Uradi sam

Farbanje keramičkih pločica – Saveti korak po korak

Koje boje se koriste za farbanje keramičkih pločica? Koliko u proseku košta farbanje keramike? Kako se pločice pripremaju za farbanje? Kako pripremu izvršiti za vrhunske rezultate?

Kada se kaže adaptacija kupatila, obično su prva asocijacija čekić, prašina, haos i mnogo potrošenog novca. Ipak, ponekad kupatilo može da se osveži i u potpunosti transformiše jednostavnim farbanjem keramičkih pločica, što uz malo truda može da se obavi i u sopstvenoj režiji.

PROČITAJTE JOŠ:

Kako popraviti oštećene fugne na pločicama

Kako odabrati najbolje keramičke pločice

Ovaj postupak se preporučuje ukoliko kupatilo nije potpuno dotrajalo, odnosno ukoliko su cevi još uvek u dobrom stanju, kao i ostale instalacije. Farbanje keramičkih pločica je rešenje za koje se često opredeljuju ljudi koji stanove pripremaju za izdavanje, pa veća ulaganja žele da odlože nekoliko godina.

Ponekad je farbanje način da se promeni dezen keramičkih pločica

Kao i kod svakog farbanja, najvažnija je priprema površine. Prvo je potrebno proveriti sve fugne. Mesta na kojima je fug masa ispucala i klima se, treba očistiti i naneti novu. Za ove manje popravke će biti dovoljna masa za fugovanje u tubi. Ukoliko postoje oštećenja na samim pločicama, njih možete da ispunite nekom dvokomponentnom masom za popravke.

PROČITAJTE JOŠ:

Kako popraviti oštećenja na emajliranoj kadi

Kako da pločice i fugne uvek budu kao nove

U pitanju su štapići slični plastelinu koji se sastoje od mase u dve boje, a koje možete da nabavite u svakoj farbari. Odseče se jedno parče koliko je dovoljno, a kada se ove dve mase sjedine intenzivnim mešenjem, baš kao kod dečijeg plastelina, aktivirana je hemijska reakcija.

Tada je masom potrebno ispuniti oštećenja. Poravnajte ih špahtlom dok je masa još sveža, jer kada se stvrdne, ona postaje veoma čvrsta. Kada se “zakrpa” osuši i stvrdne, poravnajte je šmirglanjem.

Pre farbanja je najvažnije ukloniti nečistoće poput masnoće i kamenca

Kada su izvršene sve popravke na pločicama, potreban je još jedan korak, ako želite da sve bude obavljeno kvalitetno. To je korak koji mnogi preskoče, a to uvek na kraju ima za posledicu da kupatilo zbog malo manje uloženog truda izgleda neuporedivo lošije. Taj korak podrazumeva skidanje česmi, vodokotlića, lavaboa, a poželjno je i wc šolje.

Ako se odlučite za fabanje bez skidanja česmi, onda je oko rozetni potrebno staviti zaštitnu traku.Ipak, tada će potezi četke biti takvi da će na tim najvidljivijim mestima posao biti aljkavo obavljen. Ili će ostati tragovi četke, ili će doći do slivanje boje. Kada se česma ukloni, fabanje je moguće neometano u ujednačenim potezima, pa kada se kasnije česma vrati, ukrasna rozetna će prekriti mesta gde se četkom dolazilo do ivice cevi, pa će sve biti mnogo urednije.

Isto važi i za lavabo. Ukoliko budete farbali oko ivice gde lavabo naleže na zid, nikada neće biti postignuti isti rezultati kao kada se lavabo skine sa zida, površna potpuno prefarba, pa se lavabo vrati. Što se wc šolje tiče, njeno uklanjanje je možda i poželjno ne samo zbog estetike, jer ako je kupatilo sazrelo za farbanje keramike, sigurno nije loše vw šolju skinuti i staviti nov gumeni dihtung.

Valjak neka bude osnovno, a četka pomoćno sredstvo za farbanje

Što se samog postupka farbanja tiče, najavžnije je da se posle popravke oštećenja pločice dobro očiste. Tokom godina na njima se nakupila gomila nečistoća u vidu masoća i kamenca, a njih je neophodno ukloniti. To ćete najlaše učiniti nekim hemijskim sredstvom za čišćenje sa abrazivnim dejstvom. Na kraju je površinu potrebno dobri isprati i osušiti.

Pre boje se najčešće nanosi prajmer, odnosno osnovna boja, ali to zavisi od toga koju boju koristite. U farbari se rasptajte kakav je posotupak nanošenja koje boje. Takođe, proizvođači boja na svojim i sajtovima većih prodavnica objavljuju detaljna uputstva kako se koja boja nanosi.

Ne zaboravite – ne koriste se iste boje za podove i za zidove i dobro pročitajte uputstvo za nanošenje u oba slučaja. Nekada je potreban jedan nanos, nekada dva, neke boje se brže suše, a neke sporije.

Sve to zavisi od tipa boje koju odaberete, ali ono što je najvažnije je da ste pre nanošnja boje izvršili pripremne radove o kojima smo pisali. Prilikom nanošenja boje trudite se da u što većoj meri za nanos koristite valjak, kako bi boja bila što ujednačenija, a četku koristite samo za teže pristupačna mesta.

Ukoliko ste pre farbanja uklonili sve elemente kao što su lavabo, wc šolja, vodokotlić, česme, veći deo farbnja ćete moći da obavite uz pomoć većeg i manjeg valjka, a kada se boja osuši i ponovo postavite ove elemente, kupatilo će izgledati kao novo.

Cena svih radova se svodi na cenu upotrebljenog materijala. Sve zavisi od veličine kupatila, ali uglavnom sa nekoliko hiljada dinara kupatilo može da se transforiše u potpunosti.

PROČITAJTE JOŠ:

Teraco pod – Sve što ste želeli da znate

Kako popraviti oštećenja na laminatu