Lifestyle

Kocka, kocka, kockica, od drveta i korten čelika

Drvo i čelik kao osnovni materijali za kuću lociranu na obali okeana ne zvuče kao najbolja ideja. Arhitekta Peter Braithwaite nas svojom kreacijom uverava u potpuno suprotno…

PROČITAJTE JOŠ:

Kombinacija rustičnog i savremenog stila u najboljem izdanju

Tradicionalna seoska kuća u modernoj interpretaciji

A ssada nešto sasvim drugačije. Studio arhitekte Peter Braithwaite-a predstavio je svoje viđenje kuće na plaži dizajnirane da se prilagodi surovom okruženju otvrenog okeana kanadskog Gulf of St. Lawrence-a. Odabrani materijali, dizajn, sve je potpuno suprotno od ustaljenih pravila kada je priobalna arhitektura u pitanju.

Ova kuća je nastala na mestu nekada zapuštene barake, koja nije mogla da se restaurura i obnovi, ali je poslužila kao inpiracija. Stoga je drvo odabrano kao primarni materijal za fasadu ove originalno stilizovane kuće. Ipak, u pitanju je kedar lokalnog porekla, koji je adekvatno zaštićen, a inače ga karakteriše dugovećnost i otpornost na oštre klimatske uslove.

Pomalo iznanađuje i odluka da se na obali okeana, gde je koncentracija soli visoka, kao jedan od glavnih materijala odabre čelik. Ipak u pitanju je takozvani korten (Cor-ten) čelik, koji odlikuje karakteristika da poput bakra ili mesinga, vremenom dobija površinsku patinu sličnu rđi koja štiti metal od dalje korozije.

Na ovaj način kreirana je kuća na obali izrađena od drveta i metala, ali koja će decenijama odolevati surovim uslovima kakvi vladaju na obali otovrenog okeana i to u Kandi. Štaviše, odabrani materijali će vremenom da obezbede još naglašeniju patinu, koja će po rečima arhitekata omogućiti da se ova kuća još lepše sjedini sa prirodnim okruženjem.

Koliko god soljašnjost bila originalana i neobična, za eneterijer se može reći da je sveden i jednostavan, bez prevelikih stremljenja ka originalnosti. Očegledno je ideja bila stvoriti prvenstveno udoban bravak modernih linija. Naravno, tu su i velike zastakljene površine što je još jedan od osnovnih elemenata savremene arhitekture, ali obezbeđuje i nesmetan pogeld na okean.  

Foto: Ema Peter