Aktuelno

Fotomonografija u čast simbola jednog vremena i prostora

Čuveni plastični kiosk K67 koji je dizajnirao slovenački arhitekta Saša J. Mächtig nije bio samo simbol prostora bivše Jugoslavije. Bio je popularan na prostorima od Beograda, preko Varšave, pa sve do Berlina. U fotomonografiji poljske izdavačke kuće Zupagrafika, ovaj simbol jedne ere je ovekovečen

Masovno proizvođeni od 1970-ih do 1990-ih, modularni kiosci poput znamenitog K67, koji je dizajnirao slovenački arhitekta Saša J. Mächtig, i slični sistemi – uključujući poljski Kami, makedonski KC190 i sovjetski ‘Bathyscaphe’ – mogli su se naći svuda širom bivšeg Istočnog bloka i bivših jugoslovenskih zemalja.

Nastali sedamdesetih, a u upotrbi i tokom devedesetih, na prostorima bivše Jugoslavije, ovi kiosci su simbol nekih lepših srećnih, ali I nekih manje lepih vremena. Karakterističan dizajn koji kao da izgovara reč “osamdesete”, postao je simbol jednog vremena, a sigurno je da u svakoj od zemalja istočnog blok, u kojoj je bio popularran, ovaj kiosk danas budi nekakvu emociju.

Od prometnih gradskih trgova do stambenih naselja iz socijalističkog perioda, krasio je mnoge metropole istočnog bloka. Služeći kao prodajna mesta za hot dogove, lutriju, prodavnice jaja i pečene piletine, cvećare, kiosci sa novinama, kabine na parkinzima, kancelarije za menjačnice i još mnogo toga.

Ova fotoknjiga, koja sadrži fotografije više od 150 kioska – od Ljubljane do Varšave, i od Beograda do Berlina – pruža do sada neviđenu dokumentaciju preostalih modernističkih kioska koji su svedoci društveno-političke transformacije Centralne i Istočne Evrope krajem 20. veka.

Dok su neki i dalje aktivni ili su renovirani, drugi su napušteni ili su polako nestali iz urbanog pejzaža. Fotografije u ovoj jedinstvenoj kolekciji snimili su tokom poslednje decenije osnivači Zupagrafike, David Navarro i Martyna Sobecka.

Knjiga uključuje predgovor urbanog istraživača Macieja Czarneckog i uvod istoričarke arhitekture Anne Cymer, koji nude neprocenjive uvide u istoriju ovih mobilnih struktura.

‍Foto: David Navarro & Martyna Sobecka (Zupagrafika)

Izdavač: Zupagrafika