Aktuelno

Šest saveta za manje polena i alergena u stanu

Kako eliminisati polen i alergene iz vazduha u stanu? Koji klima uređaji mogu da filtriraju polen? Da li prečišćivači vazduha mogu da budu efikasni? Kada provetravati stan, a kada bi bilo dobro da su prozori zatvoreni

Proleće je, po oceni mnogih, najlepše godišnje doba. Ali, dani kada počinje da cveta i lista, za sve veći broj ljudi je i početak problema sa sezonskim alergijama. Peckanje očiju, zapušen nos, otežano disanje… sve su to simptomi koji mnogima zagorčavaju svakodnevicu već sa prvim danima proleća. Ako na otvorenom prostoru nema pomoći, izuzev antialergijskih lekova, onda bar u svom stanu možete da kontrolišete količinu polena. Danas se neuporedivo veći deo dana provodi u zatvorenom prostoru nego ranijih godina, pa evo i nekoliko saveta kako da u stanu količinu polena svedete na najmanju moguću meru. Nikada polen neće biti eliminisan u potpunosti, to je nemoguće, ali malo dodatne pažnje je dovoljno, pa da simptomi alergije budi ređi i blaži.

  • Trudite se da stan provetravate tokom poslepodnevnih časova, jer tada je količina alergena u vazduhu znatno manja nego u prepodnevnim i jutarnjim časovima. Takođe, izbegavajte otvaranje prozora ako napolju duva vetar, jer tada se podiže veća količina polena. Suprotno tome, svaku kišu iskoristite za provetravanje ili boravak na terasi, jer tada je količina polena u vazduhu neuporedivo manja.
  • Trudite se da higijenu u stanu održavate maksimalno koliko je moguće. Osobe koje imaju polenske alergije, u periodima kada su im disajni putevi i imuni sistem iziritirani zbog polena, reaguju i na kućnu prašinu i grinje. Eliminišite “akumulatore” nečistoća ako možete, na prvom mestu tepihe i zavese.
  • Koristite usisivače sa HEPA filterima ili usisivače sa vodenim filterima. Samo oni filtriraju najsitnije čestice, uključujući i polen. Standardni i dotrajali usisivači ove najsitnije čestice samo razbacuju po kući. Ako kupujete nov uređaj, dobro se kod prodavca raspitajte da li poseduje “pravi” HEPA filter (oznaka: True Hepa), odnosno da nije u pitanju neka, možemo slobodno reći marketinška prevara, kada na uređaju piše “hepa like”, ili neki sličan slogan koji može da navede na pogrešan zahljučak. Osobe koje pate od alergije na polen i kućnu prašinu svakako ne bi trebale da usisavaju.
  • Od velike koristi mogu da budu sobni prečišćivači vazduha. I u ovom slučaju efikasni su uređaji sa HEPA filterima, kao i oni koji funkcionišu po principu jonizacije vazduha. Više od sobnim prečišćivačima vazduha možete da saznate OVDE
  • Od velike pomoći mogu da budu i kvalitetni klima uređaji. Najsavremeniji klima uređaji poseduju antibakterijske filtere koji iz vazduha eliminišu i polen. Kućni klima uređaji ne ubacuju spoljašnji vazduh, već vrše prinudnu cirkulaciju i hlađenje vazduha koji je već u sobi i tom prilikom ga filtriraju. Pored toga, postoje i klima uređaji koji, baš kao i sobni prečišćivači vazduha, poseduju jonizator vazduha, kao i UV tretman vazduha, što su sve efikasni načini da se eliminiše polen iz vazduha. Raspitajte se kod prodavca čime je opremljen uređaj koji želite da kupite kako bi saznali da li može da pomogne kada su sezonske alergije u pitanju.
  • Posteljinu i garderobu perite češće nego inače, a ako ste ikako u mogućnosti, izbegavajte sušenje garderobe napolju. Tkanine su magnet za polen, koji se potom unosi u kuću i ponovo stvara probleme. Redovnije pranje kose, posebno po povratku sa boravka na otovorenom, takođe može da pomogne.