Tema

Mikrocement u kupatilima – Zamena za pločice ili propala investicija?

Koje su prednosti površina od mikrocementa u kupatilu, a šta su glavni nedostaci? Da li je cena postavljanja mikrocementa povoljnija od ugradnje keramičkih pločica? Može li tuš kabina da se obloži mikrocementom? Može li mikrocement da se nanosi preko starih keramičkih pločica bez njihovog uklanjanja?

Mikrocement je postao jedan od najzanimljivijih materijala u savremenom uređenju enterijera. Njegov minimalistički izgled, svestranost i mogućnost postavljanja na gotovo sve podloge čine ga atraktivnim izborom za one koji žele da prostoru daju moderan i besprekorno čist izgled. Takođe, mikrocement je čest izbor prilikom uređenja enterijera u industrijskom stilu.

Sve češće mikrocement postaje rešenje za kupatila. Pored novih kupatila, mikrocement mnogi uzimaju u razmatranje i kada je adaptacija kupatila u pitanju, jer lako može da se nanosi preko starih keramičkih pločica. Ipak, kao i svaki materijal i mikrocement ima svoje prednosti, ali i ograničenja.

Šta je zapravo mikrocement i kako se primenjuje u kupatilima

Mikrocement je dekorativni premaz na bazi cementa, polimera, aditiva i pigmenata. Nanosi se u tankom sloju, najčešće od 2 do 3 mm, a zahvaljujući tome može se postavljati na gotovo sve postojeće podloge – beton, keramiku, gipsane ploče, čak i drvo. U kupatilu se koristi za zidove, podove, umivaonike i tuš kabine, jer je nakon zaptivanja u potpunosti vodootporan.

PROČITAJTE JOŠ:

Ovo su najjednostavniji i najbolji načini da ofarbate fugne

Farbanje keramičkih pločica – Saveti korak po korak

Laminat u kupatilu? Ko kaže da nije moguće?

Nanošenje mikrocementa zahteva stručnost i preciznost. Postupak uključuje pripremu podloge, nanošenje više slojeva mikrocementa, brušenje i na kraju zaštitni sloj zaptivača koji sprečava prodor vlage i olakšava čišćenje.

Radove je najbolje poveriti obučenim majstorima jer greške u nanošenju mogu dovesti do ozbiljnih estetskih i funkcionalnih problema. Mikrocement svakako nije idealno rešenje za “uradi sam” majstore hobiste.

Prednosti mikrocementa u odnosu na pločice

Ono što mikrocement čini posebno privlačnim je bešavnost. Nema fugni u koje se nakuplja prljavština, buđ i kamenac. Površine su glatke i lake za održavanje, a zahvaljujući različitim završnim obradama (mat, saten, sjaj), lako se uklapa u svaki stil uređenja.

Osim toga, mikrocement daje prostoru ujednačen izgled bez prekida, što kupatilu može dodati vizuelnu prostranost i luksuznu notu. Takođe, dodavanjem pigmenata mikrocementu mogu da se daju najrazličitije nijanse što dodatno stvara nove mogućnosti uređenja kupatila.

Mikrocement ne mora da bude u sivoj boji

Još jedna značajna prednost je mogućnost postavljanja mikrocementa direktno preko starih keramičkih pločica. Ovo ga čini idealnim za renoviranje kupatila bez rušenja i velikih radova. Uštedi se vreme, izbegne se šut i dodatni troškovi demontaže stare obloge.

Uslov je da su postojeće pločice čvrste i dobro zalepljene. Kada su stare keramičke pločice baš dotrajale, pre postavljanja mikrocementa se prvo vrši priprema podloge u vidu grubog pravnavanja površine.

Nedostaci mikrocementa i kada treba biti oprezan

Iako je otporan na vlagu, mikrocement nije potpuno vodonepropustan sam po sebi, pa mora biti pravilno zaptiven. Ako se zaptivni sloj ošteti ili nepravilno nanese, može doći do upijanja vode, fleka i oštećenja.

Površine moraju biti redovno održavane odgovarajućim sredstvima, bez agresivnih hemikalija koje bi mogle oštetiti zaštitni sloj. Generalno, mikrocement nikada ne može da bude kvalitetan, vodootporan i izdržljiv popitanju mehaničkih oštećenja kao kvalitetne keramičke pločice

Takođe, mikrocement može biti klizav kada je mokar, naročito u kupatilima bez protivklizne obrade. Takođe, cena postavljanja mikrocementa je viša u odnosu na klasične keramičke pločice, i to ne zbog samog materijala, već zbog zahteva za stručnom ugradnjom i dužeg radnog procesa.

Cena i isplativost – da li se mikrocement isplati više od pločica

Cena ugradnje mikrocementa varira u zavisnosti od kvaliteta materijala, pripreme podloge i složenosti posla, ali je u proseku viša od postavljanja keramičkih pločica. Ipak, kada se uzmu u obzir troškovi rušenja starih pločica, fugovanja i dodatnih radova, mikrocement se može pokazati kao praktičnije rešenje kod renoviranja.

Istina, renoviranje kupatila je moguće postavljanjem novih pločica preko starih, tako da mikrocement nije jedino rešenje za renoviranje kupatila bez velikih i preskupih radova. Ipak, ugradna mikrocementa će tek neznatno uticati na dimenzije kupatila, dok postavljanje pločica po sistemu “pločica na pločicu” u malim kupatlima može donekle da utiče na prostranost i končan raspored.

I, na kraju, za koga je mikrocement pravo rešenje

Mikrocement u kupatilu je sjajan izbor za one koji traže elegantan izgled i žele da izbegnu klasične keramičke pločice. Idealan je za renoviranje bez velikih građevinskih radova, ali zahteva pažljivo planiranje i stručno izvođenje. Takođe, na tržištu ima neuporedivo manje masjtora za ugradnju mikrocementa nego dobrih keramičara.