Tema

Planirate adaptaciju potkrovlja? Obratite pažnju na:

Proverite da li vam je potrebna dozvola za radove na adaptaciji potkrovlja. Nije isto da li je potkrovlje proširenje postojeće stambene jedinice, ili zasebna stambena jedinica. Gge će biti stepenice, a gde se nalazi mokri čvor? Da li vam je možda potreban savet arhitekte?

Adaptacija potkrovlja je često veoma efikasan način da se poveća kvadratura postojećeg stambenog prostora, ali i da se formira potuno nezavisna stambena jedinica. U delovima grada sa “skupljim kvadratom”, to je način i da se dobije veoma vredan stambeni prostor. Ipak, pre upuštanja u adaptaciju, postoje neke “sitnice” na koje bi trebalo obratiti pažnju pre početka radova, kako bi se na vreme sagledali svi troškovi, ali i kako bi se izbegli nepotrebni izdaci.

Prvo je neophodno sagledati sve pojedinosti vezane za pravne regulative i dozvole. Ukoliko potkrovlje pripada grupi zajedničkih stambenih jedinica zgrade, treba utvrditi da li vam je potrebna saglasnost stanara. Ukoliko je u pitanju potkrovlje u stambenoj kući, treba utvrditi koje dozvole su neophodne. Ukoliko je radove moguće izvesti bez promene gabarita objekta, biće dovoljno rešenje o odobrenju izvođenja radova. Ako radite nelegalno, izlažete se riziku da vas neko prijavi, mada istina je da se retko ko bavi pribavljanjem ovog rešnja.

Ukoliko su radovi većeg obima, na primer sa doziđivanjem i povećanjem visine potkrovlja, ili ako se na gabarit objekta utiče izgradnjom krovnih badža, potrebno je pribaviti građevinsku dozvolu. Kod nas ovu proceduru dodatno komlikuje to što je građevinsku dozvolu moguće dobiti samo za legalne objekte, odnosno one koji su upisani u katastar nepokretnosti, tako da se većina većih građevinkih radova na privatnim objektima odvija bez ikakvih dozvola.

Pre početka radova prvo je potrebno dobro proceniti kakav će biti pristup potkrovlju. Ako je to deo postojeće stambene jedinice, pristup može da bude unutrašnji, iz stana ispod potkrovlja. U tom slučaju dobro treba proceniti kakav će pristup biti. Ako će potkrovlje da bude u svakodnevnoj upotrebi, nikako nije dobro rešenje da pristup bude putem merdevina ili sklopivih stepenica. Ovo su pomoćne verzije prstupa koje niti su dovoljno bezbedne, niti praktične za svakodnevnu upotrebu. Najčešće kompromisno rešenje su spiralne stepenice, jer obezbeđuju komfran i siguran prolazak, a pritom ne zauzimaju mnogo prostora.

Spiralne stepenice su najkomfornije rešenje koje ne zauzima mnogo prostora

Ukoliko je potkrovlje odvojena stambena jedinica, poželjno je, a često i neophodno, da stepenište koje vodi do potkrovlja bude sa spoljašnje strane objekta. Tada je situacija obično manje komplikovana, posebno ako je reč o potkrovlju u kući, a ne u zgradi. Takođe, ako je potkrovlje odvojena stambena jedinica, neophodno je da ima i mokri čvor. Ova stavka može mnogo da zakomplikuje adaptaciju i da nešto što se u prvi mah činilo kao veoma lako izvodljivo, učini gotovo nemogućim ili neisplativim. Stoga je veoma važno ne zaletati se.

Jedna od stavki koju teba isplanirati na vreme je broj prozora, njihove pozicije, kao i mogućnost kreiranje terase ukoliko je moguće. Danas postoje brojna rešenja kod proizvođača krovnih prozora koja omogućavaju integrisane krovne prozore sa krovnim terasama, što potkrovlju može da podari potpuno novu dimenziju življenja.

Zašto potkrovlje ne bi pružilo mogućnost da se uživa na otvorenom

Dobro isplanirajte raspored nameštaja i u skladu s tim planirajte i raspored prostorija, vrata i prozora. Potkrovlja su vrlo specifična kada je raspored nameštaja u pitanju, a nekada je izradom nekih komada po meri, moguće maksimalno iskoristiti postojeći prostor. Idealno je ako se i ovo isplanira na vreme.

Kada se sve sabere, dolazi se do jasnog zaključka – prvo što bi trebalo uraditi je angažovati arhitektu. Mnogima ovaj korak može da izgleda kao nepotreban trošak, ali iskusan arhitekta će najbolje umeti da sagleda sve potencijalne probleme, ali i mogućnosti i da u skladu sa tim da najbolje predloge i ideje. Neke stvari jednostavno ni ne znate da bi mogle da budu urađena na određen način, niti znate da neke vrsta proizvoda i građevinskih rešenja uopšte postoji na tržištu. Zadatak arhitekte je upravo da u skladu sa svim faktorima, da najbolji predlog adaptacije.

Pročitajte još:

Da li se isplati adaptacija starog potkrovlja

Izolacija kosih krovova sa spoljašnje strane

Izolacija zidova sa unutrašnje strane – Za i protiv

Stiropor ili kamena vuna – koja izolacija je bolja

Posle koliko vremena se isplati ugradnja izolacije

Kako rashladiti stan u potkrovlju bez klima uređaja

Paropropusne krovne folije – Zbog čega su važne