Tema

Smanjite račun za grejanje uz ove trikove

Troškovi za grejanje su oni koji nam po pravilu najviše „kvare matematiku“ kućnog budžeta. Račun za struju i grejanje uz samo malo truda i još manje troškova, može da bude neuporedivo manji, a da vam pritom u stanu bude toplije

Bliži se grejna sezona i uskoro će svi oni koji žive u kućama i stanovima bez centralnog grejanja imati značajno veće mesečne troškove. Pokušaćemo da pronađemo sve trikove koji mogu da vam omoguće da troškove grejanja smanjite na najmanju moguću meru. Veliki broj stvari o kojima ovde pišemo može da se primeni i u stanovima koji su povezani sa sistemom daljinskog grejanja. Oni neće pomoći da mesečni račun bude manji, ali svakako će da doprinesu da u stanu bude toplije. Kao što naslov kaže, ovde se radi o trikovima koji mogu da se izvedu uz minimalna ulaganja, pa nećemo pisati o ugradnji izolacije ili sistema solarnog grejanja i toplotnih pumpi…

Za početak potrebno je odrediti optimalnu temperaturu u kući ili stanu. U dnevnom boravku to je od 20 d 22 stepena Celzijusa. Kome je hladno, tu su vunene čarape i džemper. U kuhinji i spavaćoj sobi idealna temperatura je 18, a u predsoblju 15 stepeni Celzijusa. Ne treba smetnuti s uma da svako povećanje temperature ima za posledicu povećanje potrošnje energije za oko šest procenata. Pobrinite se da se toplota što manje gubi. Nećemo vas sada savetovati genijalnim predlozima – ugradite PVC stolariju, to je prevelika investicija. Ali, kvalitet prozora koje imate značajno možete da poboljšate veoma lako, a upravo vrata i prozori su najkritičnija mesta. Kada je razlika između spoljašnje i unutrašnje temperature dovoljno velika, napravite mali test. Prinesite ruku, najbolje nadlanicu, blizu svih spojeva na prozorima i procenite da li se oseća da struji hladan vazduh. Ako je tako, potrebno je prozore dodatno zadihtovati. Proverite u kakvom su stanju gume za dihtovanje. Njihova zamena ponekad jeste komplikovana, jer ako je su prozori stari, teško je pronači adekvatan profil. Takođe, ako se ugradi nova gumena traka, ukoliko je ona deblja ili tvrđa, prozor će se teško zatvarati. Idealno rešenje je kupovina sunđerastih traka za dihtovanje, koje mogu da se postave na potpuno drugo mesto na spoju krila i štokova, a da se stare ne diraju. Jedino je neophodno da ispratite da ste postavljanjem novih traka obezbedili zatvoren nepropusni krug. Najvažnije je dobro zaptivanje u donjem delu prozora, gde se sakuplja najviše hladnog vazduha.

Čest problem u kućama je hladnoća o nogama. Obratite pažnju na podove. Oni su posebno problematični u kućama, jer u zgradama se greju i stanovi ispod, pa nije hladno i ako je izolacija lošija. Podizanje temperature u sobi obično nije rešenje. Kupite kvalitetne kućne papuče sa debelim đonom, a neophodne su i tople čarape, ali ne smeju da vas previše stežu, kako bi cirkulacija bila neometana. Gde god je moguće postavite tepihe, oni mnogo bolje zadržavaju toplotu od parketa ili pločica.

Ne plašite se sunca. Kada se pojavi, podignite roletne i pustite ga u stan. Ukoliko sistem grejanja to omogućava, tokom noći temperaturu snizite za pet stepeni. Pored toga što se na taj način ostvaruju uštede, i lekari ukazuju da je mnogo zdravije spavati u hladnijem prostoru. Grejanje možete da smanjite već dva sata pre odlaska na spavanje, jer potrebno je određeno vreme da temperatura sistema grejanja i temperatura u prostoriji počnu da opadaju. Stručnjaci upozoravaju i da na ukupnu porošnju utiče i to kako provetravate prostorije. Dugotrajno lagano provetravanje sa prozorom otvorenim „na kip“ je najneekonomičniji način. Prozori treba da su uvek zatvoreni, a provetravanje se vrši kratkotrajnim otvaranjem svihv prozora.

Ugradnjom termostatskog ventila moguće je precizno regulisati temperaturu u prostorijama u kojima se ne boravi stalno, čime mogu da se ostvare značajne uštede

Kada se razvodi grejanje u kući ili stanu, majstor radijator uvek postavlja ispod prozora. To nije slučajnost. Prozor je, za razliku od zida, loš toplotni izolator, tako da se od njega spušta hladan vazduh. Radijator ima ulogu da preseče tu struju hladnog vazduha kako se ona ne bi prostirala po podu prostorije. Zato treba dobro razmisliti gde se postavlja TA peć, ukoliko se grejete na taj način. Uvek, ako je moguće, ispod najvećeg prozora u prostoriji. Najnepovoljnije mesto je kod zida prekoputa prozora. Na taj način se stvara nepovoljno kružno strujanje vazduha, gde topli vazduh od peći ide gore, a hladni od prozora dole, pa u prostoriji nikada nije prijatno, odnosno uvek je „hladno po nogama“.

I na kraju navešćemo još jedan savet koji možda zahteva izdvajanje malo više novca, ali je veoma efikasan. Ukoliko živite u loše izolovanoj kući ili u zgradi, a stavljanje spoljne izolujuće fasade nije opcija, uvek možete da postavite unutrašnju izolaciju. Termoizolujuće ploče danas nisu skupe, a postrebno je samo malo umešnosti da ih samostalno postavite. U svakom stanu postoji par najkritičnijih zidova, a njihovim izolovanjem ne samo da će troškovi grejanja biti manji, već će i u stanu biti mnogo prijatnije. Dakle, umesto izolovanja cele zgrade ili kuće, jednostavnom izolacijom samo dva ili tri zida, može mnogo da se poboljša kvalitet života.

Pročitajte još:

Toplotne pumpe za grejanje – prednosti i mane

Kako rade pirolitički kotlovi na drva

Podno grejanje – prednosti i mane

Kako smanjiti račun za struju