Tema

Montažna kuća – Tipska ili po meri, šta je bolje?

Zbog čega je cena montažne kuće po meri viša od tipske montažne kouće? Koliko je u proseku montažna kuća po meri skuplja od tipske? Na koji način montažna kuća po meri može da predstavlja svojevrsnu zamku?

Ako ste pitanje “montažna kuća ili čvrsta gradnja?” prebrinuli u korist montažne gradnje, postavlja se sledeće pitanje – “tipska ili montažna kuća po meri?”. Mnogo je razloga koji idu u prilog i jednom i drugom rešenju, univerzalni odgovor šta je bolje, ne postoji. U narednim redovima ćemo navesti prednosti i nedostatke tipskih, ali i montažnih kuća po meri.

Ovo su prednosti tipskih montažnih kuća

Prednost tipskih montažnih kuća su na prvom mestu manji troškovi. Ceo objekat se pravi po već gotovom projektu, tako da nema troškova dodatnih proračuna. Takođe, od posebnog značaja je to što kada se gradi tipska montažna kuća, zapravo se gradi kuća koja je već nekoliko puta napravljena.

PROČITAJTE JOŠ:

Montažne kuće siva faza ili ključ u ruke – Koja je razlika

Kako do kredita za gradnju montažne kuće

Ovo su prednosti čvrste gradnje u odnosu na montažnu

To znači da nema nikakvih nepoznanica, sve se radi po uhodanoj i proverenoj proceduri, pa su šanse da se javi neki problem ili zastoj u radu, neuporedivo manje. Takođe, mogućnost da se kasnije u eksploataciji jave neki nedostaci je svedena na najmanju moguću meru.

Odabir nekog od gotovih rešenja će uvek radije prihvatiti i sam proizvođač, jer je posao unapred jasno definisan i sa manje nepoznanica. Stoga su i troškovi ne samo jasnije definisani od samog početka, već shodno manjem obimu posla i trošak za tipski objekat će biti manji nego za montažni objekat po meri, koji je identične kvadrature.

Treba napomenuti i to da mnogi proizvođači montažnih objekata sarađuju sa bankama koje odobravaju kredite za gradnju, što sve umnogome pojednostavljuje proceduru ukoliko je je u pitanju tipski montažni objekat.

Takođe, treba napomenuti i jednostavnije procedure vezane za građevinske dozvole i ostalu obimnu papirologiju koja prati gradnju kuće. Za pretpostaviti je da se većina za montažni objekat opredeljuje upravo zbog želje da proceduru gradnje maksimalno ubrza i pojednostvi, pa se postavlja pitanje – ima li smisla komplikovati sve posebnim zahtevima za objekat po meri.

A šta je sa montažnim kućama po meri?

Mnogi se ipak odlučuju za montažni objekat po meri. Ponekad, jednostavno, u ponuti tipskih objekata nije moguće pronaći rešenje koje zadovoljava sve potrebe po pitanju rasporeda protorija ili kvadrature. Ponekad određen tipski objekat ne odgovara prostoru koji je određen za gradnju, pa su potrebne određene modifikacije.

Preporuka stručnjaka je da se odabere tipsko rešenje koje može uz što manje korekcija da se prilagodi željama, jer tako su dodatni troškovi manji, ali je manja i šansa da se jave neki konsktruktivni izazovi ili možda problemi.

Ne treba smetnuti s uma – sve tipske montažne kuće su projektovane od strane profesionalaca, tako da su dobro isplanirane i prilgođene nameni. Kada se kupac upušta u projektovanje prema svojim željama i afinitetima, mnogo su veće šanse da konačni reultat bude manje funkcionalan, odnosno da raspoloživi prostor ne bude adekvatno iskorišćen.

Dakle, u slučaju da se odlučite za montažni objekat po meri, važi pravilo – tri puta meri,  jednom seci, jer naknadne korekcije mogu da budu skupe. Idealno je da u katalogu pronađete tipski objekat koji odgovara svim vašim potrebama, jer manja je mogućnost da se tokom gradnje jave problemi, a troškovi će u proseku biti oko 20 odsto manji.

Foto: Freepik