Tema

Ovo su osnovne prednosti toplotnih pumpi za grejanje

Sistem grejanja putem toplotnih pumpi poslednjih godina postaje sve popularniji, ne bez razloga. Prednosti toplotnih pumpi u odnosu na druge sisteme grejanja su brojne. U poređenju sa drugim sistemima grejanja na struju, toplotne pumpe su neuporedivo ekonomičnije

Inverter klima uređaji su takođe ekonomični, ali greju isključivo uduvavanjem toplog vazduha, što nije najkomfornije rešenje. Toplotne pumpe, sa druge strane, mogu da se kombinuju sa nekim komfornijim sistemima, poput podnog grejanja na primer.

PROČITAJTE JOŠ:

Smanjite račun za grejanje uz ove trikove

Grejanje na klima uređaj – za i protiv

Sve o grejanju na pelet

Po troškovima za grejanje, toplotnim pumpama mogu da konkurišu samo sistemi grejanja na čvrsta goriva (drva, pelet), ali u tom slučaju komfor grejanja je ubedljivo na strani toplotnih pumpi. U nastavku ističemo neke od najosnovnijih prednosti grejanja uz pomoć sistema toplotnih pumpi:

Troše tri puta manje energije od drugih sistema električnog grejanja

Kada se uporede sa drugim sistemima grejanja na struju toplotne pumpe su neuporedivo ekonomičnije. I uvek se postavlja ono čuveno pitanje – kako je moguće da za jedan potrošeni kilovat električne energije toplotna pumpa proizvodi tri kilovata toplotne energije?

Tajna je u tome da toplota pumpa ne proizvodi toplotnu energiju iz električne, već električnu energiju koristi da toplotnu energiju prenosi iz jedne sredine u drugu. Na primer, kod sistema toplotne pumpe koja koristi toplotnu energiju podzemnih voda, princip rada je sledeći:

Iz bunara se uzima voda koja ima temperaturu prosečno od 12 do 15 stepeni Celzijusa i ona se uvodi u isparivač freona. Freon koji isparava na veoma niskoj temperaturi preuzima deo toplotne energoje podzemne vode, a ohlađena voda se vraća nazad u svoj prirodni podzemni tok.

Freon koji je, u fazi isparavanja na niskoj temperaturi preuzeo deo toplotne energoje podzemne vode, se vraća u kompresor gde se komprimuje, usled čega se oslobađa toplotna energija koja se putem drugog izmenjivača toplote prenosi na sistem centralnog grejanja.

Na taj način sistem grejanja uz pomoć toplotne pumpe na 1 kW uložene električne energije proizvodi 4 kW toplotne energije. Izgleda kao perpetuum mobile, ili neki uređaj koji se kosi sa osnovnim principima fizike, jer proizvodi energiju ni iz čega, ali nije tako. Toplotna pumpa jednostavno preuzima toplotnu energiju iz okruženja i prenosi je u objekat, a troškovi su zapravo utrošena energija za pokretanje kompresora, rad i gubitke samog sistema.

PROČITAJTE JOŠ:

Šta su inverter klime i mogu li zimi efikasno da greju

Koliko struje troši električno podno grejanje

Grejanje na struju uz pomoće TA peći

Naravno, ne mora da se koristi energija podzemnih voda, a danas su najpularniji sistemi koji koriste toplotnu energiju spoljašnjeg vazduha. Ovakvi sistemi su ujedno i daleko jednostavniji za ugradnju i odžavanje.

Dakle, toplotna pumpa, iako skuplje rešenje, je znatno ekonomičnija od na primer norveških radijatora, koji za jedan proizveden kilovat toplotne energiije troše i jedan kilovat električne. Jedino TA peći koje se uključuju noću kada je struja jeftinija, mogu da pariraju kada je račun za struju u pitanju. TA peći su ujedno i daleko jeftinije rešnje, ali ujedno pružaju osetno manji komfor.

Idealne su u kombinaciji sa podnim grejanjem

Zbog svog principa rada toplotne pumpe su idealne u kombinaciji sa sistemima podnog grejanja. Vodeno podno grajnje radi na niskim temperaturama. Ono koristi vodu temprature ispod 40 stepeni Celzijusa, tako da toplotna pumpa može uvek da obezbedi adekvatnu temperaturu vode za funkcionisanje sistema.

Ugradnja radijatora nije najbolje rešenje. Najpristupačnije su toplotne pumpe koje toplotnu nergiju preuzimaju iz okolnog vazduha. One mogu da funkcionišu i kada tempertura okolnog vazduha padne do 20-og podeoka ispod nule, ali nije realno očekivati da mogu da podignu teperturu vode do 60 ili 70 stepeni, koliko je potrebno radijatorima. Podno grejanje je stoga idealna kombinacija sa sistemom toplotnih pumpi.

Održavanje je svedeno na minimum

Kod najpopularnijih toplotnih pumpi koje toplotnu energiju crpe iz okolnog vazduha, održavanje je svedeno na minimum. Zapravo moglo bi da se upoedi sa održavanjem standardnog klima uređaja. Kod ispravnih sistema je dovoljna kontrola i servis jednom godišnje.

Tokom grejne sezone korisnik je oslobđen bilo kakvog opsluživanja sistema. Kod svih drugih sistema grejanja postoje neke dnevne obaveze. O grejanju na drva da ne govorimo. Čak i kotlovi i peći na pelet, iako neuporedivo komfornije rešenje od grejanja na drva ili ugalj, zahtevaju čišćenje i dopunjavanje peletom koje se, zavisno od samog sistema ili spoljašnje temperature, vrši svakodnevno ili jednom u dva do tri dana.

Cena sistema toplotnih pumpi više nije nepremostiva prepreka

Od kako su sistemi toplotnih pumpi postali popularniji, ni cena njihove nabavke i ugradnje više nije prepreka. Svakako postoje povoljnije opcije, ali razlike u ceni više nisu tako značajne u poređenju sa drugim rešenjima.

Cene ovde ne možemo da navedemo jer umnogome zavise od proizvođača toplotnih pumpi, kompleksnosti same ugradnje, što zavisi od samog objekta, a na kraju cena ugradnje zavisi i od kvadrature i kvaliteta izolacije objekta koji treba da se greje.