Tema

Kako se priključiti na sistem daljinskog grejanja?

Procedura za priključenje privatnog objekta je vrlo složena i zahteva mnogo pairologije. Koliko košta priključenje na gradski toplovod? Kako se priključuju kuće, a kako objekti sa više stambenih jedinica? Procedura i cena priključenja se razlikuju od grada do grada

PROČITJTE JOŠ: Kako se isključiti sa sistema centralnog grejanja

U sve neizvesnijoj situaciji oko nabavke energenata za grejanje, jedna od opcija je i priključenje na gradski sistem daljinskog grejanja. Naravno, prethodno je potrebno pokucati na mnoga vrata i prikupiti veliku količinu dokumentacije. To je neophodno jer pre samog priključenja su neophodne mnoge dozvole Ii odobrenja, a takođe potrebno je utvrditi da li za priključenje datog objekta postoje tehničke mogućnoti.

PROČITAJTE JOŠ:

Smanjite račun za grejanje uz ove trikove

Grejanje na klima uređaj – za i protiv

Sama procedura nije identična i ne košta isto od grada do grada, ali je reltivno slična. Na sajtovima javno komunalnih preduzeća za svaki grad je objavljena detaljna procedura šta i kako, za sve one koji žele da se priključe na sistem daljinskog grejanja.

Konketno, Beograđani koji žele da se priključe na gradski toplovod mogu da svakog radnog dana podnesu zahtev Službi za izdavanje tehničkih uslova Beogradskih elektrana. Ova služba se nalazi u Ulici cara Dušana 41 u Zemunu. Neophodne informacije je moguće dobiti na telefon 011/2224-710.

Zahtev za izdavanje tehničkih uslova za priključivanje objekta na gradski sistem daljinskog grejnja, kao i svi ostali obrasci, mogu da se preuzmu sa sajta Beogradskih elektrana. Ovaj zahtev podnosi investitor koji poseduje Rešenje o lokacijskoj dozvoli.  Ukoliko ne poseduje ovo rešenje, zahtev za izdavanje uslova zaprojektovanje i prključenje se podnosi Sekretarijatu za urbanizam i građevinske poslove. Adresa je Kraljice Marije br. 1.

Ukoliko se na gradski sistem daljinskog grejanja povezuje zgrada sa više stanova u različitom vlasništvu, ili kuća sa više stambenih jedinica sa više vlasnika, objekat treba da ima i formiranu skupštinu stanara ili savet zgrade. Skupština stanara može da se formira i naknadno po potrebi, pa se ta papirologija dostavlja uz Zahev za izdavanje tehničkih uslova. Tehnički uslovi za priključenje privatnih instalacija na sistem daljinskog greanja imaju rok važenja od godinu dana, pa ukoliko rok istekne, potrebno ih je obnoviti.

PROČITAJTE JOŠ: Grejanje na struju uz pomoć TA peći

Naravno, tehničke mogućnosti moraju detaljno da se preciziraju, tako da je potrebno dostaviti i po dva primerka mašinskog projekta za izvođenje radova, kao i dva projekta predajne toplotne stanice. Ovi projekti se dostavljaju Službi za projektne saglasnosti Beogradskih elektrana.

Posle nabavljanja pozitivnog zapisnika o pregledu projektne dokumentacije i po overavanju projekta, podnosi se Zatev za odobravanje priključenja na daljinski sistem grejanja, a potom sledi izdavanje Rešenja o odobrenju priključka. Na kraju se zaključuje Ugovor o ostvarenju uslova za priključenje.

Potom sledi regulisanje finansijskih obaveza u skladu sa odredbama Ugovora. Kako bi se pristupilo priključivanju objekta na sistem daljinskog grejanja i uveo objekat u redovan sistem naplate grejanja, potrebno je podneti prijavu za priključenje Sektoru tehničke operativne službe, koja se takođe nalazi u Ulici cara Dušna br. 141 u Zemunu.

PROČITAJTE JOŠ: Sve o grejanju na pelet

Iz svega navedenog jasno je da je put do priključenja kuće ili zgrade na sistem daljinskog grejanja dug i neizvestan. Takođe, ovde navedena procedura samo donekle nagoveštava kompleksnost samog priključenja i nikako ne može da bude potpuno precizan vodič, pogotovo što nisu sve pojedinosti iste od grada do grada.

Koliko priključenje na toplovod košta, takođe zavisi od grada do grada, jer su pojedine opštine u cilju smanjenja zagađenja odobrile i značajne popuste za priključivanje na sistem daljinskog grejanja.