Uradi sam

Kako efikasno dezinfikovati površine u kući

Koja sredstva koristiti u dezinfekciji površina u kući? Koje površine prve zahtevaju dezinfekciju od potencijalnog korona virusa i koliko često to treba činiti? Koja su najdelotvornija kućna dezinfekciona sredstva? Pomažu li paročistači

Poslednjih dana nas prosto bombarduju tekstovima na temu korona virusa, a posebno je interesantna tema koliko se on dugo na kojim površina zadržava. Da li se zadržava šest sati ili šest dana, u principu nije toliko ni značajno, jer u prostoru u kojem konstantno boravimo, sve površine moraju uvek da budu dezinfikovane. To posebno važi za sve one domove čiji ukućani zbog prirode posla ili obaveza, moraju kuću svakodnevno da napuštaju. Svakako “površina” na koju najviše pažnje morate da obratite su vaše ruke. Sada je već svima poznato – ako ste u mogućnosti, najefikasniji način je redovno detaljno pranje sapunom i vodom u trajanju od minimum 20 sekundi.

Sapun i voda – prva linija odbrane od prenosa korona virusa preko površina

Posle ruku neophodno je redovno dezinfikovati sve površine sa kojima ruke redovno dolaze u kontakt, a to su kvake, prekidači, svi uređaji koji se koriste, rukohvati na stepeništima… U kuhinji je neophodno svakodnevno dezinfikovati sve radne površine, rukohvate na fiokama, frižiderima, sudomašini… Takođe, kuhinjsku suvu krpu je neophodno menjati jednom dnevno. Dok traje pandemija, preporuka je da se i kod veš-mašine i kod sudo-mašine koriste programi sa najvišim dozvoljenim temperaturama pranja za određeno posuđe, odnosno veš.

A koja sredstva za dezinfekciju površina u kući su najefikasnija? Za sada je je potvrđeno da su u kućnim uslovina najdelotvorniji sirće, varikina i alkohol (minimum 70%-ni). Naravno, varikina je najpogodnjija za brisanje površina u kupatilu, ali ona se koristi u razblaženom obliku, u odnosu pet supenih kašika varikine na pet litara destilovane vode. Pored varikine efikasno sredstvo je i izbeljivač. Trenutno je u prodavnicama nestašica većine sredstava, a izbeljivač je nešto što mnogi u kući imaju od ranije. Recept za pripremu dezinfekcionog sredstva je – pet kašika izbeljivača na četiri litra vode.

Mere pojačane pažnje i redovne dezinfekcije posebno važe za sve površine u kupatilu. Kada je ovaj deo kuće u pitanju, posebnu pažnju treba posvetiti dezinfekciji WC školjke, jer se korona virus prenosi i putem fekalija. Stoga WC školjku treba svakodnevno dezinfikovati, a prilikom svakog povlačenja vode, poklopac mora da bude spušten, kako sitne kapljice ne bi letele po kupatilu. Prilikom dezinfekcije daske zato posebnu pažnju treba obratiti upravo na unutrašnju stranu poklopca, koja je na prvi pogled verovatno čista i blistava. Kada se na površinu nanosi dezinfekciono sredstvo, ne treba ga odmah ukloniti, već ostaviti da deluje deset minuta. U dezinfekciji svih površina, uključujući i podove, veoma su efikasni paročistači, pa ukoliko ga imate, sada je trenutak da se ne gasi.

Stručnjaci posebo napominju da je pre dezinfekcije bilo koje površine neophodno prvo ukloniti sve mahaničke nečistoće. Jedino tako dezinfekciono sredstvo može da ima makisimalan efekat. Čišćenje ne ubija bakterije, već ih uklanja i smanjuje njihov broj, pa je dezinfekciono sredstvo posle toga efikasnije. U principu, ukoliko je kvaka na vratima prljava, ili površina oko ringli na štednjaku, biće dovoljno jednom je detaljno očistiti od mehaničkih nečistoća koje su se tu skupljale duži vremenski period, da bi u narednim danima dovoljna bila dezinfekcija, jer su mehaničke nečistoće odstranjene.

Pročitajte još:

Kako efikasno očistiti aparat za kafu

Kako očistiti voće i povrće od pesticida

Kako da dezinfikujete klima uređaj za nekoliko minuta

Jednostavni trikovi za čistu rernu

Besplatno očistite mašinu za sudove