Tema

Šta je engobirani crep i koje su mu prodnosti i mane

Koje su prednosti engobiranog crepa u odnosu na standardni glineni crep? Da li je cena engobiranog crepa njegov jedini nedostatak? Da li je engobirani crep idealno rešenje za svaki objekat, ili…

U ponudi proizvođača crepova često se pominju takozvani engobirani crepovi. Engobirani crep je dugotrajniji od standardnog, estetski je efekniji, ali mu je i cena znatno viša. Jasno je da je u pitanju proizvod kvalitetniji od standardnog, ali o čemu je zapravo reč?

PROČITAJTE JOŠ:

Betonski crep – Da li mu je povoljnija cena jedini adut?

Sve o solarnim, odnosno fotonaponskim crepovima

Engobiranje je zapravo proces nanošenja specijalne glazure na površinu crepa, čime se ostvaruje niz prednosti. Ipak, treba napomenuti da proces engobiranja nije jednostavno farbanje crepa, već mnogo složeniji proces koji obezbeđuje najviši mogući kvalitet proizvoda, kada su glineni crepovi u pitanju.

Engoba je mešavina fino usitnjene gline i oksida koja se u vidu premaza nanosi na površinu crepa. Ono što obezbeđuje visok kvalitet je to što se ovaj premaz nanosi na crep posle procesa njegovog oblikovanja presivanjem i njegovog sušenja. Tek po nanošenju premaza crep se peče na tempraturama iznad 1.000 stepeni Celzijusa.

Prednosti engobiranog crepa su brojne

U tom procesu dolazi do formiranja glazure koja je sjedinjena sa samom strukturom gline od koje je izrađen crep. Zahvaljujući tome ovaj sloj je veoma kvalitetan postojan i dugovečan, o čemu svedoče čak i očuvani glineni predmeti stari više hiljada godina, koji su proizvedeni sličnim postupcima.

PROČITAJTE JOŠ: Tegola – Prednosti i mane popularnog krovnog pokrivača

Naravno, niko ne očekuje da krov traje više hiljada godina, ali brojne prednosti engobiranog crepa su očigledne u samom startu. Za početak, stepen upijanja vlage je manji u poređenju sa kvalitetnim standardnim glinenim crepom. Klasičan crep ima nizak stepen upijanja od oko 6%, dok engobirani crep ima stepen upijanja ispod 4%.

Zahvaljujući ovoj osobini, crep je otporniji na pojavu gljivica, lišajeva i sakupljanje mahovine. Sve to doprinosi da kompletna krovna konstrukcija ima duži vek trajanja. Treba napomenuti da je proces engobiranja potpuno ekološki. Nije reč o premazima koji imaju bilo kakve štetne supstance, tako da su engobirani krovovi potpuno bezbedni i za objekte kod kojih postoji sistem prikupljanja kišnice.

Tu je i estetski momanat. Engobiranjem se dobija crep širokog spektra atraktivnih boja, a površina mu je sjajna. Sve to daje i vizuelno utisak naglašenog kvaliteta. Takođe, sjajna površna umanjuje zadržavanje nečistoća i prljanje krovne konstrukcije, pa su engobirani krovovi pogodni za luksuzne objekte.

A šta su nedostaci engobiranog crepa?

Ipak, treba napomenuti da engobirani crep ima i svojih nedostataka. Svakako najočiglednija je osetno viša cena od standardnog glinenog crepa. Druga osobina koja često može da bude mana je veća masa engoboranog crepa. To znači da ne može da se postavlja na svaki objekat. Takođe, postavljanje engobiranog crepa iziskuje jaču krovnu konstrukciju, što dalje podiže troškove.

Zaključak je jasan – kada je engobirani crep u pitanju, prednosti je daleko više nego nedostataka, a ti nedostaci su uglavnom vezani za troškove. Stvar je u tome da je standardni glineni crep sam po sebi, i bez procesa engobiranja, jedan od najkvalitetnijih i najtrajnijih krovnih pokrivača, pa je jedina mana engobiranog crepa nameće u vidu pitanja – da li vam je zaista neophodan?

Isto pitanje kao i prilikom kupovine automobila – da li zaista možete i želite sebi da priuštite BMW ili Mercedes, ako će Škoda da pruži objektvno, u realnim uslovima eksploatacije, sličan kvalitet i istu upotrebnu vrednost?

Foto: Wienerberger