Uradi sam

Mini vidič – Kako pripremiti cveće za zimski san

Osnovna priprema biljaka pred zimu i prve niske temperature i mrazeve je prilično jednostavna. Dovoljno je slediti nekoliko osnovnih pravila, pa će većina višegodišnjih biljaka u punom sjaju dočekati prve dane proleća

Ukoliko na terasi ili u dvorištu imate cveće, neophodno je pripremiti ga za predstojeće hladne dane. To važi za svo cveće u saksijama, bez obzira da li su u pitanju biljke koje podnose niske temperature. Naime, zemlja u saksiji se, za razliku od zemljišta u prirodnom okruženju, mnogo lakše smrzava, a to biljkama nikako ne prija. Najvažnije je reagovati u pravom trenutku. Idealno bi bilo cveće uneti pre prvih mrazeva, ali i pre početka grejne sezone. Razlog je jasan – biljkama ne prija nagla promena temperature. Problem je što se prvi jutrarnji mrazevi obično javljaju pošto grejna sezona već počne, tako da je biljka ipak možda potrebno uneti par dana pre počektka grejne sezone, bez obzira na spoljašnju temperaturu. Ukoliko ste okasnili, pa se cveće zateklo napolju, a radijatori su odavno vrući, pokušajte da promenu klime učinite što bezbolnijom za cveće. To ćete učiniti tako što prvo cveće unesete u neku prostoriju koja se ne greje, kao što su garaže, predsoblja, hodnici, zastakljene terase… Pa posle par dana ga rasporedite na mesta gde treba da prezime.

Veoma je važno da cveće smestite što dalje od izvora toplote kao što su peći, grejalice, radijatori, šporeti. Pošto u stanu tokom dana inače ima manje svetlosti, neka biljke koje zahtevaju najviše svetla budu najbliže prozorima, a ostale rasporedite gde je moguće. Tokom zime, bez obzira što se nalaze u kući pa nisu izložene niskim temperaturama, biljke se nalaze u fazi mirovanja, tako da ih je potrebno mnogo ređe zalivati. To ćete primetiti po tome što zemlja mnogo duže ostaje vlažna. U kućnim uslovima vazduh je suv, tako da površinski zemlja može vrlo brzo da se isuši, pa da se stvori privid da je potrebno zalivanje. Na nekom mestu dalje od korena biljke možete ra razgrnete zemlju i proverite da li je i u dubini ona suva, ako jeste, zalijte biljku. Vrlo brzo ćete za svaku biljku proceniti koliko joj je vode potrebno, a važno je da se tokom zime ne pretera sa vlagom, kako ne bi došlo do truljenja korena.

Kako se bilka tokom zime nalaze u fazi mirovanja, ne primenjujte nikakvu prihranu sve do kraja marta. Kako bi biljke štedele energiju za sledeće proleće, po unošenju u kuću ili pre toga, možete da odstranite sve cvetove i sveže i uvele, a takođe potrebno je orezati sve biljke i ukloniti stabljike koje se suše. Naravno, postoje detaljniji vodiči na internetu kako je potrebno negovati svaku biljku ponaosob, ali praćenjem ovih najosnovnijih smernica možete mnogo učiniti da vaša terasa sa prvim prolećnim danima mnogo brže dobije puni raskoš i sjaj.

Pročitajte još:

Zaštitite svoju baštu – prirodni pesticidi iz kućne radinosti

Prirodni načini da se rešite korova u bašti

Mali vodič za sadnju i gajenje začinskog bilja

Kako pravilno uzgajati lavandu

Kako zalivati cveće tokom godišnjeg odmora