Vikend

Palićko jezero – More na severu Bačke

Teško je proceniti da li ljudi zapravo dođu na Palić, pa obiđu i Suboticu, ili je obratno, ali ako se nađete na krajnjem severu Srbije, bila bi prava šteta da bar nakratko ne posetite Palićko jezero

Postoji nekoliko legendi o nastanku Palićkog jezera. Jedna je, da je stvoreno od suza pastira Pavla. Toliko suza je prolio dok je pojio svoje stado da se od njih stvorilo jezero. Druga, da je nastalo od Panonskog mora. Nekada se iz njega vadila soda, jer je bilo slano, a danas je voda u potpunosti slatkovodna. 

Prvi put se pominje još u 15. veku, a tri veka kasnije pojedinci su prepoznali lekovita svojstva njegove vode i mulja, smatrajući da pomažu u izlečenju mnogih bolesti. Palić je postao banja 1845. godine, kada je izgrađeno i kupatilo. Palić je procvat doživeo kada je 1883. godine otvorena pruga Budimpešta – Zemun. I još veći kada je 1897. godine do Subotice otvorena tramvajska linija, koja je nažalost ukinuta 1974. godine.

palic jezero subotica (22)
palic jezero subotica (4)
palic jezero subotica (5)
palic jezero subotica (6)
palic jezero subotica (7)
palic jezero subotica (8)
palic jezero subotica (9)
palic jezero subotica (11)
palic jezero subotica (13)
palic jezero subotica (14)
palic jezero subotica (15)
palic jezero subotica (18)
palic jezero subotica (24)
palic jezero subotica (22)
palic jezero subotica (4)
palic jezero subotica (5)
palic jezero subotica (6)
palic jezero subotica (7)
palic jezero subotica (8)
palic jezero subotica (9)
palic jezero subotica (11)
palic jezero subotica (13)
palic jezero subotica (14)
palic jezero subotica (15)
palic jezero subotica (18)
palic jezero subotica (24)
previous arrow
next arrow

Tokom 1978. godine iskopana je prva bušotina termomineralne vode, a već 1984. proradio termalni bazen. U njemu voda dostiže temperaturu od oko 36 stepeni Celzijusa. Od juna do oktobra je moguće uživati u lekovitoj vodi, što blagotvorno deluje na reumatske tegobe. U centru Palića nalazi se i Zoološki vrt Palić. Osnovan je 1949. godine. U parku raste preko 270 vrsta drveća i žbunja od kojih su mnoge retke i egzotične vrste, poput libanskog kedra i džinovske sekvoje ili ariša. Posetioci mogu da vide preko 50 vrsta životinja: brojne ptice, nekoliko vrsta majmuna, krupne sisare, ali i egzotične životinje poput zmija i tarantula.

Na Palićkom jezeru postoji i jedriličarski klub, osnovan još davne 1897. godine, a škola jedrenja je aktivna skoro preko cele sezone, kako za decu, tako za odrasle. Majkin salaš je tradicionalni vojvođanski restoran. Nalazi se na Paliću, odmah pored Cvetnog salaša. U skladu sa trendom razvoja eko-turizma u svetu, koji ima tendenciju da modernog gosta okrene prirodi, nudi tradicionalnu izvornu kuhinju i edukuje goste u smislu upoznavanja kulture i običaja regiona u kojem boravi.

Na Paliću se nalazi i Letnja pozornica i bioskop na otvorenom. Napravljena sa ciljem da tokom toplih letnjih dana posluži za razne kulturne manifestacije kao što su Palićko pozorišno leto, ali je Letnja pozornica ipak najčešće i najviše pominjana kao mesto održavanja slavnog filmskog festivala Palić, koji je osnovan 1992. godine.

Vinarija Zvonko Bogdan – Uz zvuke tamburaša…

Na putu do Palićkog jezera svraćamo i u vinariju Zvonko Bogdan, jednu od najlepših na ovim prostorima. Otvorena je za obilazak po veoma povoljnim cenama, sa mogućnošću degustacije najboljih vina

Vinarija Zvonko Bogdan je svoj vinski put započela 2008. godine objedinjujući specifičnost i tradiciju Palićkog vinogorja sa najsavremenijom francuskom tehnologijom proizvodnje vina. Nalazi se „u moru“ svojih vinograda na istočnoj obali jezera Palić. Vinarija je izgrađena u stilu secesije, karakteristične za tradicionalnu arhitekturu Palića i Subotice. Vinogradi Vinarije Zvonko Bogdan nalaze se u oblasti Subotičko-Horgoške peščare, na tri lokacije, Palić, Ludaš i Radić, koje svojim specifičnim zemljišnim i mikroklimatskim uslovima određuju stil i karakter vina.

Prvi zasadi podignuti su 2006. godine na obali jezera Ludaš, a ukupna površina od 56 hektara u posedu Vinarije zaokružena je 2015. godine kada su posađeni i novi, mladi vinogradi. Najbolja bela vina Vinarije Zvonko Bogdan sazrevaju u hrastovim bačvama zapremine 2400 litara marke Seguin Moreau, dok se za odležavanje crvenih vina koriste barik burad od francuskog i američkog hrasta velikog broja prestižnih proizvođača.

000005_1
Digest01_0
hod
hoddd
obilazak 2
obilazak 6
000005_1
Digest01_0
hod
hoddd
obilazak 2
obilazak 6
previous arrow
next arrow

Vinarija Zvonko Bogdan je otvorena za posete po veoma povoljnim cenama. Obilazak bez degustacije košta 200 dinara, obilazak sa degustacijom, zavisno od broja vina koje ćete imati priliku da probate, košta 600 ili 1300 dinara. Obilazak vinarije i degustacija vina odvijaju se u pratnji stručnog vodiča na srpkom, mađarskom ili engleskom jeziku.

Pročitajte još:

Kosmaj – Vazdušna banja nadomak Beograda

Verona – Centar romantike i umetnosti

Smederovo – Prestonica na lepom plavom Dunavu

Sremski Karlovci – Mali grad iz bajke