Garaža

Kako do čistog i zdravog vazduha u automobilu

Prilikom svakog servisa, pored motornog ulja i svih fltera zaduženih za rad motora, menja se i filter vazduha putničkog prostora. Ipak, pored toga, vozač može još mnogo da učini kako bi vazduh u kabini bio kvalitetniji i zdraviji

U više navrata smo pisali o kvalitetu vazduha u stanu. Trend poslednjih godina je inače da se mnogo više vremena provodi u zatvorenom prostoru, a pogotovo u trenucima dok traje pandemija korona virusa. Pored stanova postavlja se pitanje i kakav je kvalitet vazduha u automobilima. Automobil je vrlo osetljivo mesto kada je kvalitet vazduha u pitanju, prvenstveno zato što je to mesto gde u ralativno malom prostoru mogu da borave i četiri osobe. Kod svih savremenih automobila postoje specijalni filteri vazduha koji prečišćavaju vazduh pre ulaska u kabinu. Oni su dobri i u eliminisanju polena, a pojedini poseduju komponente sa aktivnim ugljem, tako da imaju i antibakterijsko dejstvo. Oni se menjaju prema specifikaciji proizvođača automobila, što je uglavnom prilikom svakog redovnog servisa. To je dovoljno da vazduh u automobilu bude zadovoljavajućeg kvaliteta, ali postoji nekoliko “caka” koje mogu da pomognu dodatno, pogotovo ako za upravljačem provodite mnogo vremena.

Izgled novog i dotrajalog filtera vazduha kabine automobila

Većina novijih automobila poseduje klima uređaje, a praktično svi polovni automobili koji koji stižu iz uvoza, imaju ugrađene klima uređaje. Kako bi automobilski klima uređaj uvek bio ispravan potrebno je samo malo pažnje. Prvo je da izbegavate paljenje klima uređaja na kratkim relacijama, na primer tokom petominutne vožnje dece u školu. Tokom tih nekoliko minuta klima uređaj neće stići da rashladi kabinu, tako da se više isplati tokom te kraće vožnje otvoriti prozore, ukoliko je auto bio na suncu pa je u njemu pretoplo. Takođe, ne bi bilo loše da vam navika bude da klima uređaj ugasite par minuta pre završetka vožnje, ali tako da ventilator nastavi da radi. Tokom rada klima uređaja na isparivaču se kondenzuje vlaga iz vazduha. Ako klima uređaj naglo prekine rad, ta vlaga će ostati u isparivaču, pa se stvara pogodno stanište za razvoj mikroorganizama. Ako se klima uređaj iskuljuči par minuta pre završetka vožnje, a ventilator nastavi sa radom, vlaga će se osušiti, a klima uređaj će duže biti u stanju da radi pravilno.

Par minuta pre završetka vožnje treba ugasiti klima uređaj, a ostaviti uključen ventilator, kako bi se sistem osušio

Jednom godišnje možete sami da dezinfikujete klima uređaj specijalnim sredstvom. Možete da ga kupite u bolje opremljenim supermarketima, koji imaju sekciju sa auto opremom i kozmetikom, u prodavnicama auto delova ili na benzinskim pumpama. Na svakom spreju se nalazi detaljno uputstvo za upotrebu. Suština je da se spej aktivira da rasprši dezinfekciono sredstvo u kabini automobila, a da se pre toga uključi klima uređaj, zatvore prozori, otvore svi prolazi za cirkulaciju vazduha, ventilator podesi na najsnažniju opciju i, naravno, da se uključi recirkulacija, odnosno kruženje vazduha u kabini. Automobil se ostavi oko 15 minuta da sredstvo procirkuliše kroz sistem i dezinfikuje ga, a kabina se posle toga dobro provetri.

Šematski prikaz principa rada dezinfekcionog sredstva sistema klimatizacije

Redovno menjanje filtera kabine prilikom svakog servisa, gašenje klima uređaja pre završetka vožnje i dezinfekcija kabine jednom godišnje su garancija da nikada nećete u svom automobilu osetiti onaj neprijatan mirisa kada uključite klima uređaj.

Pročitajte još:

Mogu li zimske gume da se koriste i leti

Kako odvesti automobil na tehnički pregled po isteku registracije

Priprema automobila za zimu – šta proveriti, a šta ne

Šta podrazumeva garancija novog automobila, a šta ne

Da li vožnja na metan (CNG) štedi kućni budžet?

Kako utvrditi pravu kilometražu polovnog automobila