Tema

Stiropor i stirodur – Osobine dva popularna izolaciona materijala

Koje su osnovne osobine stiropora i stirodura. Za koje primene je sirodur bolji izbor od stiropora? Koja je cena stiropora i stirodura i da li je cena jedini razlog veće popularnosti stiropora kao izolacionog materijala

Stiropor (EPS) je jedan od najpopularnijih izolacionih materijala, koji se dugi niz godina koristi u građevinarstvu. Povoljna cena kombinovana sa odličnim izolacionim karakteristikama su glavni razlog popularnosti stiropora. Pored njega u upotrebi je često i materijal sličnog imena – stirodur (XPS).

PROČITAJTE JOŠ:

Stiropor ili kamena vuna – koja izolacija je bolja

Kamena vuna – Sve što treba da znate

Kamena ili staklena vuna – Ne, nisu iste

Da razjasnimo na samom početku, nisu u pitanju “konkurentski” materijali, pa nema smisla pitati koji je bolji. Neke osnovne karakteristike stiropora i stirodura se razlikuju, pa je pravo pitanje – koji je čemu namenjen.

Kako nastaju stiropor i stirodur izolacione ploče

Stiropor se naziva ekspandirani polistiren, odnosno EPS, a stirodur je ekstrudirani polistiren, ili skraćeno XPS. Stiropor nastaje ekspandiranjem organskog jedinjenja stirena. U tom procesu stirenu se zapremina povećava oko 40 puta, da bi na kraju 98 odsto strukture stiropora činio vazduh. Tokom tog postupka povećanja zapremine, stiropor se oblikuje u kalupima, da bi se posle isecao u table željene debljine i dimenzija.

Pored zelenkaste, stirodur je prepoznatljiv i po roze boji

I stirodur nastaje na sličan način, ali bez dodavanja gasa, pa je stirodur materijal veće gustine i boljih mehaničkih karakteristika od stiropora. Takođe, kao što je svima poznato, stiropor je uvek bele boje, dok je stirodur obično obojen, pa ga najčešće susrećemo u svetloj tirkiznoj ili roze boji, zavisno od proizvođača.

Koje su osnovne karakteristike i primene stiropora i stirodura

Stiropor je kao izolacioni materijal dobro poznat. Često se koristi za izradu izolacionih fasada demit tipa, kao i za izolaciju potkrovlja, ispunu pregradnih zidova… Generalno za sve pozicije gde izolacioni materijal ne mora da ima posebno izražene mehaničke osobine. Stiropor je paropropustan, što mu je velika prednost u odnosu na stirodur, ali ne trpi dugotrajna izlaganja vodi, jer je upija, zbog čega degradiraju njegova izolaciona svojstva. Nije zapaljiv, ali se na visokim temperaturama topi i ispušta toksična isprenja. Treba istoći i to da stiropor mora da bude zaštićen od izloženosti suncu, jer se pod uticajem UV zraka vremenom raspada.

Stiropor je, ne slučajno, jedan od najpopularnijih izolacionih materijala

Stirodur je kao izolacioni materijal pogodniji za mesta koja će biti izložena određenom opterećenju. Stoga se stirodur koristi za izolaciju podova. Takođe, stirodur je otporan na vlagu, jer zbog zatvorene ćelijske strukture ne upija vodu, pa se on umesto stiropora koristi za izolovanje zidova podrumskih prostorija. Pošto je vodootporan, stirodur ujedno nije ni paroporpustan, što je u mnogim primenama stiroporu daje prednost. Ono što je važno da se napomene, stirodur je goriv materijal, pa je poželjno da se ugrađuje na mestima koja nisu izložena vatri.

I, na kraju, ali ne manje važno, treba pomenuti i cenu. Naime, u trenutku pisanja ovog teksta, cena table stiropora od jednog metra kvadratnog i debljine pet centimetara, je oko pola evra. Cena table stirodura istih dimenzija je otprilike dvostruko veća.

Razlika u ceni, kao i činjenica da je siropor paropropustan i negoriv, ga čine popularnijim, posebno kod izolacije privatnih objekata. Ipak, za neke druge primene, stirodur je daleko adekvatnije rešenje.