Tema

Ovo su najčešće zablude o bojama na vodenoj bazi

Da li su boje na vodenoj bazi manje kvalitetne od uljanih ili nitro premaza? Da li se boje na vodenoj bazi sporo suše? Da li je tačno da boje na vodenoj bazi ne podnose vlagu?

Tehnologija boja na vodenoj bazi je veoma napredovala poslednjih decenija, ali neki raniji trendovi su verovatno razlog da većina misli da se boje na vodenoj bazi koriste samo za krečenje, dok su boje za drvo ili metal, kao i za vanjske radove, isključivo na nitro ili uljanoj bazi.

PROČITAJTE JOŠ:

Kako da drveni prozori budu uvek kao novi

Ulje ili lak – Kako odabrati zaštitu za parket

Saveti za održavanje drvenog baštenskog nameštaja

Kako da stari parket zablista kao da je nov

Ko god se skoro bavio kućnim farbarskim radovima u kući verovatno je upoznat sa činjenicom da su boje na vodenoj bazi danas kvalitetom potpuno ravnopravne sa uljanim ili nitro premazima. Ipak, postoje neke zablude o bojama na vodenoj bazi koje i danas postoje…

Boje na vodenoj bazi ne smeju da se kvase

Dobro, ovo je zabluda u koju veruju samo oni koji baš nemaju nimao iskustva, ali ovaj tekst je namenjen i njima. To da su boje na vodenoj bazi namenjene samo za unutrašnje zidove i da će od vode ili vlage da propadnu je veoma daleko od istine. Boje na vodenoj bazi se tako zovu iz prostog razloga jer se kao rastvarač umesto uljanog ili nitro razređivača koristi voda. Kada voda po nanošenju boje ispari, sloj boje koji se nanese je potpuno vodootporan.

Jedna o prednosti upotrebe vode kao rastvarača, pored ekologije, je i činjenica da vodene boje prilikom sušena ne proizvode praktično nikakav miris. Dakle, boje na vodenoj bazi su idelne za unutrašnje radove, pogotovo ukoliko se odlučite da neke površine u kući farbate tokom zime kada je provetravanje otežano. Pomenimo i to da danas postoje i boje na vodenoj bazi za farbanje radijatora. Idealno jer ste u tom slučaju pošteđeni neprijatnog mirisa koji bi, uz korišćenje klasičnih premaza, danima isparavo .

Boje na vodenoj bazi se koriste samo za krečenje

Još jedna od zabluda iz kategorije mitova za početnike u svetu farbarstva. Da, boje za krečenje se razređuju vodom, ali danas postoji veoma širok asortiman boja i lakova na vodenoj bazi koji se koriste za zaštitu drvenih i metalnih površina. Dakle bojama na vodenoj bazi možete da farbate vrata, komode, metalne konstrukcije… Praktično sve površine, samo se prethodno u farbari raspitajte koja boja je idealan izbor i kako da pre nanošenja boje adekvatno pripremite površinu.

Boje na vodenoj bazi ne smeju da se nanose preko uljanih ili nitro premaza

Netačno, čak naprotiv, boje na vodenoj bazi su hemijski najneutralnije i odlično prijanjaju na sve podloge, bez obzira da li su prethodno premazne bojom na uljanoj ili nitro bazi. Najveći problemi mogu da se jave kada su u pitanju boje na nitro osnovi i sa njima treba biti oprezan, jer su agresive, pa boja može tokom sušenja da nabubri ukoliko se ispod nje nalazi uljani premaz.

PROČITAJTE JOŠ:

Krečenje – Lako može svako

Poludisperzije, disperzije ili akrilne boje – šta odabrati?

Kako zid tamne boje prekrečiti u belo

Naravno, prilikom rada sa bojom na vodenoj bazi podlogu je potrebno adekvano pripremiti, odnosno očistiti od masnoće, ošmirglati i ukloniti svu prašinu.

Boje na vodenoj bazi nisu kvalitetne

To je bilo tačno nekada davno. U početku boje na vodenoj bazi su po svom kvalitetu zaostajale sa uljanim ili nitro premazima. To odavno više nije tako, ali neka loša reputacija je ostala do danas. Boje na vodenoj bazi ne samo da su ravnopravne sa uljnim ili nitro premazima, nego u pojedninim osobinama mogu i da prednjače, kao što je na primer otpornost boje na UV zračenje. To znači da kvalitetne boje na vodenoj bazi tokom izlaganja suncu minimalno menjaju svoju nijansu.

Boje na vodenoj bazi se sporo suše

Tačno samo delimično. Boje na vodenoj bazi se suše sporije od nitro premaza, ali se suše neuporedivo brže od uljanih premaza. To znači da, zavisno od vremenskih uslova, drugi sloj boje može da se nanosi i posle nekoliko sati, što umnogome ubrzava proces rada u poređenju sa uljanim bojama.

Foto: Freepik