Da li su ekološki građevinski blokovi od šećerne trske budućnost?
Arhitektonski studio Grimshaw i Univerzitet u istočnom Londonu zajednički su stvorili Sugarcrete, građevinski blok napravljen od biomaterijala od nusproizvoda prerade šećerne trske
Nedavno je predstavljen jedan potpuno inovativan ekološki koncept – Sugarcrete građevisnki blok. Sugarcrete građevinski blok je razvijen da bude jeftin i niskougljeničan građevinski materijal za višekratnu upotrebu, alternativa cigli i betonu.
Koncept, dizajn i izradu materijala vodili su osoblje i saradnici Univerziteta u Istočnom Londonu i stričnjaci arhitektonskog studija Grimshaw
PROČITAJTE JOŠ:
Moguće rešenje za plastični otpad – Blokovi od reciklirane plastike
Prva stambena zgrada iz 3D štampača
Šećerna trska je najrasprostranjeniji usev na svetu po obimu proizvodnje, sa skoro dve milijarde tona proizvedenih godišnje širom sveta. Od toga, 600 miliona tona vlaknastog materijala nastaje kao nusproizvod. To je sasvim dovoljno da se ovaj bio materijl upotrebi kako bi se dodatno redukovala emisja ugljendioksida.
Vlakana šećerne trske su pomešana sa mineralnim vezivnim sredstvima da bi se stvorio materijal nazvan Sugarcrete, koji je dizajniran da bude četiri puta lakši i da ima 15 do 20 odsto manju emisiju ugljendioksida u procesu proizvodnje.
Materijal je takođe jeftiniji od betona i njegove emisije ugljenika su, prema timu istraživača, čak 20 puta niže od ovog popularnog građevinskog materijala.
Prema tvrdnjama strčnjaka sa Univerziteta u istočnom Londonu, koristeći samo 30 odsto biomaterijala od svetske proizvodnje šećerne trske, Sugarcrete blok bi mogao u potpunosti da zameni tradicionalnu industriju opeke, nudeći potencijalnu uštedu od 1,08 milijardi tona emitovanog CO2, odnosno tri procenta globalne proizvodnje CO2“.
Blokovi su dizajnirani da se lako grade i rastavljaju kako bi se mogli ponovo koristiti za više projekata. Sugarcrete materijal takođe ima izolaciona svojstva i, ono što je od posebnog značaja, otporan je na vatru.
Projektni tim je utvrdio da se materijal može koristiti za izolacione ploče, noseće zidove i strukturalne podne i krovne ploče.
Foto: Chromaphotography