Uradi sam

Najčešći kvarovi klima uređaja i kako ih otkloniti

Kako popraviti manje kvarove klima uređaja? Kako da znate da li je pokvaren daljinski upravljač? Zbog čega iz klima uređaja kaplje voda? Šta ako klima uređaj hladi, ali slabije nego inače?

Sa prvim toplim danima nije retkost da mnogi, posebno oni koji žive u potkrovljima, već počinju da uključuju klima uređaj. To znači da ovaj prilično složen uređaj pole duže pauze mora ponovo da se aktivira. Nekada, često i kao posledica stajanja, mogu da se jave problemi u radu, a neke od njih možete i sami da otklonite.

PROČITAJTE JOŠ: Očistite i dezinfikujte klima uređaj u četiri koraka

Klima uređaj neće da se uključi

Ukoliko klima uređaj odbija da se uključi komandom daljinskog upravljača, prvi korak je provera da li displej klima uređaja nešto prikazuje. Ukoliko to nije slučaj, verovatno su usled stajanja neispravne baterije. Obično su u pitanju dve AAA baterije. Zamenite ih novim alkalnim baterijama, izbegavajte jeftine proizvode. Baterije u daljinskom upravljaču klima uređaja dugo stoje, pa može da se desi da, ukoliko nisu alkalne, procure. To može da ošteti elektroniku daljinskog upravljača.

PROČITAJTE JOŠ: Mini Vodič – Da u stanu bude prijatno i bez klime

Sledeći korak je da proverite da li je ispravna utičnica u koju je uključen klima uređaj. To ćete najlakše učiniti ako u tu utičnicu uključite neki uređaj za koji znate pouzdano da radi (stonu lampu, fen za kosu…)

Na kraju poslednja opcija je da probate da pokrenete klima uređaj on/off prekidačem na samoj unutrašnjoj jedinici klima uređaja. Ukoliko se uključi, kvar je verovatno na prijemnom senzoru koji prima informacije od daljinskog upravljača, a za takvu popravku vam je ipak potreban serviser.
Postoji još mogućnost da je ipak problem do daljinskog upravljača, a to možete da proverite ako od nekoga pozamite daljinski upravljač za klima uređaj, naravno istog proizvođača. Ukoliko se klima uređaj uključi, treba vam samo nov daljinski upravljač.

Kaplje voda iz unutrašnje jedinice klima uređaja

Najčešći razlog za to može da bude zapušeno ili napuklo crevo za odovod kondenza iz klima uređaja. Moguće je da se od nečistoća napravi čep. Takođe, čest je slučaj da posle dužeg stajanja, zavisno od doba godine i podneblja, neki insekt u crevu položi larve, used čega dolazi do začepljenja. Pošto se ovo crevo nalazi napolju, čast je slučaj da upravo insekti prave problem.

Takođe, ukoliko je crevo sprovedeno u flašu ili u posudu kako ne bi kapalo po fasadi ili ulici, proverte da li je crevo iznad nivoa vode. Ukoliko je kraj creva potopljen, to može da pravi problem sa odovom. Takođe, proverite da li odvodno crevi ima celim svojim tokom adekvatan pad, odnosno da se voda ne vraća.

Usled nedostatka gasa u sistemu može doći do formiranja leda na isparivaču u unutrašnjoj jedinici, a time i do curenja. Podignite filter i proverite da li se nahvatao led na isparivaču. Ukoliko je to slučaj, potrebna je intervencija servisera koji će klimu dopuniti, ali i proveriti zbog čega je došlo do gubitka freona.

Klima uređaj radi, ali hladi slabije nego inače

Prvo proverite podešavanja. Postoji mogućnost da je klima uređaj još od zime ostao u modu za grejanje. To prepoznajete po tome što na displeju stoji oznaka “heat” ili simbol sunca. Treba promeniti u mod za hlađenje, najčešće označen snežnom pahuljom. Između promena modova budite strpljivi, klima uređaju je potrebno neko vreme, odnosno ne može momentalno da umesto grejanja počne da hladi.

Ukoliko je u potpuno automatskom modu, može a se desi da su zadati neki pogrešni paramteri, pa prebacite iz automatskog moda u rečno podešavanje. Takođe, ako je uključen mod za isušivanje vazduha, klima uređaj će da radi, ali neće hladiti vazduh.

Slab rad klima uređaja može a bude i posledica zaprljanog filtera unutrašnje jedinice. Filter možete i sami da očistite, a o tome više pročitajte OVDE.

Iz klima uređaja dopire neprijatan miris

Ukoliko iz klime dopire neprijatan miris, to obično znači da je u pitanju prilično zapušten uređaj. U tom slučaju samo pranje filtera neće biti dovoljno, pa je potrebno potražiti pomoć profesionalaca. U tim slučajevima manji problem je neprijatan miris, jer takav klima uređaj može da bude opasan i po zdravlje, pa je potrebno temeljno čišćenje i dezinfekcija.