Tema

Multi split klima uređaji – Sve prednosti i mane

Koje su prednosti multi split sistema klimatizacije, a šta su najveći nedostaci? Da li je cena multi split sistema prednost u odnosu na standardne split sisteme klimatizacije? Zbog čega je održavanje i servisiranje multi split sistema klimatizacije komplikovanije?

Ukoliko je u stanu ili kući jedan klima uređaj nije dovoljan, pored ugradnje nekoliko klima uređaja, postoji mogućnost instaliranja takozvanog multi split sistema. Kod standardnog split sistema svaka unutrašnja jedinica ima i svoju spoljašnju jedinicu. Kod multi split sistema postoji mogućnost da više unutrašnjih jedinica deli samo jednu spoljašnju jedinicu. Ovakvo rešenje ima prednosti, ali i nedostataka.

Koje su prednosti multi split klima uređaja

Najočiglednija prednost ugradnje multi split sistema je to što će spoljašnjost objekata biti oslobođena većeg broja spoljašnjih jedinica. Nekada to može da doprinese estetici, a ponekad jednostavno nema ni dovoljno raspoloživog prostora za montiranje spoljašnje jedinice.

Naravno tada se spoljašnja jedinica postavlja na mesto koje će podrazumevati najjednostavniju instalaciju unutrašnjih jedinica sa što manje razvlačenja vodova rashladnog sistema. Nekad je montiranjem jedne spoljašnje jedinice na zid objekta moguće saminimumom vodova povezati četiri ili šest unutrašnjih jedinica, koje čak ne moraju da budu ni na istom spratu.

PROČITAJTE JOŠ:

Mobilni klima uređaji – Iskustva, cena, prednosti i nedostaci

Kako smanjiti potrošnju klima uređaja

Kako odabrati idealan klima uređaj za vaš dom

Zavisno od proizvođača i modela multi split klima uređaja moguće je povezati do šest unutrašnjih jedinica na jednu spoljašnju jedinicu. Ovo može da bude praktično rešenje, jer moguće je ugraditi klima uređaj, i imati opciju daljeg proširivanja, odnosno dodavanja novih unutrašnjih jedinica po prostorijama.

Podrazumeva se da, iako su sve unutrašnje jedinice povezane na jednu spoljašnju jedinicu, ne moraju da rade istovremeno. Svaka unutrašnja jedinica ima zaseban daljinski upravljač i ponaša se kao i standardni split sistem. Takođe, ne moraju sve unutrašnje jedinice povezane na jednu spoljašnju jedinicu da imaju isti kapacitet, već se snaga unutrašnjih jedinica prilagođava svakoj prostoriji ponaosob.

Ipak, treba imati na umu da je potrebno odabrati adekvatan uređaj. Naime, ponekad nije moguće na jednu spoljašnju jedinicu multi split sistema postaviti samo jednu unutrašnju jedinicu. Proizvođači stoga modele označavaju prema broju unutrašnjih jedinica koje mogu biti ugrađene, a taj broj se kreće: 2 do 4, 1 do 5 ili 3 do 6 unutrašnjih jedinica.

Na još jedan detalj treba obratiti pažnju, ako postavite multi split sistem sa opcijom za četiri unutrašnje jedinice, a u startu ugradite samo dve, raspitajte se kod prodavca koliko dugo će još biti u ponudi unutrašnje jedinice koje su kompatibilne sa vašim sistemom. Naime, proizvođači konstantno usavršavaju svoje proizvode, pa za nekoliko godina će u ponudi biti samo sistemi koji više nisu kompatibilni sa multi split sistemom koji posedujete.

Ovo su najznačajniji nedostaci multi split sistema klimatizacije

Multi split sistemi su često veoma praktično rešenje, ali imaju i neke nedostatke. Jedan od najznačajnijih nedostataka je nešto manja efikasnost, iako to većina korisnika neće primetiti.

Drugi nedostatak je nešto složenije održavanje. Naime, kod potpuno novog split sistema neće biti nedostataka, ali stariji uređaji postaju zahtevni za servisiranje. U slučaju gubitka freona serviserima je komplikovano da lociraju mesto gde sistem gubi fluid.

Takođe, treba napomenuti i to da usled gubitka freona na jednoj od jedinica, ceo sistem ispada iz funkcije. To znači da prostor opremljen sa četiri ili šest unutrašnjih jedinica će potpuno ostati bez klimatizacije. Veći multi split sistemi se sastoje iz velikog broja vodova i spojeva na vodovima rashladnog fluida, pa je proporcionalno tome rizik od gubitka freona u celom sistemu veći. Kod nekoliko standardnih split sistema to nije slučaj.

Pored toga, u slučaju gubitka rashladnog sredstva zbog kvara koji je nastao na jednom od nekoliko uređaja, serviser će morati da sistem dopuni većom količinom rashladnog fluida, neophodnom za kompletan sistem, pa i sa te strane treba računati na veći trošak.

Ukoliko dođe do kvara na nekoj od unutrašnjih jedinica, ostale mogu da nastave da rade bez problema, ali ukoliko dođe do zastoja u radu spoljašnje jedinice multi split sistema, sa radom će prestati sve unutrašnje jedinice.

Foto: Samsung