Tema

OSB ploče – Sve što je potrebno da znate

Šta su prednosti, a šta mane OSB ploča? Po čemu se OSB ploče razlikuju od iverice? Da li je prihvatljiva cena jedini adut OSB ploča i panela? Kako se pravilno ugrađuju OSC ploče? Kakvi tipovi OSB ploča postoje? Da li su OSB ploče opasne po zdravlje?

Već dugi niz godina OSB ploče predstavljaju logičan izbor građevinaca širom sveta, ali ovaj proizvod je popularan i izvan građevinske industrije. Često se koristi u proizvodnji nameštaja, a pošto je prihvatljiva cena, čest je izbor i amatera i hobi stolara. Zbog svoje karakteristične strukture, OSB ploče se najčešće koriste za one nevidjive delove konstrukcije, ali poslednjih godina su čest izbor dizajnera i arhitekata koji se trude da istaknu industrijski dizajn objekata i enterijera.

Pročitajte još:

Da li je medijapan adekvatna zamena za puno drvo

HPL paneli ili prirodno drvo – Šta odabrati

Da li je laminat dobro rešenje za vaš dom

Kako nastaju OSB ploče? OSB ploče mnogi često poistovećuju sa ivericom, ali ova dva proizvoda se bitno razlikuju i u postupku proizvodnje, ali i po mehaničkim karakteristikama. Klasična iverica nastaje presovanjem najsitnijih drvenih opiljaka i vezivnog materijala. OSB (Oriented Strand Board) ploče nastaju presovanjem drvenog iverja većih dimenzija i do 15 centimetara.

OSB ploče mogu da se izrađuju i od mekšeg manje kvalitetnog drveta, poput topole, a kao sirovina može da posluži i mlado drveće. To znači da prirodni resurs potreban za izradu OSB-a može relativno brzo da se obnavlja, za razliku od drugih materijala koji se izrađuju preradom velikih zrelih drvenih trupaca.

OSB nije isto što i iverica

Svaka OSB ploča se sastoji od nekoliko slojeva drvenog iverja koje je presovano pod različitim uglovima. To za posledicu ima znatno veću čvrstinu OSB table, jer unakrsno raspoređena vlakna drvenog iverja obezbeđuju veliku otpornost, slično kao i kod kompozitnih materijala. Struktura iverice je daleko homognija, jer je nastala od drvenog praha, tako da se iverica znatno lakše lomi.

OSB ploče nisu rešenje samo za grube građevinske radove, mogu da imaju i estetsku funkciju

Takože, treba naglasiti da su table iverice uglavnom presvučene zaštitnom folijom sa obe strane, dok OSB table stižu uglavnom neobrađene, sa vidljivom teksturom unakrsno ispresovanog drvenog iverja. Zbog toga se table iverice češće upotrebljavaju za proizvodnju naeštaja, dok su OSB table češće u upotrebi kod aplikacija vezanih za gradnju.

OSB se obrađuje isto kao i drvo

Kada su karakteristike OSB ploča u pitanju, treba naglasiti da se ovaj materijal ponaša isto kao i drvo, tako da je moguća njegova obrada rezanjem, brušenjem, glodanjem… I tokom eksploatacije OSB osb se ponaša isto kao i drvo, odnosno pod uticajem vlage se širi. Stoga je prilikom oblaganja pregradnih zidova ili podova, potrebno ostavljati zazor kako kasnije ne bi došlo do pojave naprezanja i krivljenja OSB ploča.

OSB ploče se zavisno od karakteritika označavaju brojevima od jedan do četiri:
  • OSB 1 – Ploče pogodne za konstrukcije sa manjim opretećenjima na potuno suvim mestima
  • OSB 2 – Ploče za konstrukcije na mestima sa manjim uticajem vlage
  • OSB 3 – Ploče pogodne za noseće konstrukcije na mestima sa pojačanom količinom vlage
  • OSB 4 – Ploče za najveća opterećenja i najviši nivo vlažnosti

OSB ploče se sastoje od 95 odsto drveta i samo pet odsto lepkova na bazi smola. Ipak, tokom vremena iz OSB ploča isparavaju komponente lepka koji sadrži i formaldehid. Stoga OSB ploče nisu idealan izbor za oblaganje većih površina unutar stambenih prostorija. Takođe, prilikom obrade OSB-a stvara se prašina koja prilikom udisanja može biti štetna po zdravlje, pa je zato potrebno preduzeti adekvatne mere zaštite. Naravno, jedan od nedostataka OSB-a je i visok stepen zapaljivosti, što takođe treba imati u vidu.