Tema

Koliko koštaju najjeftinije montažne kuće i da li se isplate

Koliko košta gradnja montažne kuće u “sivoj fazi”? Koja je cena gradnje montažne kuće po sistemu “ključ u ruke”? Da li najeftinije montažne kuće imaju energetsku efikasnost uporedivu sa čvrstom gradnjom?

Poslednjih nekoliko godina mnogo se toga izdešavalo po pitanju cena u građevinskoj industriji, a generalno bi mogao da se izvede zaključak da su cene materijala i radova kada je čvrsta gradnja u pitanju porasle više nego kada su u pitanju montažni objekti.

Donedavno je važilo pravilo da su montžni objekti ekvivalentnog kvaliteta skuplji od zidanih, ali trenutno je situacija nešto drugačija. Cena najpristupačnijih montažnih objekata je dostupnija od zidanih objekata iste kvadrature i istog nivoa energetske efikasnosti.

Sa porastom kvadrature cena po kvadratu pada

Treba napomenuti i to da prilikom gradnje montažne kuće, po pravilu, sa porastom kvadrature pada cena po kvadratnom metru. To znači da će cena gradnje montažne kuće od 150 kvadrata biti povoljnija po kvadratnom metru u poređenju sa montažnom kućom od na prime 50 kvadrata.

U trenutku pisanja ovog teksta početna cena najpristupačnijih montažnih objekata se kreće u opsegu od 280 do 350 evra po kvadratnom metru. To se odnosi na montažne kuće u takozvanoj “sivoj fazi” odnosno samo za grubim radovima.

Najpristupačnije montažne kuće po sistemu “ključ u ruke” kreću se u opsegu od 380 do 450 evra. Naravno, ne treba zanemariti činjenicu da “siva faza” do useljenja podrazumeva mnoge radove koje sami morate da sprovdete I finansirate.

Čak i najpristupačnije montažne kuće su energetski efikasne

O tome koja je razlika između montažnih kuća u “sivoj fazi” I onih po sistemu “ključ u ruke” smo već pisali, a o tome više informacija možete da pronađete NA LINKU.

Napomenimo i to da ukoliko se opredelite za najosnovniju verziju, bez obzira da li je u pitanju “ključ u ruke” ili “siva faza”, moraćete da se zadovoljite sa nekim tipskim rešenjem. Po toj ceni nijedan izvođač radova ne omogućava nikave modifikacije tipskog plana, izuzev možda nekih kozmetičkih sitnica.

PROČITAJTE JOŠ:

Montažna kuća – Tipska ili po meri, šta je bolje?

Da li su najpristipačnije montažne kuće energetski efikasne?

Zidane kuće su u proseku danas skuplje, pogotovo ako se u obzir uzme da je cilj da se dostigne isti nivo energetske efikasnosti. Ono što mnogi zanemaruju je to da čak i najpristupačnije montažne kuće imaju vrlo kvalitetnu izolaciju i visok nivo energetske efikasnosti.

Istina je da se koriste najosnoviji materijali i završne komponemte gde luksuza i prestiža nema ni u naznakama, ali i tada su takvi montažni objekti energetski veoma efikasni. Da bi se sličan nivo dostigao klasičnom čvrstom gradnjom, potrebno je ruku dublje zavući u džep.

Istina, klasična gradnja može da ima sporiji tempo, odnosno tempo koji odgovara vašoj trenutnoj finasijskoj situaciji. Montažni objekti se grade mnogo brže i izvođaču radova je potrebno sve platiti po zvršetku radova, što je za mnoge veliki trošak u jednom trenutku.  Stoga se mnogi odlučuju za postepenu gradnju zidanjem u skladu sa trenutnim mogućnostima.

Ali, ako se opredelite za montažnu gradnju, na raspolaganju su vam i bankarski krediti, a mnogi izvođači radova već imaju razrađenu saradnju sa bankma, pa je kompletnu finansijsku konstrukciju moguće završiti na povoljniji i jednostavniji način. O tome kako do kredita za gradnju montažne kuće više NA LINKU.

Foto: Frepik