Tema

Segmentna garažna vrata – prednosti i mane

U poslednje vreme veoma su popularna takozvana segmentna vrata. Ona imaju brojne prednosti u odnosu na vrata sa klasičnim sistemima otvaranja. Cena ugradnje zavisi od dimenzija, odabranog materijala, ali i dodatne opreme koja se ugrađuje

Segmentna imanju mnogo prednosti u odnosu na klasične sisteme otvaranja. Ono što ih prvenstveno učinilo veoma popularnim na tržištu je to što su veoma praktična i prilikom manipulacije ne zauzimaju prostor ni ispred objekta, a ni unutar objekta. Cena je u poslednje vreme takođe jedan od aduta. U urbanim sredinama, gde je svaki pedalj prostora dragocen, segmentna vrata su postala standard, a više ni cena nije nepremostiva prepreka. Patent je sličan prozorskim roletnama, jer se vrata jednostavno podižu, ali umesto da se motaju u rolnu u kutiji kao kod rolo vrata, ona jednostavno klize duž plafona, koji je u prenatrpanim garažama često jedina slobodna površina. U saradnji sa Boka Doors saznalemo koje su sve prednosti i nedostaci segmentnih vrata.

Jedini prostor koji segmentna vrata prilikom otvaranja zauzimaju je – plafon

Za razliku od drugih sistema, segmentna vrata štede prostor i po širini, odnosno koliki je otvor u koji se segmentna vrata ugrađuju, toliki će biti otvor i kada su otvorena. Drugi sistemi u proseku “kradu” desetak centimetara, što u tesnim gradskim garažama otežava manevrisanje automobilom. Segmentna vrata mogu da budu najrazličitijih dimenzija, pa se podjednako koriste na industrijskim objektima kao i u privatnim garažama. Razlika je u pogonu, s obzirom da se za industrijska uglavnom koriste bočni, a za privatne garaže plafonski motori, kao i u načinu vođenja panela unutar objekta.

Postoji i mogućnost bočnog vođenja da vrata klize duž jednog od zidova, ali to rešenje je manje popularno, jer zahteva da taj zid bude potpuno slobodan

Garažna segmentna vrata se standardno izrađuju od sendvič panela napravljenih od plastificiranog pocinkovanog čeličnog lima, a ispuna između je poliuretnaska pena. Pocinkovani čelični lim obezbeđuje čvrstoću i zaštitu od korozije, a ispuna od poliuretana termičku izolaciju. Izrađuju se i od aluminijumskih profila sa providinim ispunama, najčešće za auto servise gde je neophodno obezbediti što više prirodne svestlosti. Poliuretanska pena obezbeđuje dobru termičku izolaciju, tako da su troškovi zagrevanja niži, a ne dolazi ni do stvaranja kondenzacije tokom grejne sezone. Segmentna vrata imaju dihtunge sa svih strana, tako da ne propuštaju ni vazduh prilikom udara vetra. Pored toga, poliuretanska ispuna obezbeđuje i solidan nivo zvučne izolacije.

Pored manjih privatnih garaža, segmentna vrata su jednako upotrebljiva i za velike komercijalne objekte

Određena ograničenja postoje, naravno, pre svega u dimenzijama otvora i uslovima za ugradnju. Najveći broj otvora garaža je standardnih dimenzija i nema tehničkih prepreka za montažu i normalno funkcionisanje segmentnih vrata. Oblik ulaza, sa zakošenim uglovima, lučnim otvorom i slično, ne utiče na ugradnju segmentinih garažnih vrata. Visina plafona u većini garaža takođe ne utiče na postavljanje vrata. Za različite materijale od kojih je napravljena garaža koriste se i različiti načini pričvršćivanja vodilica sa unutrašnje strane otvora. Najvažnije je da površina na koju se vrata ugrađuju bude ravna.

Segmentna vrata mogu da budu sa ili bez motora. U slučaju da nema motora koji ih pokreće, zaključavanje se obezbeđuje pomoću bravica. Takva vrata imaju nižu cenu i preporučuju se korisnicima koji ih koriste, na primer, jednom ili dva puta nedeljno. Opcija bez motora se takođe dobra za industijska vrata koja se retko otvaraju. Generalno, segmentna vrata koja se svakodnevno koriste mnogo su praktičnija za manipulaciju ukoliko imaju ugrađen motor.

Što se tiče sistema bezbednosti, većina motora poseduje ugrađen sistem automatskog otvaranja u slučaju nailaska na prepreku. Dodatna mera bezbednosti je ugradnja foto-ćelija koje šalju signal motoru da se, prilikom zatvaranja vrata, na njihovoj putanji nalazi prepreka. Motor automatski zaustavlja proces zatvaranja i vraća vrata u otvoren položaj. Posle nekog vremena, ukoliko je uklonjena prepreka, vrata će sama ponovo krenuti u zatvaranje.

Jedna od velikih prednosti je i mogućnost otvaranja i zatvaranja daljinskom komandom

Cena segmentnih garažnih vrata se, u osnovi, računa po kavdratnom metru, ali može da zavisi od mnogo faktora. Na osnovnu cenu se dodaje cena motora i ugradnje. Svi ostali dodaci po želji kupca: prolazna pešačka vrata, foto-ćelije, dodatni daljinski upravljači, boja panela, prozori za svetlost… Sve se uračunava posebno i utiče na krajnji iznos. Precizna cena se formira nakon uzimanja tačnih mera na objektu, sagledavanja uslova za ugradnju i želja kupaca.

Detaljnije informacije o uslovima ugradnje segmentnih vrata možete dobiti u firmi Boka Doors (tel. 0603664609)

Pročitajte još:

Rolo rešetke – Praktična mehanička zaštita za dom ili lokal

Ko kaže da PVC prozor mora da bude bele boje

Zbog čega je PVC stolarija dobar izbor

Aluminijum vs PVC – koja stolarija je bolja

Kvalitetni PVC prozori zahtevaju redovno provetravanje

Upoznajte se sa prednostima aluminijumske stolarije