Tema

Kako da kotao i peć na pelet rade bez greške

Koliko redovno mora da se čisti kotao na pelet? Zbog čega je važno da je gorionik uvek čist? Kako kvalitet peleta utiče na rad kotla? Zbog čega je sezonsko čišćenje kotla na pelet najbolje prepustiti ovlašćenom serviseru

Zamenom klasičnog kotla na čvrsto gorivo, koji sagoreva drva ili ugalj, i ugradnjom kotla na pelet, najveći benefit je neuporedivo viši komfor. Kotlovi na pelet se znatno lakše održavaju, oko njih ima manje posla i, što je možda još značajnije, manje prljanja. Ipak, kotao na pelet je složeniji uređaj koji poseduje brojne mehaničke, električne i elektronske komponenete, tako da je potrebno adekvatno održavanje kako bi besprekorno funkcionisao. 

Redovno čišćenje – prva i najvažnija radnja

Da bi kotao na pelet funkcionisao kako treba, najvažnije je redovno čišćenje. Stepen iskorišćenja kotla na pelet je neuporedivo veći nego kod kotla na drva ili ugalj, pa je i samo njegovo redovno čišćenje srazmerno lakše. Svaki kotao na pelet ima dve pregrade u donjem delu. U jednoj se nalazi gorionik i ta pregrada se čisti češće. Zavisno od spoljašnje temperature, odnosno potrošnje peleta, zavisi i koliko često će gorionik morati da se čisti. Nekada je to dobro raditi svaki dan, kada kotao radi punom parom, a tokom prelaznih perioda kada kotao ne troši mnogo peleta, čičćenje može da se vrši i na nekoliko dana.

Tom prilikom je potrebno očistiti sam gorionik. To je posuda sa rupicama koja može da se izvadi, a nalazi se u pregradi u dnu kotla. U njoj će se naći nataložena šljaka. Posle nekog vremena nakupljena šljaka počinje da otežava protok vazduha kroz rupice, sagorevanje je teže, pa raste i potrošnja. Zato treba težiti da gorionik uvek bude što čistiji. Možete ga čistiti svakog dana kada kotao ne radi, a ako koristite rukavice, ni ruke nećete uprljati.

Čišćenje ne mora da bude detaljno svaki put

Pored samog gorionika potrebno je očistiti samu komoru gorionika, jer se u njoj sakuplja pepeo. Dovoljno je da izvučete 90 odsto pepla. Ne morate da komoru čistite potpuno, jer će kotao svakako da se posle čišćenja pokrene, pa komora vrlo brzo neće više biti čista. Važno je izvući glavnicu pepela. Detaljno čišćenje svakog čoška se sprovodi tek na kraju sezone, kako ne bi ostale naslage pepela. Jer, pepeo će tokom godine povući vlagu, a vlaga u saradnji sa sastojcima u pepelu može da formira agresivnu sredinu koja može da ošteti kotao.

Pored gorionika potrebno je očistiti i drugu komoru, koja se obično nalazi pored, ili sa bočne strane zavisno od tipa kotla. U nju se taloži pepeo iz samog kotla. Ova komora se čisti mnogo ređe, obično jednom do dva puta tokom sezone. Posle prve sagorele tone peleta možete da proverite koliko se pepela nakupilo i po potrebi ga uklonite. Tako ćete zanati posle koliko sagorelog peleta je potrebno njeno čišćenje. Kao i kod groinika, važi pravilo da tokom sezone ne morate ovu komoru da čistite detaljno. Nema svrhe, jer pepeo u nju nastavlja da upada. Dovoljno je izvući glavnicu pepela, kako bi se oslobodio prostor za taloženje novog. Ali, po završetku sezone je veoma važno da obe komore očistite, jer kada se kotao ohladi, pepeo počinje da upija vlagu iz okruženja. Tek na kraju sezone za čišćenje možete da upotrebite i usisivač za pepeo, ili neki stari kućni usisivač, kako bi fino očistili ćoškove. Upotreba usisivača tokom grejne sezone je manje više besmislena.

Izgled otvorenog kotla sa dimovodnim cevima i oprugama za njihovo čišćenje
Čišćenje dimovodnih cevi

Unutar kotla se nalaze takozvane dimovodne cevi. Kroz njih prolaze vreli produkti sagoravanja i predaju toplotu vodi. Vremenom se unutar dimovodnih cevi nakuplja sloj gareži. Savremni kotlovi su opremljeni polugom čijim povlačenjem se unutar dimovodnih cevi pomeraju opruge koje sa unutrašnje strane dimovodne cevi skidaju taj sloj gareži. Tu polugu tokom cele sezone treba povremeno povlačiti.

Sezonsko čišćenje kotla

Ipak, opruge skidaju grublji sloj naslaga, ali vremenom se formira film koji otežava prenos toplote sa dimnih gasova na vodu, a time se povećva i porošnja. U kojoj meri će  to da se dešava najviše zavisi od kvaliteta peleta. Na kraju svake sezone ne bi bilo loše obaviti godišnje čišćenje kota. Ovaj posao je najbolje prepustiti ovlašćenom serviseru. On će otvoriti kotao i četkama očistiti dimovodne cevi. Takođe će obaviti sve neophodne kontrole poput količine i pritiska vode u sistemu, proveriće stanje cevi koje odvode dim od kotla do dimnkaka i očistiće ih po potrebi. Takođe će vas posavetovati da li je potrebno čišćenje dimnjaka, što je u slučaju korišćenja kotla na pelet neuporedivo ređe potrebno nego kada se grejete na drva ili ugalj.

Samo godišnje čišćenje kotla je najbolje prepustiti ovlašćenom serviseru. Možete ovaj posao da obavite i sami možda, ili neko ko se razume, ali kotao na pelet je složen uređaj. Kao i automobil, svaki kotao na pelet ima neke svoje specifičnosti, bile to prednsoti ili nedostaci, a serviser koji poznaje određen brend to najbolje zna, pa  će zahvaljujući tome i usluga biti kvalitetnija.