Tema

Protočni ili standardni bojler – Koje rešenje je bolje

Da li je povoljnija cena klasičnog bojlera njegova jedina prednost u odnosu na protični bojler? Koji su nedostaci protočnih bojlera i kada oni nisu optimalno rešenje. Da li su dugovečniji protočni ili standardni bojleri, a kod kojih je cena popravke povoljnija

PROČITAJTE JOŠ:

Kako ukloniti kamenac iz bojlera

Kada i kako zameniti grejač na veš mašini

Ukoliko u stanu nemate daljinsko grejanje i toplu vodu, za zagrevanje sanitarne vode najoptimalnija opcija je električni bojler, a jedno od najčešćih pitanja je da li je bolji izbor klasičan bojler sa kazanom, ili protočni bojler. Univerzalan odgovor ne postoji, jer mnogo toga zavisi od vaših potreba i navika, ali i od samog objekta u kojem stanujete.

Koje su prednosti i nedostaci klasičnog bojlera?

Kada je klasičan bojler sa kazanom u pitanju, većina je upoznata sa svim njegovim prednostima i nedostacima. Bojleri sa kazanom u sebi skladište i zagrevaju određenu količinu vode. Oni vodu zapravo konstantno održavaju u zagrejanom stanju, kako bi uvek bila spremna za upotrebu. Zbog toga su opremljeni kvalitetnom izolacijom, ali i pored toga zbog toga što se velika količina tople vode konstantno nalazi u zagrejanom stanju, postoje određeni gubici.

Takođe, treba napomenuti da su klasični bojleri podložni taloženju kamenca, tako da zahtevaju povremeno održavanje u vidu čišćenja ili zamene grejača. Ipak, popravke na klasičnim bojlerima su prilično jednostavne i nisu skupe. U principu sve popravke poput otkaza grejača ili termostata nisu skupe, a jedini problem je kada procuri kazan. Njegove popravke se nikako ne preporučuju, pa je u tom slučaju jedino isplativo rešenje zamena kompletnog bojlera.

Klasični bojler je povoljnije rešenje, ali zauzima prostor

Zbog toga je preporuka kupovina bojlera sa takozvanim prohromskim kazanom, odnosno kazanom od nerđajućeg čelika. Neuporedivo su trajniji od standarnih, ali i skuplji. U trenutku pisanja ovog tekstastandardni bojler sa običnim kazanom zapremine 50 litara košta oko 100 evra, dok su prohromskii trostruko skuplji.

Jedna od prednosti klasičnog bojlera je ta što ne mora da troši električnu energiju onog trenutka kada se koristi topla voda. On u sebi ima uskladištenu toplu vodu, pa je moguće ostvariti uštede tako što se bojler uključuje samo tokom noći dok je na snazi jeftinija tarifa naplate električne energije. Zbog toga je možda bolje rešenje opredeliti se za veći bojler, ukoliko ima dovoljno prostora za njegov smeštaj, kako bi mogao da zadovolji dnevne potrebe domaćinstva, a da se uključuje samo tokom noćnih časova.

Koje su prednosti i nedostaci protočnih bojlera?

Protočni bojleri imaju značajne prednosti, ali i neke nedostatke. Protočni bojler ne zagreva uskladištenu vodu, a njegov princip rada je potpuno drugačiji. Naime, kada se otvori slavina tople vode, voda iz vodovoda ulazi u bojler, senzor pritiska registruje vodu i aktivira se grejač koji vodu zagreva dok ona protiče. Dakle, kao što mu ime i kaže, protočni bojler ne skladišti vodu, već je zagreva dok ona protiče kroz njega.

To donosi neke prednosti, ali i nedostatke. Najočiglednija prednost je ta što su protočni bojleri zbog odsustva kazana neuporedivo manjih dimenzija. Nekom to možda nije toliko značajno, ali u nekim stanovima sa kuhinjama i kupailima malih dimenzija, to može da bude velika prednost. Još jedna od velikih prednosti protočnih bojlera u odnosu na klasične je to što ne mogu da se isprazne. Kada se neko istušira u kupatilu opremljenom stadardnim bojlerom, ako je sva topla voda potrošena, potrebno je čekati oko sat vremena da se zagreje nova tura tople vode. Kod protočnih bojlera takav problem ne može da se javi.

Najveća prednost protočnih bojlera su trajnost i mali gabariti

Takođe, kako se u protočnom bojleru ne skladište velike količine tople vode, to znači da su protočni bojleri znatno otporniji na sakupljanje kamenca. Stoga im je i radni vek znatno duži. Ipak, treba napomenuti da su popravke, iako se retko dešavaju, često neisplative. Otkaz grejača po pravilu znači zamenu celog bojlera.

Činjenica da u sebi ne kladište toplu vodu znači da su gubici manji, pa su protični bojleri energetski efikasniji. Ipak, treba napomenuti da oni električnu energiju troše onda kada se koristi topla voda, pa ne postoji mogućnost njihovog uključivanja noću dok je struja jeftinija, da bi se topla voda koristila tokom dana. Stoga se protočni bojleri nameću kao idealno rešenje za mesta na kojima se topla voda ne koristi često, poput pomoćnih umivaonika, garaža, radionica… Na takvim mestima klasičan bojler u kojem se stalno nalazi vrela voda, ipak stvara veće gubitke.

PROČITAJTE JOŠ: Norveški radijatori – Koliko struje troše i da li se isplate

Da bi protočni bojler modao da bude ugrađen potrebni su neki uslovi. Neophodno je da pritisak vode bude dovoljno visok, kako bi senzor pritiska mogao da se aktivira po uključivnju tople vode. Takođe, pošto vodu zagrevaju “u hodu”, oni dok rade “povlače” mnogo većću količinu električne energije. Oni snažniji zahtevaju i trofazni priključak. Savet je da se pre kupovine protočnog bojlera sa električarom posavetujete da li električne instalacije u vašem stanu ili kući mogu da podrže ugradnju bojlera snage koja vam je potrebna.

Jedan od nedostataka protočnih bojlera je i viša cena u odnosu na standardne. Najpristupačnije verzije na našem tržištu kreću od oko 150 evra pa naviše, i to se odnosi na najslabije verzije namenjene za kuhinju. Snažniji modeli namenjeni ugradnji u kupatilu su višestruko skuplji.