Vikend

Sremski Karlovci – Mali grad kao iz bajke

Iako se nalaze samo na oko sat vremena vožnje kolima od Beograda, Sremski Karlovci iznenađuju ponudom kulturnog i turističkog sadržaja, ravnoj velikim svetskim prestonicama. Sremski Karlovci su idealna destinacija za prelepo porodično vikend putovanje

Nismo zaboravili da je sezona zimovanja, kada su aktuelne planine i skijaški centri, o tome sada svi pišu. Ovaj put smo odlučili da vas odvedemo na jedno veoma povoljno vikend putovanje, koje može da košta i par hiljada dinara, ako vam je budžet ograničen, a zaista može da bude prijatno i da vam ponudi mnogo toga interesantnog. Zaputili smo se u Sremske Karlovce, gradić nadomak Novog Sada, koji izgleda kao da je ostao zarobljen u nekom prošlom, mnogo lepšem vremenu. Posebno je bio inspirativan zbog zimske atmosfere, a zimska izmaglica ovom gradiću zaista daje bajkovit izgled. Zima je rasterala prolaznike, ispraznila inače prelepe bašte u strogom centru, ali sav taj žamor smo pronašli u malim kafićima, koji su bili prepuni ljudi i dobrog raspoloženja.

U obilasku Sremskih Karlovaca, za razliku od velikih i srednjih gradova, ne treba vam ni mapa ni neka posebna priprema. Naime, uglavnom sve znamenitosti se nalaze u krugu od nekoliko stotina metara u samom centru grada. Patrijaršijski dvor u Sremskim Karlovcima spada u najvelelepnije građevine u celoj Srbiji. Zgrada je sagrađena između 1892. i 1895. godine po projektu našeg arhitekte Vladimira Nikolića, na mestu gde se nekada nalazio Pašin konak. Patrijaršijski dvor je ne samo upravno sedište eparhije Srpske pravoslavne crkve, nego se u njenom delu nalazi i Riznica. Ona je otvorena za javnost i u njoj je se nalazi stalna postavka. Neki od predmeta u postavci donešeni su iz razorenih i ugroženih crkava u Bosni i Hrvatskoj. U sedam odaja smeštene su dragocenosti, umetnički materijal, ikone, portreti, različiti predmeti primenjene umetnosti i biblioteka retkih i vrednih rukopisa i stare štampane knjige. Danas je zgrada stalno prebivalište vladike sremskog i letnje prebivalište srpskog patrijarha i, istovremeno, muzej Srpske pravoslavne crkve. Patrijaršijski dvor je spomenik kulture od izuzetnog značaja.

Saborna crkva Svetog Nikole jedno je od najlepših zdanja iz 18. veka. Gradnja je počela 1758. na mestu stare crkve iz turskog vremena. Krajem 18. veka Saborna crkva je teško stradala u požaru, a prvi put je obnovljena 1805. godine, dok je obnovom 1811. godine dobila značajne izmene, koje su joj dale neoklasicističke odlike. Vek kasnije ponovo je rekonstruisana, te dobija renesansnu fasadu, a taj izgled je sačuvala i do današnjih dana. Hram ima i veliki kulturno-istorijski značaj. Zavod za zaštitu spomenika kulture Vojvodine kategorisao je Sabornu crkvu kao kulturno dobro od izuzetnog značaja, jer se u njoj, pored fresaka, slika Paje Jovanovića i drugih vrednih verskih i umetničkih predmeta, nalaze i dve relikvije – delovi moštiju drugog srpskog arhiepiskopa Svetog Arsenija Sremca i Čudotvorna ikona Presvete Bogorodice Bezdinske.

Karlovačka gimnazija je najstarija gimnazija u Srbiji

Jedan od najpoznatijih objekata u Sremskim Karlovcima, a može se reći i najznačajnijih, je Karlovačka gimnazija. Počela je sa radom 1791. godine i imala je šest razreda, četiri niža i dva viša. Današnja zgrada je sagrađena 1891. godine, a danas je u ovoj zgradi filološka gimnazija.

Po legendi, ko jednom pije vode sa česme Četiri lava, sigurno će se vratiti u Sremske Karlovce

Centralni trg krasi i česma Četiri lava. Podignuta 1799. godine u čast završetka prvog karlovačkog vodovoda. Česmu je obnovio prof. dr Miodrag Radulovački, nekadašnji đak Karlovačke gimnazije, oktobra 2007. godine. Legenda govori da svako ko popije vodu sa ove česme, jednog dana će se vratiti u Sremske Karlovce.

Zgrada Magistrata je izgrađena početkom 19. veka u stilu neoklasicizma

Prekoputa česme nalazi se zgrada Magistrata. Izgrađena je u periodu između 1808. i 1811. godine u neoklasicističkom stilu. Najznačajniji događaj vezan za ovu ustanovu jeste proglašenje Srpskog Vojvodstva sa balkona ovog zdanja maja 1848. godine. Danas je u zgradi Magistrata sedište Opštine Sremski Karlovci.

Stefaneum je jedna od najznačajnijih i najvrednijih građevina u starom jezgru Sremskih Karlovaca. Prvobitna namena zgrade bila je za smeštaj đaka Bogoslovije. Zgrada Stefaneuma je posle Drugog svetskog rata oduzeta crkvi, vraćena je u posed Eparhiji Sremskoj tek 2008. godine i u njoj se nalazi Institut srpskog naroda.


Prvu srpsku pravoslavnu Bogosloviju osnovao je mitropolit Stefan Stratimirović 1794. godine

Pročitajte još:

Tara – Mis Srbije u konkurenciji planina

Kosmaj – Vazdušna banja nadomak Beograda

Verona – Centar romantike i umetnosti

Smederovo – Prestonica na lepom plavom Dunavu