Tema

Asfaltiranje dvorišta – Cena po kvadratu, prednosti i mane

Koliko košta asfaltiranje po kvadratnom metru? Koliko cena zavisi od pripremnih radova? Koje su prednosti asfalta u odnosu na betonske površine? Koliko dugo traju asfaltirane površine u dvorištu

PROČITAJTE JOŠ:

Behaton podne obloge – Sve prednosti i mane

Štampani odnosno dekorativni beton – Prednosti i mane

Izbor površina za oblaganje prilaznih puteva i staza u dvorištu je veliki, a poslednjih godina je dostupno postalo i asfaltiranje, koje je donedavno bilo rezervisano isključivo za javne površine i puteve. Cena asfaltranja po kvadratnom metru više nije nedostižna, a sam asfalt kao vanjska podna obloga ima dosta prednosti u odnosu na beton i klasično popločavanje behaton kockama. Naravno, tu su i neki nedostaci, pa ćemo pokušati da razjasnimo sve nedoumice oko toga da li je asfalt idealna podna obloga za vaše dvorište.

Priprema je najvažnija za kvalitet asfaltne podloge

Ističemo, ovaj tekst nije “uradi sam” vodič kako asfaltirati dvorište, već pojašnjenje da li je asfaltiranje dobra opcija za vas.
U pitanju je podna obloga za čije postavljanje su potrebni profesionalci, što je ujedno i prvi, uslovno rečeno, nedostatak asfalta. Koliko će asfalt da traje mnogo zavisi od kvaliteta pripremnih radova.

I pre klasičnog popločavanja je vaema važno pripremiti podlogu, ali ukoliko taj posao nije urađen kvalitetno i dođe do uleganja ili ispadanja ploča na nekim mestima, one se lako izvade, pa su naknadne popravke izvodljive. Kod asfaltiranja, ukoliko zbog loše postavljene podloge dođe do pucanja ili sleganja asfalta, popravke su ili veoma skupe jer zahtavaju asfaliranje cele površine ponovo, ili će na površini ostati trajno vidljive zakrpe.

Stoga je asfaltiranje potrebno prepustiti profesionacima koji će proceniti teren, pobrinuti se za drenažu i odrediti nagibe koji moraju da budu minimum dva procenta, kako bi voda sa asfaltirane površine mogla da otiče i da se ne zadržava u barama.

Pre asfaltiranja se vrši iskopavanje zemlje, nasipanje dva sloja granulata, odnosno drobljenog kamena, prvo krupnijeg, pa potom sitnijeg. Potrebno je i sabijanje kako bi se dobila črsta i stabilna podloga koja neće kasnije da ulegne. Debljina “tampona” od granulata iznosi od 30 do 50 centimetara, zavisno od predviđenog opterećenja kojem će asfaltna podloga biti izložena. Tek posle toga sledi asfaltiranje koje se obično izvodi u dva sloja, takđe prvo sloj asfalta sa grubljim, pa sa finijim granulatom.

Jedna od opcija je i presvlačenje postojećih betonskih površina slojem asfalta, kako bi se sprečilo njihovo dalje propadanje ukoliko su “načete” agresivnim delovanjem putarske soli. To je jedna od čestih intervencija koje se jednostavnije sprovode. Naravno, opet je potrebno da neko sa iskustvom proceni da li je posotojeća betonska podloga adekvatna za nanošenje asfaltnog sloja.

PROČITAJTE JOŠ:

Teraco pod – Sve što ste želeli da znate

Kako odabrati najbolje keramičke pločice

Upravo od svih pripremnih radova zavisi koliko dugo će asfaltirana podloga da traje, odnosno da li će da traje decenijama, ili će da ispuca posle par godina.

Prilikom asfaltiranja postoji i mogućnost izbora nanošenja jednog ili dva sloja asfalta. Jednoslojni je osetljiviji na velika opterećenja, ali je znatno jeftiniji, pa se nameće kao dobro rešenje za asfaltiranje pešačkih staza. Za prometna mesa gde će se kretati i vozila, neophodan je dvoslojni asfalt.

Koje su prednosti asfaltiranih površina?

Prednosti asfalta su brojne. Kao što je već rečeno, asfalt je za razliku od betona, betonskih ploča i behatona, otporan na agresvno dejstvo putarske soli, pa je zbog toga idelan za automobilske prolaze kod kuće. Posebno je značajan na mestima na kojima se automobil parkira. Naime, na mestu gde se automobil parkira se so nakupljena na podvozju vozila otapa, tako da beton na tim mestima u dvorišu prvi propada.

Koliko košta asfaltiranje po kvadratnom metru?

Cena asfaltiranja zavisi od mnogo faktora. Zbog fiksnih troškova kao i kod drugih radova, važi pravilo da sa rastom površine koja se asfaltira pada cena asfaltiranja po kvadratu. Cena takođe zavisi i od komleksnosti radova, namene asfaltne površine, od toga koliko je komplikovana priprema za asfaltiranje, ali orijentaciono se cena asfaltiranja kreće od 10 do 20 evra po kvadratnom metru, u šta su uključeni priprema podloge, materijal i rad.