Tema

Najveći kućni izvori elektromagnetnog zračenja i njihov uticaj na zdravlje

Koji izvori elektromagnetnog zračenja u našim domovima su potecijalno naopasniji? Da li je mikrotalasna pećnica štetna za zdravlje? Dokazano najveći izvor elektromagnetnog zračenja je uređaj koji nas prati i van naših domova – mobilni teefon. Kako se zaštititi

U današnje vreme, naši domovi su puni električnih uređaja koji emituju elektromagnetno zračenje. Od rutera i mobilnih telefona do mikrotalasnih pećnica i bežičnih slušalica – svi ovi uređaji stvaraju elektromagnetna polja koja nas svakodnevno okružuju. Međutim, da li je ovo zračenje opasno po zdravlje i da li bi trebalo preduzeti određene mere zaštit

Najveći izvori elektromagnetnog zračenja u svakom domu su:

Wi-Fi ruteri

Bežični internet ruteri rade na frekvencijama od 2,4 GHz i 5 GHz, što spada u oblast nejonizujućeg zračenja. Studije, uključujući istraživanja Svetske zdravstvene organizacije, pokazuju da su nivoi zračenja rutera daleko ispod granica koje se smatraju opasnim. Međutim, ako želite da smanjite izloženost, preporučuje se da ruter ne bude u neposrednoj blizini kreveta, naročito u spavaćim sobama.

Mobilni telefoni i bežične slušalice

Mobilni telefoni su jedan od najčešće korišćenih izvora elektromagnetnog zračenja, Od svih izvora elektromagnetnih zračenja, danas smo najviše izloženi upravo zahvaljujući mobilnim telefonima. Istraživanja Međunarodne agencije za istraživanje raka (IARC), koja radi pod okriljem WHO, klasifikovala su radiofrekventno zračenje mobilnih telefona kao “moguće kancerogeno za ljude”.

Iako ne postoji čvrst dokaz o direktnoj vezi između mobilnog zračenja i zdravstvenih problema, savetuje se korišćenje slušalica ili spikerfona kako bi se smanjila blizina izvora zračenja glavi. Iako još nedovoljno istraženo, zračenje bežičnih slušalica se često navodi kao potencijalno opasno, upravo zbog direktnog kontakta sa glavim tokom korišćenja.

Mikrotalasna pećnica

Mikrotalasne pećnice rade na frekvenciji od oko 2,45 GHz i dizajnirane su tako da ne propuštaju zračenje. Ipak, stare, oštećene ili loše zatvorene mikrotalasne mogu emitovati više zračenja. Američka Agencija za hranu i lekove (FDA) navodi da je stajanje blizu mikrotalasne tokom rada bezbedno, ali ukoliko želite da dodatno smanjite izloženost, možete se udaljiti dok je uključena.

Električne instalacije i uređaji

Svi električni uređaji – televizori, frižideri, indukcione ploče i računari – emituju elektromagnetna polja, ali na veoma niskim nivoima. Istraživanja koja su deceniajama unazad sprovele brojne institucije ističu da svakodnevna izloženost ovim uređajima ne predstavlja značajan rizik za zdravlje.

PROČITAJTE JOŠ:

Da li je štednjak na gas opasan po zdravlje ukućana?

Da li su radne površine od veštačkog kamena opasne po zdravlje

Formaldehid u proizvodima i nameštaju na bazi drveta i kako se zaštititi

Da li PVC stolarija može da bude štetna po zdravlje?

Da li postoji rizik od izloženosti zračenju u našim domovima?

Većina domaćih izvora elektromagnetnog zračenja se svrstava u nejonizujuće zračenje, koje nije dokazano štetno u uobičajenim količinama. Međutim, dugoročni efekti još nisu potpuno istraženi. Svetskazdravstven organizcija i druge relevantne institucije preporučuju principe “opreznog korišćenja”, posebno kod dece i trudnica.

Kako smanjiti izloženost elektromagnetnom zračenju?

  • Ne držite ruter blizu kreveta – postavite ga na udaljenije mesto u stanu.
  • Kada ne koristite Wi-Fi, isključite ga – naročito tokom noći.
  • Koristite slušalice ili spikerfon umesto držanja telefona na uhu.
  • Zamenite bežične slušalice klasičnim slušalicama
  • Ne oslanjajte se na mikrotalasnu dok radi – mada nije dokazano štetno, bolje je biti na sigurnoj udaljenosti.
  • Izbegavajte nepotrebnu upotrebu bežičnih uređaja kod male dece.