Tema

Crne slavine i baterije – Prednosti nedostaci i održavanje

Na šta treba obratiti pažnju pri ugradnji mat crnih baterija i slavina? Zbog čega treba izbegavati najjeftinije proizvode? Kako se najefikasnije održava mat crna kupatilska galaterija tako da godinama sačuva prvobitan izgled

Mat crne slvine i baterije u kupatilu su poslednjih nekoliko godina pravi hit. Za njih se odlučuje veliki broj onih koji sada grade ili renoviraju kupatila. Ono što treba na početku da se istakne je i to da su mat crne baterije popularne i kada kupatila dizajniraju iskusni profesionalci.

PROČITAJTE JOŠ:

Kako popraviti oštećene fugne na pločicama

Kako popraviti oštećenja na emajliranoj kadi

Kako da pločice i fugne uvek budu kao nove

Dizajneri enterijera ističu još i to da mat crni detalji u kupatilima nikako nIsu prolazan trend. Naime, nije u pitanju neki komplekasan dezen ili motiv keramičih pločica koji je ove godine veoma popularan, da bi već dogodine kupatilo bilo prevaziđeno i demode. Ipak, izbor crnih baterija i slavina u kupatilu zahtva malo pažljiviji izbor ostalih boja.

Mat crne baterije i slavine se vizuelno nabolje uklapaju sa zidnim pločicama u svetlim tonovvima

Dizajneri enterijera savetuju da u ovom slučaju treba težiti monohromatskim tonovima, a crne baterije se nabolje uklapaju sa belim ili svetlim keramičkim pločicama. Savet stručnjaka je kombinacija bele keramike, crnih česmi i drveta u natur svetloj boji.

Crna kupatilska ganaterija je u proseku skuplja

Naravno, ukoliko ste se odlučili za mat crne česme, pretpostavka je da će i ostala galaterija, poput držača za sapune, peškire WC papir i slično, takođe biti u istoj boji. Na početku treba istaći da su ovi proizvodi u proseku skuplji od standardnih hromiranih.

Cena će se vremenom sigurno izjednačiti, ali za sada je cena kupatilska galanterija nešto viša. Prilikom kupovine nemojte da kupujete najeftinije proizvode, jer su upitnog kvaliteta, a postojanost crne boje sigurno neće biti kao kod pristupačnije galanterije u hrom boji.

Kvalitetniji proizvodi imaju posebne postupke nanošenja mat crne boje koja obezbeđuje daleko duži vek trajanja. To je posebno važno za proizvode koji se postavljaju na zidove. Česma lošeg kvaliteta može da se demontira i zameni novom, bez ikakvih posledica.
Problem je ako, na priimer, postavite nekvalitetan držač za sapune i šampone u tuš kabini. Ukoliko poželite njega da zamenite, treba da znate da će na pločicama da ostanu rupe od vijaka sa tiplovima. Šanse da nađete nov držač kod kejeg se rupe za montažu “gađaju” sa starim, su veoma male.

PROČITAJTE JOŠ:

Kako odabrati najbolje keramičke pločice

Porcelanske ili keramičke pločice – Ne, nisu iste

Takođe, prilikom ugradnje je potrebna posebna pažnja jer su oštećenja od alata na crnoj boji vidljivija nego na standardnim česmama. Soga se velike matice na česmama dotežu tako što se preko njih postavi krpa ili neki drugi nežniji materijal i pažljivo se dotežu ključem.

Kako se održavaju mat crne česme i baterije

Što se održavanja tiče, takođe postoji nekoliko pravila kojih se treba pridržavati, da bi crna kupatilska galanterija što duže trajala. Najvažnije od svega je da se mat crne česme ne zapuštaju. Najbolji način da posle dužeg niza godina zadrže prvobitan izgled je redovno održavanje.

Pritom to podrazumeva samo to da se što češće crna kupatilska galanterija prebriše krpom kako bi se uklonili početni tragovi od vode. Ako je voda sadrži dosta kamenca, a u Srbiji je to slučaj, onda će brzo da se formiraju bele fleke. Oni prvi beli tragovi se lako uklanjaju krpom od mikrofibera.

Kao najboje sredstvo za malo detaljnije čišćenje se preporučuje najobičniji sapun. Njegova PH vrednost je takva da ne može da izazove nikakva oštećenja. Ipak, neminovno je da će do nakupljanja kamenca doći. Tada je se čišćenje vrši mešavinom vode i alkoholnog sirćeta u odnosu 50:50.

Pustite da rastvor neko vreme deluje, pa onda lagano uklonite fleke od kamenca. Po potrebi ponovite postupak. Upotreba agresivnih sredstava za čišćenje veoma lako može da izazove oštećenje, a nikako se ne preporučuju abrazivne paste, kao ni abrazivna strana sunđera.

Foto: Grohe