3D štampane kuće – Da li nova tehnologija još pati od dečijih bolesti
Poslednjih godina sve više se priča o tome kako bi 3D štampana tehnologija mogla da postane budućnost gradnje. Automatizacija procesa gradnje, visoka preciznost, manje radne snage – sve su to prednosti koje obećavaju da će u budućnosti sve većem broju investitora ova tehnologija biti u fokusu. Ipak, pre masovne primene, pred 3D štampanom gradnjom su mnogi izazovi…
Kako to obično biva, sve nove tehnologije zahtevaju da se radi na njihovom usavršavanju, a to je poseno značajno kada su u pitanju stambeni objekti. Primer da je tehnologija 3D štampane gradnje još pred velikim izazovima stiže iz Amerike. Grad Muscatine u saveznoj državi Ajova, najavio je u maju 2023. saradnju sa lokalnim neprofitnim i stambenim organizacijama, Muscatine Community College (MCC) i kompanijom za izgradnju aditiva Alquist 3D, gradnju 10 domova tehnologijom 3D štampe.
PROČITAJTE JOŠ:
Prva stambena zgrada iz 3D štampača
Da li su 3D štampani ozelenjeni zidovi budućnost graditeljstva
Prvobitni plan je bio da se izgradnja deset kuća završi do kraja 2023. godine, ali će projekat biti odložen jer je jedna od prvih izgrađenih 3D štampanih kuća morala da bude srušena.
U kompaniji Alquist 3D su zaključili da je problem bila razlika između laboratorijskih i uslova na licu mesta. Korišćen je konopljin beton, građevinski materijal na biološkoj bazi koji je danas sve popularniji. Ovaj materijal se sastoji od veziva na bazi kreča i punila na biološkoj bazi – konoplje, nusproizvoda poljoprivrede.
Priznat po svom malom uticaju na životnu sredinu, materijal se takođe pokazao kao veoma ZAHTEVAN za 3D štampanje. Naime, na početku izgradnje očekivano je da bi betonska mešavina odabrana za projekat mogla da dostigne čvrstinu od 6.000 do 8.000 PSI. Testovi kvaliteta na licu mesta pokazali su da supstanca nije bila u stanju da dostigne minimalni potreban prag od 5000 PSI.
Po rečimastručnjaka kompanije Alquist 3D klima i materijal su bili osnovni faktori koji su doveli do, ne obustave, ali zastoja u radovima. Pred inženjerima koji se bave 3D gradnjom se nalaze mnogi izazovi, a jedan od najvećih su usklađivaje sastava materijala sa klimatskim uslovima na licu mesta, a oni se u toku dana menjaju.
Svaki sloj mora biti suv pre nego što se izlije sledeći, tako da čak i male razlike u temperaturi ili vlažnosti mogu da naprave razliku. Isto važi i za male promene u materijalima koji se koriste za 3D-štampu.
Primera radi, neke kompanije koje su gradile tahnologijom 3D štampe u Saudijskoj Arabiji, su morale da čuvaju materijale u klimatizovanim kontejnerima kako bi ih sačuvali od hemijskih reakcija pri visokim temperaturama. Sve to su izazovi sa kojima će nauka morati da se izbori pre nego što 3D gradnja bude mogla da se omasovi.
U ovom trenutku širom sveta broj 3D-štampanih kuća meri se samo desetinama, isključujući one koje su izgrađene samo u promotivne svrhe. Ipak, očekivanja su da će ih u narednim godinama biti hiljade, možda i desetine hiljada, navode iz kompanije Alquist 3D.
Foto: Peri