Tema

Kako odabrati idealan kućni prečišćivač vazduha

Koji tipovi prečišćivača postoje, a kako koji tip funkcioniše? Da li sobni prečišćivači vaduha neutrališu gradsko zagađenje? Da li prečišćivač vazduha može da pomogne kada su u pitanju sezonske alergije i virusi? Koliko koštaju prečićivači vazduha, a koja je cena filtera

Kvalitet vazduha je u poslednjih nekoliko godna postao goruća tema i to više ne samo u velikim gradovima. Na udaru zagađenja su i sredine bez mnogo saobraćaja. Ova situacija je dovela do veće potražnje za kućnim prečišćivačima vazduha, jer se mnogi vode logikom – ako ne mogu da utičem na kvalitet vazduha napolju, valjda mogu u svojoj kući. Takođe, prema mnogim istraživanjima, vazduh u stanu je lošijeg kvaliteta od onoga napolju. A taj vanjski je već lošeg kvaliteta. Naime, sobni vazduh “nastaje” tako što u sobu uđe spoljašnji vazduh, pa se onda još dodatno degradira kućnim izvorima zagađenja. Pitanje je koliko su kućni prečišćivači vazduha sposobni da eliminišu zagađenje iz vazduha. Takođe, pitanje je i da li mogu da budu korisni i kada su u pitanju virusi, kao i veoma aktuelne sezonske alergije. Pored toga, pokušaćemo da odgovorimo i na pitanje koji tip prečišćivača vazduha je najbolji za koji od ovih zadataka.

U suštini savremeni kućni prečišćivači rade na principu jedne ili kombinovanjem nekih od pet osnovnih teunologija prečišćavanja vazduha: HEPA filter, Jonizatori vazduha, Filteri sa aktivnim ugljem, UV svetlost i Ozonizator vazduha. Zavisno na kom principu rade, pogodni su za rešavanje određene nečistoće iz vazduha.

HEPA filter

Filtriranje vazduha po HEPA (High Efficiency Particulate Air) je najčešći i jedan od najefikasnijih sistema pročišćavanja vazduha. Ovi prečišćivači u sebi sadrže filter koji svojom papirnom strukturom prožetom staklenim vlaknima obezbeđuje visok nivo filtracije nečistoća iz vazduha. Sertifikovani HEPA filteri su u stanju da eliminišu 99,97 odsto nečistoća, a eliminišu sve čestice do veličine 0,3 mikrona, tako da su efikasne i protiv spoljašnjeg zagađenja kojem smo izloženi. Kada se kaže sertifikovani HEPA filteri, to znači da filter koji kupujete treba da nosi “True HEPA” oznaku, a ne oznake poput: “HEPA Type” ili “”HEPA Like”.

HEPA filteri su efikasni u uklanjanju prašine, peruti, dlaka, spora, dima, plesni, a što je veoma važno za mnoge koji pate od sezonskih alergija, efikasni su i u uklanjanju polena. Nedostaci prečišćivača sa HEPA filterom su nemogućnost eliminisanja mirisa iz vazduha, kao i potreba za povremenom zamenim filtera, koji nisu jeftini. Cene ne mogu da se precizno navedu, jer mnogo variraju od proizvođača do proizvođača, tako da i to obavezno treba uzeti u obzir prilikom kupovine uređaja. Često proizvođači u startu ponude sam uređaj povoljnije, jer ste kasnije u obavezi da koristite njihove filtere koji su precenjeni.

Jonizator vazduha

Ova tehnologija ima princip rada da emituje naelektrisane jone u vazduh. Oni se vezuju za nečistoće, usled čega se one vezuju za najbliže površine ili padaju na pod. Poneki uređaji poseduju i integrisane elektrostatičke uređaje sa pločicama koje privlače jonizovane čestice nečistoća, tako da one ne završavaju u prostoriji. Na ovaj način se uklanjaju čestice veličine i do 0.01 mikrona. To sve znači da su jonizatori vazduha efikasni u eliminisanju prašine, polena, spora, gljivica, pa i nekih virusa i bakterija, a efikasni su i u uklanjanju dima.

Prednosti jonizatora su na prvom mestu odsustvo klasičnog filtera, tako da nije potrebna kupovina filtera. Prednost u odnosu na HEPA prečišćivače je i to što su bešumni. Nedostaci su to što nečistoće ostaju na površinama u sobi dok se ne uklone. Ukoliko jonizator poseduje elektrostatičke filtere u vidu pločica, one moraju da se redovno čiste vodom i sapunom. Takođe, jonizatori tokom rada kao nusproizvod emituju i manju količinu ozona, što može nepovoljno da utiče na osobe koje boluju od astme ili drugih respiratornih problema.

Filteri sa aktivnim ugljem

Aktivni ugalj je odavno poznat kao efikasno sredstvo u filtriranju i eliminaciji najrazličitijih mikroba. Filteri sa aktivnim ugljem, često zvani “karbonski filteri”, veoma efikasno iz vazduha uklanjanju neprijatne mirise i hemikalije pa su idealni za sve one koji imaju respiratornih problema. Nedostatak im je da nisu efikasni u uklanjanju čestica. Stoga mnogi proizvođači u svojim prečišćivačima kombinuju tehnologiju agtivnog uglja sa HEPA filterima, koji su veoma efikasni u uklanjanju najsitinijih čestica.

UV svetlost

Prečišćivač na bazi UV svetlosti funkcioniše tako što specijalna lampa unutar uređaja emitije UV svetlosot koja eliminiše sve viruse, bakterije i mikrobe iz vazduha, tako što uništava njihovu DNK strukturu. Ova ultraljubičasta (UV) svetlost se emituje u unutrašnjosti uređaja, tako da je potpuno neškodljiva za ljude u prostoriji.

Prednosti filtera sa UV svetlošću je upravo efikasnost u uklanjanju mikroba, kao i u činjenici da su UV lampe dugotrajne, tako da nije neophodno održavanje niti zamena filtera. Nedostatak je nemogućnost uklanjanja bilo kakvih čestica iz vazduha. Stoga se UV filteri nikada ne nude kao jedina tehnologija u prečišćivaču vazduha, već samo kao dopuna uređajima sa HEPA filterom ili jonizatorom vazduha.

Ozonizator vazduha

Kada je ova tehnologija u pitanju postoji mnogo oprečnih teorija. Ovi prečišćivači funkcionišu tako što ispuštaju ozon u vazduh, koji ima dezinfekcoona svojstva, ali je s druge strane štetan po zdravlje. Iako mnogi proizvođači uveravaju da su ozonizatori efikasni i bezbedni, mnoga veoma jasna nauča istraživanja su potvrdila štetnost molekula ozona na zdravlje živih bića. Recimo i to da je distribucija ozonizatora vazduha u mnogim zemljama zabranjena.

Pročitajte još:

Poboljšajte kvalitet vazduha u stanu tokom grejne sezone

Pravilno odzračivanje radijatora

Priprema klima uređaja za zimske mesece

Kako da dezinfikujete klima uređaj za nekoliko minuta