Tema

Sve o prednostima klinker pločica i opeke

Koje su osnovne prednosti klinker pločica i klinker opeke? Zašto su klinker obloge odličan izbor za ugradnju na otvorenom prostoru. Zbog čega je cena samih klinker obloga, ali i cena ugradnje, nešto viša u odnosu na druge materijale

Kada se priča o podnim, ali i fasadnim oblogama, često se spominje termin “klinker”, a u ponudi se nalaze najrazličitije vrste klinker pločica, kao i klinker opeke. U pitanju je vrsta završnog građevnskog materijala od gline, ali proizvedene po nešto drugačijem postupku, što ovom materijalu daje bolje fizičko hemijske karakteristike. Naravno, kao i obično, cena prati kvalitet, a i cena ugradnje je uglavnom nešto viša, jer je ovaj materijal tvrd, a time i zahtevniji za obradu.

Kako se proizvode klinker pločice i opeka

Postupak proizvodnje klinker pločica i klinker opeke bi mogao da se uporedi sa proizvdnjom potpuno drugih proizvoda koji se oblikuju ekstrudiranjem mase kroz kalibrisan otvor precizno određenog oblika. U ovom slučaju to je glinema masa koja se pod pritiskom provlači kroz kalibrisani otvor, da bi se potom seče na pločice ili opeke željenih dimenzija.
Samoj glinenoj masi se prilikom procesa pripreme i mešanja dodaju različiti aditivi i oksidi metala, čime se utiče na fizička i hemijska svojstva materijala, ali na kraju i na boju koja može da varira od bele, nijanse peska, preko tradicionalne meditaranske terakote, pa do klasične boje cigle i tamno smeđih nijansi. Uglavnom su u pitnju tonovi koji finalnoj površini daju rustičan izgled.

Posle obrade ekstrudiranjem, odnosno vučenjem i sečenjem na meru, sledi pečenje. Ono se obavlja u moćnim tunelskim pećima na ekstremno visokim temperturama od 1.300 stepeni celzijusa. Zahvaljujući obradi na visokim temperaturama dolazi do potpunog sinterovanja mase, mikro pore se zatvaraju, tako da se dobija homogen materijal sa izuzetnom niskim koeficijentom upijanja vlage.
To klinker pločice i opeke čini idealnim za spoljašnju ugradnju, jer su zahvaljujući upijanju vlage manjem od tri odsto veoma otporne na niske temprature, odnosno tokom hladnih zima ne dolazi do pucanja klinkera, što jeste slučaj sa klasičnom opekom ukoliko je izložena vlazi.

Gde se ugrađuju klinker podne obloge

Klinker je takođe veoma pogodan za oblaganje podova, jer ima odlične mahaničke karakteristike. Ekstremno je otporan na oštećenja i habanje, pa je idealan za polaganje na prometne javne površine. Postoji čitav niz klinker pločica najrazličitijih karakteristika, pa se proizvodi sa protivkliznim premazom često koriste za oblaganje oko spoljašnjih bazena. Na taj način se postiže bezbednije kretanje kada je bazen u upotrebi, kao i postojanost tokom zimkih meseci, jer su klinker obloge otporne na kombinaciju vlage i niskih temperatura.

Pročitajte još:

Bojenje betona – Sivo ne mora da bude sivo

Teraco pod – Sve što ste želeli da znate

Kako odabrati najbolje keramičke pločice

Štampani odnosno dekorativni beton – Prednosti i mane

Granitne pločice – Sve prednosti i mane