanosi u dva sloja, a to pravilo važi i kada su podne i zidne obloge u pitanju. Pre prvog sloja mikrocementa zavisno od tipa površine, nanosi se odgovarajuća podloga, odnosno prajmer. Potom se nanosi prvi sloj mikrocemneta. Kada se prvi sloj osuši, on se brusi, čisti usisavanjem od prašine, da bi potom usledio prajmer i drugi sloj mikrocementa. Kada se i on osuši, vrši se brušenje, odnosno poliranje i finalno nanošenje odgovarajućih premaza.

Postupkom nanošenja mikrocementa iz dva puta, dobija se sloj debljine od dva do četiri milimetra. Kada su podne obloge u pitanju, ovakav način nanošenja mikrocementa je dobar ako je površina ravna i dobro iznivelisana. Pored ovog postupka postoje i takozvane livene, odnosno samonivelišuće podloge od mikrocmenta. One se izlivaju u debljinama i do 40 milimetara. Očekivano, ovaj postupak je zbog većeg utroška materijala skuplji, a prednost je veća mehanička otpornost površine, kao i činjenica da mikrocement služi ujedno i kao finlna, ali i kao nivelišuća površina, što ubrzava proces rada.

Kada nije u pitanju liveni mikrocement, njegovim nanošenjem u dva sloja formira se film dobljine oko četiri milimetra, što je veoma praktično kada je naknadna ugradnja preko već postojećih podloga u pitanju, jer se ovim dodatnim slojem ne remeti visina podova, pa obično nisu potrebne naknadne radnje poput podseecanja vrata.

Na kakve podloge može da se nanosi mikrocement

Upravo to što je pogodan za nanošenje na najrazličitije podloge je mikrocementu donelo popularnost. On može da se nanosi preko betona, kako na podove tako i na zidove. Neophodno je da površina na koju se nanosi mikroement neme vlagu u sebi, a i da pruža dobru mehaničku potporu. Moguće je čak postavljanje i preko parketa, ali je taj postupak komplikovan i sa rizikom da rezultat ne bude trajan, pa se ipak savetuje prvobitno uklanjanje parketa. Ukoliko se nanosi preko starih keramičkih pločica, neophodno je da one budu čvrste, odnosno da nema isklimalih pločica.

Mikrocement ne služi samo za oblaganje podova

Površina takođe treba da bude ravna, bez pukotina, kako bi se dobila i ravna površina mikrocementa. Ukoliko se mikrocement nanosi preko pločica, u kupatilu na primer, dobija se ravna glatka vodotporna površina, bez fugni, pa je veoma laka za održavanje. Takođe, kada su pod i zidovi u kupatilu izrađeni od mikrocementa, dobija se estetski atraktivan efekat monolitne neprekinute površine zidova i podova.

Pre postavljanja sloja mikrocementa stručnjak će prvo da utvrdi da li sloj mikrocementa može kvalitetno da se nanese. Ponekad je primenom drugih materijala površinu potrebno adekvatno pripremiti, odnosno izravnati. Jedna od površina na koju mikrocement idealno prijanja su gipsane ploče, što daje mogućnost da se gipsanim radovima daje izgled betonskih konstrukcija. Treba obratiti pažnju da sloj glet mase nije idealna podloga za nanošenje mikrocementa, jer od vlage iz mikrocementa može da izgubi prijanjajuću moć.

Koliko košta postavljanje mikrocementa

Od vrste primenjenih materijla i vremena utrošenog na pripremu površine umnogome zavisi koliko košta ugradnja mikrocementa. Stoga je teško reći koliko košta postavljanje podnih i zidnih obloga od mikrocementa, ali recimo da cena varira u opsegu od 30 do 60 evra po kvadratnom metru.