Tema

Montažne kuće siva faza ili ključ u ruke – Koja je razlika

Šta sve od radova podrazumeva izgradnja montažne kuće po sistemu “ključ u ruke”, a šta od tih radova nedostaje kod “sive faze”? Cena je često ralog da se mnogi opredele za sivu fazu, ali ni cena finalnih radova nije nešto što treba zanemariti, kako bi se od sive faze stiglo do useljenja…

Ko se odlučio za izgradnju montažne kuće ima pred sobom još jednu veću dilemu – da li se opredeliti za opciju “ključ u ruke”, ili montažnu kuću u sivoj fazi. Cena montažnih kuća po sistemu “ključ u ruke” je značajno viša. A šta je sistem “ključ u ruke” jasno je – u pitnju je montažna kuća koja je potpuno završena, opremljena i spremna za useljenje. S druge strane, siva faza podrazumeva da nisu urađeni svi završni radovi. Naravno, cena je u tom slučaju osetno povoljnija.

PROČITAJTE JOŠ:

Kako do kredita za gradnju montažne kuće

Montažne kuće – prednosti, mane i cene

Osetno povoljnija cena identične montažne kuće u sivoj fazi od verzije “ključ u ruke” često može da bude primamljiva opcija za mnoge. Naime, za prilično povoljan iznos dobija se gotov objekat pod krovom, kojem su potrebni samo finalni građevinski radovi da bi bio useljiv.

Veliki broj kupaca se dovoljno razume u finalne građevinske radove, pa se zbog toga odlučuje za sivu fazu, jer ako u sopstvenoj režiji obavljate neke od završnih građevinskih radova, moguće su određene uštede.

S druge strane, neki se za sivu fazu odlučuju zato što žele samostalno da urede dom, odnosno da sami postave pločice, podne obloge, obave molerske radove, a to su sve finalni radvi koji najviše utiču na konačan izgled doma.

Šta konkretno podrazumeva siva faza u izgradnji montažne kuće?

Siva faza podrazumeva monitanje svih spoljašnjih i unutrašnjih zidova i krovne konstrukcije. Zavisno od tipa montažne kuće krovna konstrukcija podrazumeva postvljanje krovne konstrukcije odnosno krovnih nosača prekrivenih OSB pločama, preko koje idu kovne folije.

Potom se postavljaju krovne letve za montažu krovnog pokrivača, ukoliko je u pitanju crep, a čest izbor kod montažnih kuća je laganija bitumenska šindra, odnosno tegola. Sve drvene površine se premazuju sredstvima za zaštitu drveta.

Siva faza podrazumeva postavljanje spoljašnje stolarije, kao i kompletne fasadne radove. Naravno, kod svih proizvođača montažnih kuća je moguć izbor fasadne boje po želji. Deo sive faze je i opšivanje streha, kao i kompletni limarski radovi odnosno montaža oluka, vetar-lajsni, okapnica…

Što se unutrašnjih radova tiče, siva faza podrazumeva gipsarsko molerske radove, odnono postavljanje gips karton ploča, bandažiranje i gletovanje. Kako bi kasniji radovi bili mogući, postavljaju se i rebrasta gibljiva creva koja omogućavaju kasnije razvođenje električnih instalacija.

A šta podrazumeva gradnja po sistemu “ključ u ruke”?

Čini se da siva faza pokriva zaista većinu neophodnih radova, ali ipak treba napraviti dobru računicu, jer ipak je ostalo još dosta finalnih radova koji mogu da budu prilično skupi. Gradnja kuće po sistemu “ključ u ruke” podrazumeva sledeće radove, dodatno na sve navedeno kada je siva faza u pitanju:

Kompletno izvođenje električnih instalacija sa montažom osigurača i razvodne table, a tu je i postavljanje električne galanterije poput prekidača, dozni, utičnica… Ono bez čega kuća takođe ne može da funkcioniše, a podrazumeva se u sistemu gradnje “ključ u ruke” je postavljanje kompletne vodovodne i kanalizacione cevne instalacije.

PROČITAJTE JOŠ:

Ovo su prednosti čvrste gradnje u odnosu na montažnu

Dobro je znati na vreme – Ovo su nedostaci montažnih kuća

Gradnja po sistemu “ključ u ruke” uključuje i postavljanje keramičkih pločica u kuhinji i kupatilu. Treba napomenuti da izbor dezena keramičkih pločica uglavnom može da bira kupac. Pored toga podrazumeva se i postavljanje svih sanitarija, kao što su umivaocnici, WC šolja, vodokotlić, bojler, ogledalo, baterije za tuš, baterije za lavabo…

Treba napomenuti da siva faza gradnje ne podrazumeva ugradnju unutrašnje stolarije, što mnogi previde, a što umnogome može da utiče na konačnu cenu radova. Pored unutrašnje stolarije, odnosno sobnih vrata, sistem gradnje “ključ u ruke” podrazumeva i postavljanje podnih obloga, što podrazumeva sve neophodne slojve hidro i termo izolacije.

Šta je na kraju bolja opcija?

Šta je bolji izbor može da zavisi od mnogo faktora. Kao što je već rečeno, neko izborom sive faze i kasnijim pažljivim izborom materijala za završne radove, posebno ukoliko većinu poslova samostalno obavi, može da uštedi. Ipak, treba imati u vidu da lako može da se napravi loša procena, pa da na kraju radovi u sopstvenoj režiji budu skuplji.

Mnogi se za sivu fazu odlučuju jer u tom trenutku imaju samo toliko novca, da bi kasnije kuću postepeno opremali. Takođe, ne treba smetnuti s uma da izborom određenih podnih obloga, keramike, sanitarija, može značajno da se utiče na krajnji izgled doma.

Foto: Freepik