Tema

Kako da maksimalno produžite životni vek kotla na pelet

Zbog čega je od ključnog značaja da se kotao detaljno očisti neposredno po završetku grejne sezone? Zašto je godišnji servis kotla takođe najbolje obaviti odmah po završetku grejne sezone? Kako redovno održavanje utiče na vek trajanja kotla na pelet?

Pisati o održavanju kotla na pelet u trenutku kada je grejna sezona završena možda zvuči kao tema plasirana u pogrešno vreme, ali nije baš tako. Kotao na pelet je skupa investicija, svakako najskuplji deo kompletnog sistema centralnog grejanja na svakoj kući.
Stoga je od posebnog značaja da se on pravilno održava i servisira kako bi što duže radio bez zastoja i kako bi njegov životni vek bio maksimalno produžen. Zapravo, redovan servis i održavanje su ključni faktori.

Tokom grejne sezone kotao neprestano radi, tako da se tada vrši samo njegovo dnevno čišćenje od pepela i šljake, osim u slučaju nekog zastoja. Ali, po završetku grejne sezone je od ključnog značaja da se sprovede detaljno čišćenje.

Ključno je čišćenje odmah po gašenju kotla

Naime, kada definitivno završite sa grejnom sezonom, preporuka je da se najkasnije nedelju dana od gašenja kotla on detaljno očisti. Većina kotlova se nalazi u podrumskim prostorijama gde je velika vlaga, tako da nakupljeni pepeo vrlo brzo počinje da apsorbuje tu vlagu.
Par dana po gašenju kotla pepeo će još biti suv i rastresit, ali vrlo brzo će početi da apsorbuje vlagu i da se pretvara u masu sličniju vlažnoj zemlji, a tada će čišćenje biti neuporedivo komplikovanije.

Nakupljeni pepeo u spremniku ispod gorionika će tada biti mnogo teže ukloniti, posebno iz uglova i ćoškova. Dok je pepeo rastresit mnogo se lakše čisti, da bi na kraju ćoškovi i uglovi mogli da se usisaju, tako da spremnik za pepeo ostane potpuno čist.

To je od velikog značaja, jer će do sledeće sezone kotao biti suv. Ako pepeo ostavite duže vremena u kotlu, on će akumulirati veliku količinu vlage koja sa sastojcima u samom pepelu može da stvara i agresivnu sredinu koja tokom meseci može da ošteti kotao.

Prilikom čišćenja ne zaboravite da pepeo uklonite iz oba spremnika – i onog gde se nalazi gorionik, ali i drugog spremnika koji se nalazi ispod izmenjivača toplote, a koji se po pravilu ređe čisti, pa mnogi na njega zaborave.

Godišnji servis za pouzdan rad kotla na pelet

Pored čišćenja bilo bi veoma korisno i da po završetku grejne sezone uradite i godišnji servis kotla. Oni malo upućeniji to rade i sami, ali ukoliko niste sigurni šta je potrebno, mnogo bolje je da pozovete ovlašćenog servisera.
On će otvoriti izmenjivač toplote i očistiti dimovodne cevi od zaostalih naslaga, a takođe će izvršiti kontrolu svih ostalih sistema i podešavanja parametara njegovog rada, tako da će vaš kotao biti spreman da sledeću grejnu sezonu započne bez zastoja.

PROČITAJTE JOŠ:

Saznate sve o ugradnji i korišćenju kotlova na pelet

Koja je razlika između A1 i A2 klase kvaliteta peleta?

Kada grejna sezona počne, svaki zastoj može da bude neprijatan. Ne samo zato što će vaš dom biti bez grejanja, već i zato što je pitanje koliko vremena će biti potrebno da majstor stigne do vas, pošto tada oni po pravilu imaju najviše posla.

Pored eliminisanja neprijatnih zastoja i veće pouzdanosti u radu, sve navedene mere oko čišćenja i redovnog servisiranja će umnogome doprineti da vaš kotao ima znatno duži životni vek.