Uradi sam

Najčešći kvarovi sudomašine koje možete sami da otklonite

Šta kada mašina ne pere dovoljno dobro? Šta kada se na dnu mašine zadržava voda po završetku pranja? Na posuđu ostaju bele mrlje? Šta može da bude uzrok curenaja vode iz sudomašine?

Mašina za sudove je postala nezaobilazan uređaj većine domaćinstava u Srbiji. Ne treba posebno napominjati koliko nam vremena ovaj uređaj svakog dana štedi, a poznato je da sudomašina troši manje električne energoje i vode u poređenju sa  ručnim pranjem posuđa.

PROČITAJTE JOŠ:

Besplatno očistite mašinu za sudove

Jednostavni trikovi za čistu rernu

Kako protumačiti nove oznake na beloj tehnici

Kao i kod svih uređaja koji se svakodnevno koriste, mogući su kvarovi i nepravilnosti u radu. Ponekad je potrebno pozvati majstora, ali kada je mašina za pranje sudova u pitanju, često dolazi do zastoja u radu koje može većina korisnika samostalno da otkloni, jer nisu posledica nekog većeg mehaničkog kvara.

Posuđe je posle pranja prljavo

Sudomašina radi, završi ceo ciklus pranja, ali posuđe je posle pranja je prlhavo. Pre nego što pozovete servisera, prverite nekoliko stvari: Prvo proverite kako slažete posuđe. Da li je mašina za pranje prenatrpana posuđem, pa je došlo do preklapanja posuda, tako da mlaznice ne dopiru do svih površina.

Drugo, proverite kakvo posuđe stavljate u mašinu za sudove. Svo posuđe mora biti očišćeno od grubih nečistoća i većih komada hrane. Posebno treba obratiti pažnju na to da se prljavština na posuđu ne osuši i skori pre ubacivanja u mašinu. Zato je svo posuđe po završetku obroka ili pripreme hrane, dok se nečistoće još nisu osušile i skorile, potrebno ovlaš oprati pod mlazom vode.

Ukoliko nije problem u navdenom, prekontolišite u kakvom su stanju mlaznice. Rotori mlaznica, gornje i donje, moraju lagano da se okreću bez predmeta koji bi mogli da ometaju rotaciju. Proverite da nisu zapušene rupice na prskalicama. Rotori prskalica lako mogu da se skinu radi čišćenja. Ako niste sigurni kako, proverite u uputstvu za vaš model sudomašine.

Često može da dođe do zapušnja rupica na mlaznicama gde se zaglavljuju nečistoće, komadići hrane i semenke od voća. Očistite ih čačkalicom ili starom četkicom za zube. Prskalice su od plastike, pa izbegavajte upotrebu oštrih ili metalnih predmeta.

Na posuđu nakon pranja se zadržavaju bele mrlje

Bele mrlje mogu da budu posledica nekvalitetnog deterdženta za pranje ili petvrde vode. Prvo pokušajte sa kvalitetnijim sredstvima za pranje, a ako je mašina ispravna, ovaj problem će biti rešen upotrebom kvalitetnih All in One tableta za pranje, koje sadrže i sredstvo za pranje i sjaj.

Za kvalitetno pranje je potrebno pravilno složiti posuđe

Bele mrlje mogu da budu posledica tvrde vode, odnosno vode sa previše kameneca. Rešenje su opet kvalitetnija sredstva za pranje ili odabir programa koji radi sa nižim temperaturama pranja.

Usled nekvalitetnog sredstva za pranje može da se desi da se mašina zaprljala. Kupite neko sredstvo za čišćenje sudomašine i upotrebite za prema uputstvu za upotrebu, uz korišćenje programa za pranje sa najvišm temperaturom. Ukoliko je problem na taj način rešen, ubuduće koristite kvalitetnije All in One tablete za pranje.

Na dnu mašine se po završetku pranja zadržava voda

Manja količina vode nije razog za paniku, ali veća količina vode na dnu mašine za pranje posuđa je najčešće znak zaprljanog filtera. Proverite gde se na vašem tipu sudomašina nalazi filter za pranje i kako se on čisti. Predviđeno je da tu radnju korisnik može samostalno da obavi bez upotrebe alata.

Takođe treba prekontolisati da li je sve u redu sa odvodnim crevom. Odvodno crevo je ono rebrasto crevo. Proverite da negde nije blokirano, pritisnuto nekim komadom nameštaja ili presavijeno.

Iz mašine curi voda

Prvo prekontrolišite gde se voda pojavljuje. Ako se voda javlja na spoju vrata mašine i same mašine, može da se desi da je negde nešto zapalo što onemogućava da guma zadihtuje vrata. Prekontolišite kompeltnu gumu za dihtovanje da nema stranih predmeta.

PROČITAJTE JOŠ:

Kako efikasno očistiti mašinu za veš

Kako da veš mašina duže traje – mini vodič

Jednostavni trikovi za čistu rernu

Ako se voda pojavljuje ispod mašine, prekontrolišite da li se voda pojavljuje na početku pranja u fazi primanja vode, ili kasnije tokom pražnjenja. Pošto je najčešće problem u spojevima creva i samim crevima, na taj način možete lakše da utvrdite da li je problem u dovodnom ili odvodnom crevu.

Kada je mašina ugašena i isključena iz struje, sa donje strane možete da prekontrolišete da li je neko od creva oštećeno, ili je loše pričvršćeno.

Mašina neće da se uključi

Ukoliko mašina neće ni da se uključi, možda je kvar u pitanju, a možda je i neki banalan problem. Kod savremenih mašina prepunih elektronike nekada može da bude po sredi neki manji problem. Mašinu dok je ugašena usključite iz struje i ponovo uključite.

Proverite da nije u pitanju problem sa naponom. Možda je problem u osiguraču na utičnici gde je priključena mašina. Prekontrolišite osigurače, a da li struje ima možete da proverite povezivanjem nekog drugog uređaja, na primer sobne lampe.