Aktuelno

Klasičan crep sa funkcijom solarnog panela? Da, moguće je!

Većina će na uvodnoj fotografiji videti klasičan crep, kod nas popularno zvani “ćeramida”, a zapravo je u pitanju veoma kompleksan proizvod sa integrisanim solarnim panelima, nazvan “Invisible Solar”

Zahtevi za poboljašanjem energetske efikasnosti su svake godine sve veći i veći, a u svetlu novih regulativa u najnezavidnijoj poziciji se nalaze gradovi sa velikim brojem objekata od kulturnog i istorijskog značaja. U pitanju su zgrade čija se starost često meri stotinama godina, koje su i danas u upotrebi, ali koje su u pogledu energetske efikasnosti potpuno prevaziđene.

PROČITAJTE JOŠ:

Sve o solarnim, odnosno fotonaponskim crepovima

Betonski crep – Da li mu je povoljnija cena jedini adut?

Šta je engobirani crep i koje su mu prodnosti i mane

Osavremenjavanje i poboljšanja se kod ovakvih objekata vrše koliko i kako je moguće u skladu sa propisima, a da im se ne naruši autentičnost i kulturno istorijska vrednost. Podrazumeva se da postavljanje solarnih panela na krovove ovakvih objekata nije dozvoljeno.

Ipak, italijanska kompanija Dyaqua predstavila je crep nazvan Invisible Solar, rešenje koje bi moglo da značajno poboljša energetsku efikasnost većine istorijski značajnih delova mnogih gradova. U pitanju je crep klasičnog oblika I izgleda, koji zapravo ima funkciju solarnog panela.

Nimalo ne čudi da je do ovakvog rešenja došla kompanija iz Italije, jer ova zemlja, kao jedna od kolevki civilizacije, obiluje starim objektima čija vrednost i estetika bi ugradnjom solarnih panela bili potpuno uništeni. Zapravo nije reč o objektima, već kada je Italija u pitanju, u pitanju su čitavi delovi gradova koji bi ugradnjom ovakvih crepova po pitanju energetske efikasnosti bile neizmernu unapređeni.

U suštini, Invisible Solar je umnogome sličan običnom glinenom crepu, s tim da se u njegovom gornjem delu nalaze solarni pamneli koji su prekriveni još jednim slojem keramike. Taj dodatni sloj keramike je neprozian zaljudsko oko, ali ipak propušta sunčeve zrake koji dopiru da fotonaponskih ćelija i generiše se električna energija.

Svaki Invisible Solar crep ima masu od dva kilograma, a u stanju je da podnosi temerature od 40 stepeni Celzijusa ispod nule, do 85 stepeni “u plusu” i maksimalnu snagu od 7,5 W. Površna crepa je prekrivena keramikom koja ima sposobnost samočišćenja, tako da crep vremenom zbog nakupljanja prljavštine neće izgubiti efikasnost.

Po rečima predstavnika kompanije Dyaqua crep se izrađuje od materijala koji mogu da se recikliraju, a sam proces proizvodnje i upotrebljene sirovine ne podrazumevaju upotrebu toksičnih materijala, što dodatno doprinosi tome da ovo rešenje pomogne smanjenju čovekovog uticaja na životnu sredinu.

Foto&Video: Dyaqua