Uradi sam

Ugasili ste kotao na pelet za ovu sezonu? Obavezno očistite pepeo!

Zbog čega je važno da se po isključivanju kotla na pelet odmah iz njega odstrani sav pepeo, čak i pre samog godišnjeg servisa kotla? Kako se pepeo uklanja i zbog čega je usisivač za pepeo nezamenljiv?

Grejna sezona se bliži kraju, mnogi su već isključili sisteme centralnog grejanja, a mnogi to uskoro planiraju da učine. Kada su savremeni kotlovi na pelet u pitanju, jedna stavka po završetku sezone je veoma važna – odmah po isključivanju kotla na pelet potrebno je očistiti sav pepeo koji sami možete da uklonite.

PROČITAJTE JOŠ:

Kako očistiti dimnjak u sopstvenoj režiji – mini vodič

Kako da kotao i peć na pelet rade bez greške

Naravno, pored toga preporuka je da se uradi i godišnji servis kotla. Idealno je da to uradi serviser. Ipak, na dolazak majstora treba obično da se sačeka. Ako ste kotao ugasili krajem marta, početkom aprila, a majstor kaže da mu se javite tokom maja da dođe i uradi servis, nemojte njega da čekate za čišćenje pepela.

Većina kotlova se nalazi u podrumskim protorijama gde ima vlage, a pepeo ima tendenciju da apsorbuje vlagu, pogotovo što sa prvim prolećnim danima kiše i velika vlažnost nisu retka pojava. Biće dovoljno mesec dana da pepeo u kotolu apsorbuje toliko vlage da se pretvori u neku vrstu smese slične blatu.

Obavezno očistite obe komore u kojima se sakuplja pepeo

Tada je čišćenje neuporedivo komplikovanije, jer ta smesa se lepi po uglovima i teže ju je počistiti. Takođe, ne treba smetnuti s uma da u pepelu ima hemiskih elemenata koji u kombinaciji sa vodom mogu da imaju agresivan i korozivan uticaj na kotao. Stoga je savet da odmah po gašenju kotla izvučete sav pepeo.

Iako upotreba usisivača za pepeo nije potrebna tokom grejne sezone, sada se preporučuje. Naime, tokom grejne sezone novi pepeo se konstantno pravi, pa je sasvim dovoljno pokupiti glavnicu pepela, a usisavanje nema mnogo smisla. Po završetku grejne sezone usisivačem možete da izvučete pepeo iz svih uglova spremnika za pepeo, koji će potom ostati potpuno čist.

U tu svrhu može da da vam služi usisivač za pepeo, ali možete da se poslužite i starim kućnim usisivačem, koji više ne koristite u stanu, ukoliko imate takav. Ako budete sačekali da pepeo povuče vlagu, usisivačem više nećete moći da izvučete pepeo iz svih uglova i on će tu ostati do sledeće grejne sezone, što nije preporučljivo.

PROČITAJTE JOŠ:

Uporedni test drvenog peleta – Domaći proizvođači potvrdili kvalitet

Kada je potrebno čišćenje dimnjaka kod kotlova na pelet?

Svaki kotao na pelet ima dva spremnika za pepeo, jedan je u samoj komori za sagorevanje na mestu gde se nalazi gorionik. Ali, ne zaboravite da očistite i drugi spremnik, a to je pepeljara koji se prazni samo par puta mesečno.

Ukoliko niste sigurni, pogledajte uputsvo konkretno za vaš kotao. Ukoliko ste uputstvo izgubili ili zaturili, lako za većinu kotlova možete da ga pronađete u PDF formatu na na internetu. Srećan rad!

Foto: ExtraFlame, KROV.rs