Tema

Pet najčešćih zabluda o toplotnim pumpama

Toplotne pumpe su jedan od najekonomičnijih vidova grejanja na struju. Ipak, u pitanju je nešto skuplje rešenje koje se ređe primenjuje u Srbiji, pa su očekivano češće i zablude kada su toplotne pumpe u pitanju

O sistemu grejanja uz pomoć toplotnih pumpi smo već pisali. Koji tipovi toplotnih pumpi postoje i kakav je njihov princip rada, možete više da saznate OVDE. U pitanju je savremen, komforan i ekonomičan sistem grejanja. Ipak, u pitanju su visoko sofisticirani grejni sistemi renomiranih proizvođača, tako da prvobitna investicija jeste nešto veća od drugih sistema grejanja. Ipak, često su predrasude razlog da se mnogi opredele za druge načine zagrevanja prostora. Ovo je pet najčešćih zabluda o toplotnim pumpama:

Kako mogu da troše tri puta manje struje, to je samo marketing!

Definitivno je ovo prva zabluda kada su u pitanju toplotne pumpre. Zaista u prvi mah se čini da je nemoguće da jedan vid grejanja na električnu energiju može da bude tri puta ekonomičniji od drugog sistema grejanja na struju. Konkretno, u poređenju sa klasičnim sistemima grejanja na električnu energiju, kao što su TA peći ili norveški radijatori, toplotne pumpe zaista troše nekoliko puta manje energije. Nije u pitnju ni magija ni marketing, jednostavno je u pitanju potpuno drugi princip rada.
Dok pomenuti sistemi električnog grejanja, kao što su norveški radijatori, proizvode toplotu uz pomoć električnog grejača, toplotna pumpa radi na potpuno drugom principu. Toplotna pumpa umesto da proizvodi toplotnu energiju, ona je prenosi iz spoljašnje sredine (vazduh, pozemne vode, zemlja) u stambeni prostor. Više o tome kako rade toplotne pumpe, saznajte OVDE.

To je skupo i nikada se neće isplatiti

Toplone pumpe jesu skuplji način da se uvede grejanje, ali itekako se isplate. U principu, što je veći prostor koji se greje, investicija će se pre isplatiti, jer se ostvaruju proporcionalno veće uštede. Za grejanje malih prostora neka druga rešenja su možda rentabilnija, jer je pitanje kada će se zbog manjih troškova grejanja početno ulaganje isplatiti.

To je isto kao da se grejem na klima uređaj

Netačno. Postoji više različitih tipova toplotnih pumpi. Neke preuzimaju toplotnu energiju podzemnih voda i predaju je sistemu radijatora ili sistemu vodenog podnog grejanja. Neke toplotne pumpe toplotnu energiju crpe iz zemljišta. Takođe postoje i toplotne pumpe koje toplotnu energiju “kradu” iz okolnog vazduha i predaju je nekom sistemu vodenog grejanja.

Ova zabluda je nastala zato što postoje i toplotne pumpe koje toplotnu energiju unutrašnjem prostoru predaju preko vazduha, baš kao i klasični klima uređaji. A zašto toplotne pumpe predstavljaju najbolju kombinaciju upravo uz podno grejanje, saznajte OVDE.

Potrebno je pronaći podzemne vode da bi sistem radio

Tačno, ali samo delimično. Postoji nekoliko tipova toplotnih pumpi. Jedna od vrsta su toplotne pumpe koje putem posebnih sondi zaista preuzimaju toplotnu energiju podzemnih voda. One su najkompleksnije i predstavljaju najveću investiciju, ali postoje i druga rešenja. Ponekad je mnogo praktičnije rešenje toplotna pumpa koja toplotnu energiju preuzima iz okolnog zemljišta, a tu su i najjednostavnija rešenja koja praktično svuda mogu da se primene, a to je sistem vazduh-voda. To je rešenje koje toplotnu energiju preuzima iz okolnog vazduha. Više o tipovima toplotnih pumpi saznajte OVDE.

Ne može da greje tako dobro kao klasičan kotao

Jedna od predrasuda je da ako se grejete na toplotnu pumpu, da je to isto kao da se grejete na klima uređaj. Odnosno, mnogi se pribojavaju da se i pored velikih ulaganja neće dobro ogrejati, pogotovo kada skala termometra zađe duboko ispod nultog podeoka. To može da bude slučaj samo usled nestručne ugradnje.
Podrazumeva se da se pre ugradnje toplotne pumpe prvo sagledavaju sve karakteristike objekta, prvenstveno po pitanju termičke izolacije, i u skladu s tim se određuje koliko energije je za grejanje potrebno, pa se bira i tip toplotne pumpe koja će biti primenjena.

Pročitajte još:

Kako rade prolitički kotlovi na drva

Smanjite račun za grejanje uz ove trikove

Grejanje na klima uređaj – za i protiv

Sve o grejanju na pelet