Tema

Vakuumska izolacija (VIP paneli) – Sve prednosti i mane

Šta je vakuumska izolacija, koje su njene prednosti, šta su mane i da li je cena jedini razlog zbog kojeg vakuumski izolacioni paneli nemaju širu popularnost

U konvencionalnoj gradnji, a naročito kada su privatni objekti u pitanju, vakuumska izolacija nije pojam koji se često susreće. Ipak, vakuumski izolacioni paneli, ili kako se često označavaju VIP (vacuum insulated panel), se ponekad pominju u kontekstu izolacionog materijala budućnosti koji ima do deset puta bolja izolaciona svojstva od materijala koji se obično koriste.

Šta su zapravo vakuumski izolacioni paneli?

Vakuumski izolacioni paneli funkcionišu na principu termos boce, odnosno vakuum je zaslužan za nizak koeficijnt toplotne provodljivosti, a ne porozna vazdušasta struktura kao kod standardnih izolacionih materijala. Ovi paneli se proizvode od poroznih materijala poput tabli od presovanih praškastih materijala, staklenih vlakana ili organskih pena. Ove table se potom obavijaju zapečaćenom nepropusnom folijom, uz prethodno vakuumiranje.

PROČITAJTE JOŠ:

Stiropor ili kamena vuna – koja izolacija je bolja

Grafitni stiropor – Da li se viša cena isplati?

Na taj način se dobijaju paneli koji imaju i do deset puta manju toplotnu provodljivost od konvencionalnih izolacionih materijala, konkretno od 0,0035 do 0,0010W/m². U praksi to znači da jedan centimetar debljine vakuumskog izolacionog panela menja deset centimatara izolacije od mineralne vune.

Još jedna prednost vakuumskih izolaconih panela je otpornost na vlagu, zahvaljujući nepropusnoj foliji kojim je panel obavijen. To znači da usled dejstva vlage neće doći do degradacije izolacionog materijala i urušavanja njegovih izolacionih karakteristika.

Koji su nedostaci vakuumskih izolacionih panela

Sve navedeno zvuči kao sveti gral građevinarstva, ali vakuumski izolacioni paneli imaju i neke nedostatke. Prvi je svakako cena, jer kvadratni metar može da košta i do sto evra. Pored toga, rad sa vakuumskim izolacionim panelima je komplikovan. Potrebna je posebna pažnja prilikom transporta, skladištenja i montaže. Dalje, prilikom ugradje paneli ne smeju da se seku radi ukrajanja, jer svako oštećenje nepropusne folije dovodi u prodora vazduha, a time i gubitka izolacionih karakteristika.

Sve to ima za posledicu da se vakuumska izolacija koristi samo za posebne namene i izrađuje se po narudžbini. Česta je njena upotreba i u automobilskoj industrji, gde svaki centimetar raspoloživog prostora daleko više znači nego u građevinarstvu. I u garađevinarstvu se vakuumski izolacioni paneli koriste za izolaciju podova, kada je potreban visok stepen izolovanosti, ali uz minimano podizanje nivoa podova.

PROČITAJTE JOŠ:

Multipor izolacija – Sve što treba da znate

Izolacija zidova sa unutrašnje strane – Za i protiv

Takođe, jedna od čestih primena je za izolaciju spoljašnjih vrata, kako bi stepen izolovanosti bio maksimalan, uz što manje povećanje dimenzija samih vrata. Vakuumska izolacija se često koristi i prilikom izolacije objekata od istorijskog značaja, gde je potrebno ostvariti visok stepen izolacije, uz što manje narušavanje prvobitnih dimanzija i izgleda samog objekta.

U ovom trenutku vakuumski izolacioni paneli bi mogli da se nazovu izolacijom za specijalne namene, ali kako energetski efikasni objekti postaju sve popularniji, a pasivne kuće sve češće rešenje za privatne stambene jedinice, očekuje se da će tehnologija proizvodnje vakuumskih izolacionih panela dalje napredovati, a ovaj tip izlacije postati pristupačniji.